Zapraszam do przejrzenia czwartego numeru Hormonów! Znajdziesz w nim ciekawe artykuły, recenzję, wywiad, fiszki, omówienie zadania, a także interaktywny test. Mamy zatem dla Ciebie mnóstwo prezentów jakich nie dostaniesz nawet od Mikołaja. Korzystaj z nich do woli i niech Ci służą przez cały nadchodzący….albo chociaż do matury 😉  

Motywem przewodnim tego numeru są rośliny, więc większość artykułów dotyczy właśnie tej tematyki. Warto jednak przejrzeć całe Hormony, bo oprócz wpisów merytorycznych mamy fajne porady i wskazówki, które posłużą każdemu. Korzystaj zatem z Hormonów do woli i podziel się nimi z innymi. Niech Hormony w Was buzują!

 

P.S: Przy tworzeniu e-magazynu pomagały nam wspaniałe osoby bez których Hormony pozostałyby jedynie w sferze marzeń. Bardzo im za to dziękujemy i cieszymy się, że dołączyły do naszej powtórkowej drużyny! Ten numer Hormonów oprócz mnie i mojego męża (Kuby) tworzyli: Iza Skowrońska, Wiktoria Biedrońska, Karolina Mazurek, Tosia Mączka i Mateusz Leszczyński. Jesteście wielcy! Grafika na okładce powstała dzięki bezpłatnym ilustracjom dostępnym na www.freepik.com  

ZACZNIJ OD DOBREGO PLANU

Sprawdź jaki zakres materiału z biologii przyswoić w grudniu, aby na spokojnie przygotować się do matury.  

TEMATY MIESIĄCA

.

INSTA POWTÓRKA

Nasz Instagram jest pełen ciekawych postów dlatego trzy z nich, poruszające tematykę tego numeru, umieszczamy także tutaj.

Więcej znajdziesz na naszym IG. Zapraszamy!

MATERIAŁY MIESIĄCA

.

ZADANIE MIESIĄCA!

KOMENTARZ

Omówione zadanie pochodzi z arkusza maturalnego CKE maj 2020 w formule 2015. Jest to jedno z najtrudniejszych zadań w tym arkuszu w obszarze pogłębienia znajomości metodyki badań biologicznych. Poziom zdawalności tego zadania wynosił 16%.

Więcej problematycznych zadań omawiam podczas moich lekcji.

Kurs online do matury z biologii

.

FISZKI

Włośniki

cienkościenne uwypuklenia komórek skórki (ryzodermy) występujące u roślin naczyniowych, zwiększające powierzchnię chłonną korzenia.

Miazga twórcza/ Kambium

wtórna tkanka twórcza roślin. Wytwarzając drewno i łyko wtórne przyczynia się do przyrostu na grubość organów roślinnych.

Kutykula

warstewka kutyny pokrywająca powierzchnię komórek skórki na liściach, łodygach i owocach zapobiegająca nadmiernemu parowaniu i utracie wody przez tkanki.

Gametofit

haploidalne stadium przemiany pokoleń roślin, rozmnażające się za pomocą gamet.

Sporofit

diploidalne stadium w przemianie pokoleń roślin, rozmnażające się za pomocą haploidalnych spor (zarodników).

Zalążek

żeński organ rozmnażania występujący u roślin nasiennych, w którym rozwija się komórka jajowa i po jej zapłodnieniu – zarodek. Z zalążka powstaje nasiono.

Bielmo

tkanka miękiszowa o charakterze zapasowym w nasionach roślin okrytonasiennych.

Transpiracja

parowanie wody z nadziemnych części roślin, warunkujące siłę ssącą liści.

Parcie korzeniowe

fizjologiczne zjawisko u roślin polegające na aktywnym wypieraniu wody przez korzenie do łodyg i liści wbrew grawitacji. Jest główną siłą transportującą wodę w łodygach roślin w warunkach, kiedy nie zachodzi transpiracja.

Partenokarpia

wytwarzanie owoców bez żywotnych nasion (bez zapylenia albo po zapyleniu, ale bez zapłodnienia).

.

 

 

CZAS NA GIERKĘ!

PODOBAJĄ CI SIĘ HORMONY?

Jeśli tak to powiedz o nich znajomym. Będziemy Ci bardzo wdzięczni.

 

A jeśli masz jakieś uwagi lub sugestie co moglibyśmy poprawić to zostaw nam wiadomość na czacie lub napisz maila na adres kontakt@powtorkazbiologii.pl 

ZOBACZ POPRZEDNIE NUMERY

Hormony – Listopad 2022

Hormony – Październik 2022

Hormony – Wrzesień 2022

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję