Oto nasz trzeci numer Hormonów, a w nim kolejna porcja niezwykle ciekawych i przydatnych artykułów! Dodatkowo znajdziesz tu recenzję, wywiad, fiszki, omówienie zadania, a także interaktywny test. Brakuje jedynie horoskopu, ale jeśli jesteś na biol-chemie to mogę Cię zapewnić, że z tym e-magazynem listopad będzie dla Ciebie udany!

 

Motywem przewodnim tego numeru są bakterie, wirusy i grzyby, więc większość artykułów dotyczy właśnie tej tematyki. Warto jednak przejrzeć całe Hormony, bo oprócz wpisów merytorycznych mamy fajne porady i wskazówki które posłużą każdemu. Korzystajcie zatem z Hormonów do woli i dzielcie się nimi z innymi. Niech Hormony w Was buzują!

 

P.S: Przy tworzeniu e-magazynu pomagały nam wspaniałe osoby bez których Hormony pozostałyby jedynie w sferze marzeń. Bardzo im za to dziękujemy i cieszymy się, że dołączyły do naszej powtórkowej drużyny! Ten numer Hormonów oprócz mnie i mojego męża (Kuby) tworzyli: Iza Skowrońska, Wiktoria Biedrońska, Karolina Mazurek, Agata Stawińska, Mateusz Leszczyński i Miłosz Gorący. Jesteście wielcy! 

ZACZNIJ OD DOBREGO PLANU

Sprawdź jaki zakres materiału z biologii przyswoić w listopadzie, aby na spokojnie przygotować się do matury.  

TEMATY MIESIĄCA

.

INSTA POWTÓRKA

Nasz Instagram jest pełen ciekawych postów dlatego trzy z nich, poruszające tematykę tego numeru, umieszczamy także tutaj.

Więcej znajdziesz na naszym IG. Zapraszamy!

MATERIAŁY MIESIĄCA

.

ZADANIE MIESIĄCA!

KOMENTARZ

Omówione zadanie pochodzi z arkusza maturalnego CKE maj 2020 w formule 2015. Jest to jedno z najtrudniejszych zadań w tym arkuszu w obszarze pogłębienia znajomości metodyki badań biologicznych. Poziom zdawalności tego zadania wynosił 16%.

Więcej problematycznych zadań omawiam podczas moich lekcji.

Kurs online do matury z biologii

.

FISZKI

Wirion

Pojedyncza, kompletna cząstka wirusowa, zdolna do przetrwania poza komórką i zakażenia jej.

Kapsyd

Białkowa otoczka wirusa złożona z podjednostek – kapsomerów. Zapewnia wirusowi ochronę i umożliwia mu rozpoznanie komórek gospodarza.

Bakteriofag

Wirus atakujący bakterie.

Odwrotna transkrypcja

Proces przepisywania informacji z RNA na DNA, zachodzący pod wpływem enzymu – odwrotnej transkryptazy w komórkach zakażonych retrowirusem (np. wirusem HIV)

Plazmid

Mała, pierścieniowa cząsteczka DNA stanowiąca część genomu bakterii. Zawiera geny warunkujące cechy, które nie zawsze są niezbędne do życia np. oporność na antybiotyki.

Chemotaksja

Kierunkowa reakcja na bodziec chemiczny organizmów jednokomórkowych.

Pellikula

Białkowa powłoka, która znajduje się pod błoną komórkową niektórych protistów (np. pantofelka). Nadaje komórce wytrzymałość i giętkość.

Miksotrofia

Zdolność organizmu do heterotrofii i autotrofii w zależności od warunków środowiskowych.

Chityna

Wielocukier budujący ściany komórkowe grzybów i szkielety zewnętrzne stawonogów.

Mikoryza

Rodzaj symbiozy pomiędzy strzępkami grzybów, a korzeniami roślin wyższych.

.

 

 

CZAS NA GIERKĘ!

PODOBAJĄ CI SIĘ HORMONY?

Jeśli tak to powiedz o nich znajomym. Będziemy Ci bardzo wdzięczni.

 

A jeśli masz jakieś uwagi lub sugestie co moglibyśmy poprawić to zostaw nam wiadomość na czacie lub napisz maila na adres kontakt@powtorkazbiologii.pl 

ZOBACZ POPRZEDNIE NUMERY

Hormony – Październik 2022

Hormony – Wrzesień 2022

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję