Nasz drugi numer e-magazynu Hormony już na Ciebie czeka! Znajdziesz w nim kolejną porcję materiałów, które pomogą Ci w nauce do matury z biologii i sprawią, że październik będzie o wiele przyjemniejszy 😉 Mamy dla Ciebie artykuły, recenzję, wywiad, fiszki, omówienie zadania, a także interaktywny test.

 

Motywem przewodnim tego numeru jest metabolizm, więc większość artykułów dotyczy właśnie tej tematyki. Warto jednak przejrzeć całe Hormony, bo oprócz wpisów merytorycznych mamy fajne porady i wskazówki dla każdego maturzysty, bez względu na to co będzie zdawał na maturze. Korzystajcie zatem z Hormonów do woli i dzielcie się nimi z innymi. Niech Hormony w Was buzują!

 

P.S: Przy tworzeniu e-magazynu pomagały nam wspaniałe osoby bez których Hormony pozostałyby jedynie w sferze marzeń. Bardzo im za to dziękujemy i cieszymy się, że dołączyły do naszej powtórkowej drużyny! Ten numer Hormonów oprócz mnie i mojego męża (Kuby) tworzyli: Iza Skowrońska, Wiktoria Biedrońska, Karolina Mazurek, Dagmara Jankowska, Mateusz Leszczyński, Grzegorz Gola i Miłosz Gorący. Jesteście wielcy! 

ZACZNIJ OD DOBREGO PLANU

Sprawdź jaki zakres materiału z biologii przyswoić w październiku, aby na spokojnie przygotować się do matury.  

TEMATY MIESIĄCA

.

INSTA POWTÓRKA

Nasz Instagram jest pełen ciekawych postów dlatego trzy z nich, poruszające tematykę tego numeru, umieszczamy także tutaj.

Więcej znajdziesz na naszym IG. Zapraszamy!

MATERIAŁY MIESIĄCA

.

ZADANIE MIESIĄCA!

KOMENTARZ

Omówione zadanie pochodzi a arkusza maturalnego CKE maj 2018 w formule 2015. Jest to jedno z najtrudniejszych zadań w tym arkuszu w obszarze poznania świata organizmów na różnych poziomach organizacji życia. Poziom zdawalności zadania w przypadku drugiego podpunktu był równy 27%, a w trzecim podpunkcie 15%.

Więcej problematycznych zadań omawiam w kursie Zadania “The worst of”

.

FISZKI

Metabolizm

Całość przemian chemicznych i towarzyszących im przemian energii, zachodzących w komórkach żywych organizmów.

 

Adenozynotrifosforan

ATP, uniwersalny nośnik energii, zmodyfikowany nukleotyd zbudowany z adeniny, rybozy i trzech reszt kwasu fosforowego (V)

Enzymy

Biologiczne katalizatory (najczęściej białka) przyśpieszające reakcje chemiczne przez obniżenie ich energii aktywacji. Biorą udział w większości reakcji zachodzących w organizmach

Centrum aktywne enzymu

Przestrzeń w enzymie w której następuje przyłączanie się substratu do enzymu oraz katalizowana jest reakcja przemiany substratów.

Energia aktywacji

Najniższa energia niezbędna do zajścia reakcji chemicznej

Koenzym

Luźno związany, niebiałkowy organiczny składnik enzymów, niezbędny do ich aktywności.

Chlorofil

Barwnik występujący w częściach zielonych roślin i niektórych bakteriach, umożliwia przeprowadzanie fotosyntezy

Fotosystem

Kompleks barwnikowo-lipidowo-białkowy absorbujący kwanty światła, składa się z centrum reakcji i anten, znajdujący się w błonach tylakoidów.

Karboksylacja

Przyłączanie CO2 do dowolnego związku chemicznego.

Fermentacja

Enzymatyczny proces przemian związków organicznych prowadzony przez mikroorganizmy w warunkach beztlenowych, którego efektem jest wydzielenie energii

.

 

 

CZAS NA GIERKĘ!

PODOBAJĄ CI SIĘ HORMONY?

Jeśli tak to powiedz o nich znajomym. Będziemy Ci bardzo wdzięczni.

 

A jeśli masz jakieś uwagi lub sugestie co moglibyśmy poprawić to zostaw nam wiadomość na czacie lub napisz maila na adres kontakt@powtorkazbiologii.pl 

ZOBACZ POPRZEDNI NUMER

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję