Trzy, dwa , jeden….startujemy! Oto pierwszy numer naszego e-magazynu Hormony. Znajdziesz w nim mnóstwo materiałów, które pomogą Ci w nauce do matury z biologii i dowiesz się ciekawych porad jak przetrwać w klasie maturalnej 🙂 Co miesiąc będziemy obdarowywać Cię świetnymi artykułami, recenzjami, wywiadami, ciekawostkami, a także interaktywnymi testami i prezentami.

Każdy numer będzie skupiał się na zakresie wiedzy, którą w danym miesiącu maturzysta powinien sobie przyswoić. We wrześniu warto opanować tematy związane z komórką, dlatego też w tym numerze głównie skupimy się na tych zagadnieniach.

Ale oprócz treści typowo biologicznych znajdziesz tu także porady od egzaminatora, psychologa i świeżo upieczonych maturzystów, którzy podzielą się z Tobą całą swoją wiedzą i bardzo cennymi poradami.

Życzę miłej lektury i niech hormony w Tobie buzują!

ZACZNIJ OD DOBREGO PLANU

Sprawdź jaki zakres materiału z biologii przyswoić we wrześniu, aby na spokojnie przygotować się do matury.  

TEMATY MIESIĄCA

.

INSTA POWTÓRKA

Nasz Instagram jest pełen ciekawych postów dlatego trzy z nich, poruszające tematykę tego numeru, umieszczamy także tutaj.

Więcej znajdziesz na naszym IG. Zapraszamy!

MATERIAŁY MIESIĄCA

.

ZADANIE MIESIĄCA!

KOMENTARZ

Omówione zadanie pochodzi a arkusza maturalnego CKE maj 2018 w formule 2015. Jest to jedno z najtrudniejszych zadań w tym arkuszu w obszarze poznania świata organizmów na różnych poziomach organizacji życia. Poziom zdawalności zadania w przypadku pierwszego podpunktu był równy 14%, a w drugim podpunkcie 33%.

Więcej problematycznych zadań omawiam w kursie Zadania “The worst of”

.

FISZKI

Kohezja

Zjawisko spójności, przyciągania pomiędzy cząsteczkami danej substancji np. pomiędzy cząsteczkami wody.

Adhezja

Siły lepkości powierzchniowego przylegania cząsteczek np. wody do innych cząsteczek.

Osmoza

Dyfuzja rozpuszczalnika (wody) przez błonę półprzepuszczalną.

Denaturacja

Nieodwracalne zniszczenie struktury przestrzennej białka powodujące utratę jego aktywności i właściwości.

Nukleotyd

Podstawowa jednostka budująca kwasy nukleinowe; zbudowany z reszty cukrowej (rybozy lub deoksyrybozy), reszty zasady azotowej (pyrynowej lub pirymidynowej) oraz z reszty fosforanowej (V)

Kompartmentacja

Zjawisko przedziałowości komórki za pomocą błon.

Genofor

Koliste, bakteryjne DNA ulokowane w rejonie nukleoidu.

Organelle komórkowe

Struktury plazmatyczne w komórce eukariotycznej oddzielone od cytoplazmy błoną biologiczną.

Replikacja

Proces w którym DNA ulega powieleniu.

Biwalenty

Para połączonych ze sobą chromosomów homologicznych.

.

CZAS NA GIERKĘ!

Dziękujemy, że z nami jesteś!

To nasz pierwszy, eksperymentalny numer Hormonów, więc jesteśmy bardzo ciekawi co o nim sądzisz. Jeśli więc masz jakieś uwagi lub pomysły co moglibyśmy poprawić lub wprowadzić to daj nam znać! Każda uwaga jest dla nas bardzo cenna.

Na Twoją opinię czekam pod adresem.

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję