Jakim uczniem jesteś? Sprawdź się!

Jak efektywnie uczyć się biologii do matury? Jaka metoda jest najlepsza i sprawi, że wiedza sama będzie wpadać do głowy? Aby odpowiedzieć na te pytania najpierw warto dobrze poznać samego siebie i dopiero mając tę wiedzę zastosować konkretną formę nauki. W tym artykule opowiem Ci jakie są typy ludzi, jakie są ich upodobania odnośnie nauki, a także podzielę się ciekawym testem, dzięki któremu poznasz swój chronotyp….Brzmi tajemniczo ale za moment wszystko będzie jasne! Odkryjesz jakim uczniem jesteś i wybierzesz swój indywidualny sposób na naukę. No to lecimy!

 

Zanim jednak poznasz samego siebie, pozwól, że najpierw poznasz mnie 🙂 Nazywam się Iza i jestem studentką 5 roku psychologii. W toku studiów odkryłam w sobie pasję nie tylko do przyswajania wiedzy psychologicznej, ale również do jej popularyzowania. Od lat tworzę na instagramie społeczność ludzi zainteresowanych psychologią, efektywną nauką i rozwojem. Prowadzę również warsztaty z umiejętności miękkich. Możesz śmiało skontaktować się ze mną na moim YT lub Instagramie (@izaskowronska).


Czy znasz swój chronotyp?
Skowronek vs sowa


Skowronek

 

Ranne ptaszki to osoby, które najefektywniej pracują rano. Wolą wcześniej położyć się spać i dokończyć część nauki na początku następnego dnia. Sama należę do tej grupy (tak jak 40% populacji). Co ciekawe, wiedza o moim chronotypie wcale nie przekłada się na to, że łatwiej mi się podnieść z łóżka. Cierpię, tak samo jak wszyscy! Wiem jednak, że między 7 a 11 rano pracuje mi się najlepiej. Moje myśli są wtedy przejrzyste, jestem kreatywna i skupiona. Wstanie w południe jest niemalże nierozerwalnie związane z mniejszą produktywnością. Wiem, że przegapiłam moment, w którym mój mózg był w pełnej gotowości do pracy. Dlatego szczególnie przy trudniejszych projektach wolę wstać wcześniej, napić się kawy i najtrudniejsze zadania wykonać w godzinach porannych.

 

Sowa

 

Życie sów wygląda zgoła inaczej. Około 30% populacji woli pracować w godzinach wieczornych, a nawet zarywać nocki. I nie ma w tym nic złego. Niestety sowy nierzadko zderzają się ze stygmatyzacją społeczną. Są postrzegane jako leniwe (no bo jak to tak spać do 12?) lub mniej zorganizowane. Nie jest to prawda. Prawdą jest jednak, że nasz system edukacji jest niedostosowany do preferencji nocnych marków. Problemem jest chociażby to, że lekcje w typowej szkole zaczynają się o 8 rano. W takich warunkach sowy nie mają jak odespać pracy wykonanej w nocy. Jeśli jesteś sową nauka w godzinach wieczornych może zwiększyć Twoją produktywność. Pamiętaj jednak aby nigdy nie działo się to kosztem ilości snu. Sen jest kluczowy przy procesie konsolidacji wspomnień (czyli w zapamiętywaniu i utrwalaniu tego, czego przed chwilą
się nauczyłeś).

40 + 30 = 70 A co z resztą populacji? Plasują się gdzieś na pograniczu sów i skowronków. To osoby o tak zwanym chronotypie niezróżnicowanym.

Pewnie intuicyjnie czujesz już czy należysz do grupy sów czy skowronków. Jeśli jednak masz wątpliwości, możesz odpowiedzieć na pytania z poniższego testu i sprawdzić swój chronotyp:

 

Test na chronotyp

 

1. Czy wstajesz rześki i radosny bez budzika przed 7:00 rano?
2. Czy jeśli położysz się do łóżka o 22:00, zaśniesz bez problemu?
3. Czy zawsze starasz się pójść spać przed północą, nawet podczas urlopu?
4. A może masz problem z zaśnięciem przed północą?
5. Czy potrzebujesz budzika, żeby zwlec się rano z łóżka?
6. Czy zauważyłeś, że nie jesteś rano głodny i wystarczy Ci tylko kawa?
7. Czy gdybyś miał taką możliwość, spałbyś do 11 albo i dłużej?

Jeśli odpowiedziałeś “tak” na pytania 1-3, to prawdopodobnie jesteś skowronkiem. Natomiast jeśli odpowiedź “tak” padła więcej razy przy pytaniach 4-7, to raczej należysz do sów. Test pochodzi z książki “Moc dobrego snu” dr Michael Mosley.

 

Porządek w bałaganie

 

Messy people are good people” usłyszałam kiedyś w jednym z moich ulubionych kryminalnych seriali pt. “Mentalista”. Od tamtego czasu się tego trzymam. Jestem bałaganiarą. Odnajduję się w bałaganie i jestem w stanie w nim pracować. Czas raz na zawsze zerwać z mitem, że produktywni ludzie, to tylko ci, którzy uczą się w niemalże sterylnym otoczeniu. Produktywni ludzie, to ci którzy realizują zadania do końca, nawet
jeśli przestrzeń, w której się uczą wygląda jakby przed chwilą przeszło tamtędy tornado.

Czy bałagan może negatywnie wpływać na naszą produktywność? Owszem. Jednak poświęcanie godziny na sprzątanie zamiast nauki często ma więcej wspólnego z chęcią ucieczki i prokrastynacją niż chęcią zwiększenia swojej efektywności. Jaki mam na to sposób? Sprzątam tylko to, co jest w zasięgu mojego wzroku. Biurko i jego najbliższe otoczenie (granica porządku schodzi się mniej więcej z granicą mojego widzenia peryferyjnego). To, czego nie widzę nie jest moim problemem. Przynajmniej na czas nauki.

Jeśli jednak jesteś osobą, którą rozprasza bałagan, a wizja tornada za plecami sprawia, że ściska Ci się żołądek, poświęć więcej czasu na przygotowanie swojego miejsca pracy, tak aby czuć się w nim maksymalnie komfortowo.

 

Żółwie tempo, króliczy pęd

 

Każdy z nas potrzebuje innej ilości czasu zarezerwowanej na naukę. Można bawić się w techniki usprawniające ten proces, jednak często sprawa sprowadza się do naszych preferencji. Przykład z mojego życia: czytam wolno, zawsze tak czytałam i żadna technika szybkiego czytania, którą próbowałam na sobie wymusić tego nie zmieniła. Zamiast walczyć z tym, kim jestem postanowiłam to zaakceptować. Uczę się wolno i dokładnie, taki już mój urok. Po drugiej stronie skali znajdą się osoby, które uczą się raczej koncepcji i ogólnych prawidłowości niż szczegółów. Trochę czasu zajęło mi, żeby zrozumieć, że to właśnie w “żółwim tempie” odnajduję się najlepiej.

 

Dobrze, że jesteś taki…jaki jesteś

 

Każdy z nas pod pewnymi względami jest podobny do wszystkich, a pod innymi jest jak nikt inny. To znaczy, że porównywanie ilości spędzonych nad nauką godzin, nieprzespanych nocy, czy warunków, w jakich się uczymy nie ma najmniejszego sensu. Walka z porównywaniem się do innych nie jest prosta, ale jest zdecydowanie warta wysiłku. W momencie, w którym przestajesz się nieustannie porównywać jesteś w stanie skupić się na tym, co jest naprawdę ważne: na byciu sobą. Nie musisz robić tylu zadań, co kolega z ławki. Nie musisz wstawać tak wcześnie, jak sąsiadka. Nie musisz mieć tak wysprzątanego pokoju jakby wymagali tego rodzice. Do dobrze zdanej matury prowadzi wiele dróg. Równie dobrze, możesz wybrać tą, którą będziesz czuł jak swoją własną.

 

Mam nadzieję, ze pomogłam Ci odpowiedzieć na pytanie jakim uczniem jesteś i że mój artykuł Ci się spodobał. Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz się podzielić jakąś refleksją, to zostaw komentarz poniżej. Z pewnością na niego odpowiem 🙂

Na dzisiaj to tyle, ale w następnym numerze Hormonów podzielę się kolejnymi, psychologicznymi ciekawostkami 🙂 Dziękuję za uwagę i pozdrawiam serdecznie!
Iza Skowrońska

 

Zobacz inne artykuły z tego numeru

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję