KOBRA NIE SŁYSZY FAKIRA

Kobra jest głucha więc nie słyszy muzyki. Świadczy o tym zarówno brak jakichkolwiek form zewnętrznych uszu,
jak i nieobecność bębenków usznych. Jak zatem jest to możliwe, że potrafi tańczyć w takt melodii wygrywanej przez fakira??

 

Okazuje się, że organem słuchowym beznogich gadów, do których zaliczamy kobrę, jest ich szczęka. Za jej pomocą, a dokładniej kości z których szczęka jest zbudowana, wąż odbiera drgania z otaczającego go środowiska.

Podczas gry zaklinacz węży uderza nogą o ziemię, a kobra odbiera drgania, które rozchodzą się po ziemi. W ten sposób, powiadomiona o niebezpieczeństwie, podnosi swoje ciało w obronie. Dodatkowo, w sytuacji zagrożenia, kobra rozpościera swój kaptur szyjny eksponując charakterystyczny rysunek okularów. Fakir porusza się w rytm odpowiednio dobranej muzyki, a kobra starając się utrzymać sytuację zagrożenia pod kontrolą, faluje razem z nim.

Zatem zaklinanie węży polega na tym, aby odpowiednio dobrać pozycję. Nie za daleko, aby wąż mógł nas „usłyszeć”, ale też i nie za blisko, żeby nie mógł nas zaatakować.

I na koniec ciekawostka.

My również możemy sprawdzić, jak w przybliżeniu działa słuch węża. Wystarczy przyłożyć drgający kamerton do kości znajdującej się za uchem lub na czubku głowy. Po pewnym czasie zaczniemy odbierać drgania akustyczne a w konsekwencji słyszeć muzykę. To właśnie ten specyficzny rezonans kostny pozwala na naukę tańca w rytm muzyki osobom głuchym.

 Pozdrawiam i do usłyszenia! 🙂

Ania Gajos

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję