CZY Z KAŻDEGO JAJKA MOŻE WYKLUĆ SIĘ KURCZAK?

 

Czy z każdego jajka zniesionego przez kurę powstanie nowe życie – pisklę? No jasne, że nie!

Jajo kurze, jak i każdego innego ptaka, to nic innego jak żeńska komórka rozrodcza, więc żeby mógł z niej powstać zarodek musi być zapłodniona przez plemnik pochodzący od płci przeciwnej w tym przypadku koguta.
Jak rozpoznać czy jajko które chcemy spożyć zawiera zarodek?
Zapłodnione jajko na kuli żółtkowej zawiera tarczkę zarodkową – taką brązową grudkę. To z niej w odpowiedniej temperaturze rozwiną by się malutki kurczaczek.
No właśnie, temperatura! To drugi czynnik, który warunkuje powstanie pisklęcia z zapłodnionego jajka. Aby zarodek mógł się prawidłowo rozwijać potrzebuje stałego dostępu do dość wysokiej temperatury ok. 37°C- 40°C. W przypadku gdy temperatura przez dłuższy okres jest niższa (1-2 dni) zarodek obumiera i z takiego jajka nic się nie wykluje. Z taką sytuacją mamy do czynienia kupując jajka w sklepie.
Podsumowując, aby z jajka mógł się wykluć kurczak musi dojść do zapłodnienia (tutaj niezbędny jest kogut) i odpowiednia temperatura (kwoka musi wysiadywać te jajka i ogrzewać je swoim ciałem przez ok 21 dni).

Pozdrawiam Ania 🙂

 

1 Comment

Dodaj komentarz

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję