Matura rozszerzona z biologii 2021 – najważniejsze informacje

Cześć! Oto garść informacji na temat nadchodzącej matury z biologii. Warto się z nimi zapoznać, bo jak mawiał Sun Tzu w książce “Sztuka wojny”: “Kto zna wroga i zna siebie, nie będzie zagrożony choćby i w stu starciach…”.
Do boju! ;
)
P.S: Szukasz konkretnego pytania? Kliknij w nie, a od razu do niego przejdziesz:

1. Kiedy matura z biologii?
2. Ile trwa matura?
3. Jak zdać maturę z biologii?
4. Co trzeba umieć na maturę z biologii?
5. Jak robić zadania maturalne z biologii?
6. Arkusze maturalne z biologii
7. Jaki jest średni wynik z matury?
8. Matura i co potem?

1. Kiedy matura z biologii w 2021 roku?

Matura z biologii zaplanowana jest na 12 maja i rozpocznie się o godzinie 9:00

 

2. Ile trwa matura z biologii?

Matura z biologii trwa 180 minut, czyli 3 godziny. Możemy oczywiście oddać ją wcześniej, jeśli jesteśmy pewni swoich odpowiedzi, ale to i tak nic nam nie da, ponieważ i tak musimy odczekać te 3 godziny.

 

3. Jak zdać maturę z biologii?

Matury z biologii NIE da się NIE zdać, ponieważ jest to matura rozszerzona. Tylko matury z części podstawowej wymagają zdobycia przez nas 30% punktów, by zdać. Jednak zdanie matury z biologii na dobrym poziomie, to już inna para kaloszy, które się przydadzą, bo będziesz się przedzierać przez morze materiału. W tym zadaniu mogą pomóc te poradniki:

> Czy warto uczyć się wszystkiego?
> Czasowniki operacyjne
> Wykresy na maturze

 

4. Co trzeba umieć na maturę z biologii rozszerzonej?

To CKE (Centralna Komisja Egzaminacyjna) decyduje, co dokładnie powinniśmy umieć, wychodząc z liceum. To jej podstawa programowa z biologii jest podstawą do stworzenia arkusza maturalnego z tego przedmiotu. Podstawę programową możecie zobaczyć tutaj.

Pragnę tylko nadmienić, że naprawdę nie warto uczyć się całej tej podstawy programowej, ponieważ musielibyście siedzieć w książkach 24/7 przez parę lat, by nauczyć się wszystkiego. Więcej na ten temat znajdziesz w poniższym wpisie.

> Czy warto uczyć się wszystkiego?

 

5. Jak robić zadania maturalne z biologii?

Matura z biologii nie sprawdza tylko Twojej wiedzy, ale również umiejętność logicznego myślenia, spostrzegawczość i dokładność. Dlatego też, oprócz samego materiału z liceum powinieneś się jeszcze nauczyć rozwiązywać te arkusze. Wiele osób mając wiedzę profesorską, mogłoby nie zdać tej matury na wysoki poziom, ponieważ napisali coś więcej lub mniej, niż wymaga to zadanie.
Aby pomóc w maturzystom w rozwiązywaniu arkuszy maturalnych, stworzyłam kurs gdzie krok po kroku tłumaczę jak sobie z nimi radzić i jakich błędów nie popełniać. Jeśli masz zatem problem z rozwiązywaniem zadań to polecam Ci zapoznać się z moim kursem  Zadania maturalne bez tajemnic“.

6. Arkusze maturalne z biologii – poprzednie lata

Do nauki do matury z biologii przydają się książki, podręczniki, ale jeszcze niesamowicie ważne są arkusze maturalne. Rozwiązywanie ich i sprawdzanie z korepetytorami pozwoli Tobie zrozumieć czego egzaminatorzy wymagają. Dzięki temu możesz też zrozumieć w czym akurat jesteś słabszy, by nadrobić to przed oficjalną maturą. Wszystkie arkusze maturalne znajdziesz w poniższym dokumencie.


.
 

7. Jaki jest średni wynik z matury z biologii?

W zeszłym roku tak wyglądały wyniki matury: 

Mediana, czyli największy odsetek ludzi zdobyło wynik 13%, a ogólna średnia wyniosła 33%. Jeśli więc dalej Ci nie idzie, to nie martw się – matura z biologii jest bardzo trudna i napisanie na wysoki poziom wymaga ogromu pracy.

 

8. Dodatkowe informacje: matura i co potem?

Po maturze z biologii można dostać się na studia: biotechnologia, biogospodarka, fizyka techniczna, inżynieria biochemiczna, inżynieria biomedyczna, menedżer żywności i żywienia, technologia żywności i żywienie człowieka, analityka medyczna, dietetyka, farmacja, elektroradiologia, fizjoterapia, kosmetologia, kierunek lekarski, pielęgniarstwo i położnictwo (lista wzięta z tego artykułu). Jest więc mnóstwo kierunków, które możesz skończyć po maturze z biologii. Nie musi być to tylko kierunek lekarski. Dowodem na to są nasi kursanci, którzy dostali się chyba wszędzie 😉

 

Jednak jeśli Twoim marzeniem jest dostanie się na studia medyczne, ale w tym roku Ci się nie powiodło, to bez obaw, zawsze możesz się dostać w przyszłym roku. Maturę z biologii możesz poprawiać w nieskończoność, ale tylko jedna poprawa jest “darmowa”. Za każdą kolejną poprawę będziesz musiał zapłacić 50 zł.  

Mam nadzieję, że te informacje pomogą Ci w przygotowaniach do matury i 8 maja pójdziesz na egzamin dobrze przygotowany i pełen pozytywnej energii. Życzę Ci tego z całego serca i trzymam kciuki za Twoje sukcesy!

Pozdrawiam Ania

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję