Matura rozszerzona z biologii – zakres materiału i odpowiedzi na najważniejsze pytania

Cześć! Oto garść informacji na temat nadchodzącej matury z biologii. Warto się z nimi zapoznać, bo jak mawiał Sun Tzu w książce “Sztuka wojny”: “Kto zna wroga i zna siebie, nie będzie zagrożony choćby i w stu starciach…”.

 

W poniższym wpisie odpowiem na najczęściej zadawane pytania i napiszę trochę o podstawie programowej i zakresie materiału do matury rozszerzonej z biologii 2021.

Do boju, przyszli maturzyści! 😉

 

P.S: Szukasz odpowiedzi na konkretne pytanie? Kliknij w nie poniżej!

 

1. Kiedy matura z biologii?
2. Ile trwa matura?
3. Jak zdać maturę z biologii?
4. Co trzeba umieć na maturę z biologii?
5. Jak robić zadania maturalne z biologii?
6. Arkusze maturalne z biologii
7. Jaki jest średni wynik z matury?
8. Matura i co potem?

 

1. Kiedy matura z biologii w 2021 roku?

Matura z biologii zaplanowana jest na 12 maja i rozpocznie się o godzinie 9:00.

 

2. Ile trwa matura z biologii?

Matura z biologii trwa 180 minut, czyli 3 godziny. Możemy oczywiście oddać ją wcześniej, jeśli jesteśmy pewni swoich odpowiedzi, ale to i tak nic nam nie da, ponieważ i tak musimy odczekać te 3 godziny.

 

3. Jak zdać maturę z biologii?

To jest naprawdę dobra wiadomość! Matury z biologii NIE da się NIE zdać, ponieważ jest to matura rozszerzona. Tylko matury z części podstawowej wymagają zdobycia 30% punktów, by zdać. Jednak zdanie matury z biologii na dobrym poziomie, to już inna para kaloszy, które się przydadzą, bo będziesz się przedzierać przez morze materiału. W tym zadaniu mogą pomóc te poradniki, zajrzyj do nich, a dowiesz się z nich dużo podstawie programowej z biologii na maturze 2021 i poznasz moje sposoby na efektywna i szybką naukę:

> Czy warto uczyć się wszystkiego?
> Czasowniki operacyjne
> Wykresy na maturze

 

4. Co trzeba umieć na maturę z biologii rozszerzonej?

To CKE (Centralna Komisja Egzaminacyjna) decyduje, jakiego rodzaju zakres materiału musisz przyswoić w szkole średniej. To jej podstawa programowa z biologii jest podstawą do stworzenia arkusza maturalnego z tego przedmiotu. Podstawę programową z biologii możecie zobaczyć tutaj.


Czy musisz uczyć się całego materiału ujętego w podstawie programowej? I tutaj Cię zaskoczę: nie musisz! Więcej na ten temat znajdziesz w tym wpisie.

 

5. Jak robić zadania maturalne z biologii?

Matura z biologii nie sprawdza tylko Twojej wiedzy, ale również umiejętność logicznego myślenia, spostrzegawczość i dokładność. Podstawa programowa z biologii, jak i zakres materiału na maturę rozszerzoną 2021 z biologii został ujęty i wybrany tak, by sprawdzić Twoje umiejętności nie tylko z zakresu wiedzy o ludzkim ciele czy innych – równie ważnych, ale nie najważniejszych – zagadnień. Dlatego też, oprócz samego materiału z liceum powinieneś się jeszcze nauczyć rozwiązywać te arkusze. Wiele osób mając wiedzę profesorską, mogłoby nie zdać tej matury z biologii na wysokim poziomie, ponieważ nie znają arkuszy maturalnych i ich struktur. 

Wiem, że bardzo ważne jest poznać wroga – ups, arkusz maturalny! – wcześniej. To właśnie po to stworzyłam kurs, gdzie krok po kroku tłumaczę jak sobie z nimi radzić i jakich błędów nie popełniać. Jak sami widzicie, nie tylko znajomość podstawy programowej z biologii czy rozszerzonych partii materiału ma tutaj znacznie. Z tajemnicami arkuszy maturalnych możesz się zaprzyjaźnić na moim kursie Zadania maturalne bez tajemnic“. 

6. Arkusze maturalne z biologii – poprzednie lata

Do nauki do matury z biologii przydają się książki, podręczniki, ale i wcześniejsze arkusze maturalne. Rozwiązywanie arkuszy maturalnych z poprzednich lat, omawianie ich sprawi, że łatwiej zauważysz braki w wiedzy, poznasz tajniki szybkiego i prawidłowego rozwiązywania zadań. Wszystkie arkusze maturalne znajdziesz w poniższym dokumencie.


.

7. Jaki jest średni wynik z matury z biologii?

W zeszłym roku tak wyglądały wyniki matury:

Mediana, czyli największy odsetek ludzi zdobyło wynik 13%, a ogólna średnia wyniosła 33%. Jeśli więc dalej Ci nie idzie, to nie martw się – matura z biologii jest bardzo trudna i zdanie jej na wysokim poziomie to trudna sprawa, ale z nami wszystko jest możliwe. .

 

8. Dodatkowe informacje: matura i co potem?

Po maturze z biologii możesz dostać się na takie studia jak: biotechnologia, biogospodarka, fizyka techniczna, inżynieria biochemiczna, inżynieria biomedyczna, menedżer żywności i żywienia, technologia żywności i żywienie człowieka, analityka medyczna, dietetyka, farmacja, elektroradiologia, fizjoterapia, kosmetologia, kierunek lekarski, pielęgniarstwo i położnictwo (lista wzięta z tego artykułu). Jest więc mnóstwo kierunków, na które potrzebna jest Ci dobrze zdana matura z biologii. Nie musi być to tylko kierunek lekarski. Dowodem na to są nasi kursanci, którzy dostali się już chyba wszędzie:

 

Jednak jeśli Twoim marzeniem są studia medyczne, ale w tym roku Ci się nie powiodło, to bez obaw, zawsze możesz  próbować za rok. Kto nie próbuje, ten nie zostaje… lekarzem?:) Maturę z biologii możesz poprawiać w nieskończoność, ale tylko jedna poprawa jest “darmowa”. Za każdą kolejną poprawę będziesz musiał zapłacić 50 zł.  

 

Kilka słów podsumowania

 

Mam nadzieję, że te informacje pomogą Ci w przygotowaniach do matury i 12 maja pójdziesz na egzamin dobrze przygotowany i pełen pozytywnej energii. Pamiętaj, że podstawa programowa, rozszerzony materiał z biologii to tak naprawdę spis rzeczy, których uczysz się przez wszystkie lata szkoły średniej i które możesz przyswoić i usystematyzować na moich kursach.

Pozdrawiam Ania

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję