Matura rozszerzona z biologii – zakres materiału i odpowiedzi na najważniejsze pytania

Cześć! Oto garść informacji na temat nadchodzącej matury z biologii. Warto się z nimi zapoznać, bo jak mawiał Sun Tzu w książce “Sztuka wojny”: “Kto zna wroga i zna siebie, nie będzie zagrożony choćby i w stu starciach…”.

W poniższym wpisie odpowiem na najczęściej zadawane pytania.

Do boju, przyszli maturzyści! 😉

Spis treści:

1. Kiedy matura z biologii?
2. Ile trwa matura?
3. Jak zdać maturę z biologii?
4. Co trzeba umieć na maturę z biologii?
5. Jak robić zadania maturalne z biologii?
6. Arkusze maturalne z biologii
7. Jaki jest średni wynik z matury?
8. Matura i co potem?

 

1. Kiedy matura z biologii w 2023 roku?

 

Matura z biologii zaplanowana jest na 11 maja i rozpocznie się o godzinie 9:00. Ten sam termin dotyczy osób które zdają ten egzamin w formule 2023 jak i w formule 2015.
Jeśli ktoś z przyczyn losowych nie będzie mógł pojawić się na maturze z biologii w głównym terminie, uzyska zgodę dyrektora OKE to będzie mógł przystąpić do tego egzaminu w terminie dodatkowym tj.: 6 czerwca 2023. Należy pamiętać, że to nie jest termin poprawkowy, gdyż maturę z przedmiotów dodatkowych można poprawiać dopiero za rok.

 

2. Ile trwa matura z biologii?

 

Matura rozszerzona z biologii standardowo trwa 180 minut, czyli 3 godziny. Można oczywiście oddać arkusz wcześniej, jeśli jest się pewnym swoich odpowiedzi, ale i tak warto wykorzystać cały przeznaczony czas np. na sprawdzenie czy udzieliło się odpowiedzi na wszystkie polecenia, lub czy spełniło się wszystkie wymagania postawione w poleceniach do zadań.

 

3. Jak zdać maturę z biologii?

 

W tym jak i w kolejnym roku matury z biologii NIE da się NIE zdać. Tylko matury z części podstawowej/obowiązkowej obecnie wymagają zdobycia 30% punktów, by zdać egzamin maturalny. Jednak zdanie matury z biologii na dobrym poziomie, to już inna para kaloszy, które się przydadzą, aby dostać się na wymarzone studia.  Aby ułatwić sobie drogę w poszukiwaniu sprawdzonych treści i porad zajrzyj do naszych wpisów, które na pewno pomogą Ci odnaleźć się w tym gąszczu informacji: 

> Matura z biologii – Czy warto uczyć się wszystkiego?


> Nauka biologii do matury – poznaj 7 sprawdzonych metod

 

4. Co trzeba umieć na maturę z biologii?

 

To CKE (Centralna Komisja Egzaminacyjna) i MEN (Ministerstwo Edukacji Narodowej) decydują, jakiego rodzaju zakres materiału musisz przyswoić w szkole średniej. Z powodu pandemii instytucje te zawarły niezbędne treści do nauki biologii w Wymaganiach Egzaminacyjnych. Obecnie ten dokument jest podstawą do stworzenia arkusza maturalnego. Wymagania Egzaminacyjne na rok 2023 znajdziesz w tych artykułach:

> Wymagania egzaminacyjne dla formuły 2023 – dla uczniów po podstawówce

 

> Wymagania egzaminacyjne dla formuły 2015 – dla uczniów po gimnazjum

 

 

5. Jak robić zadania maturalne z biologii?

 

Matura z biologii nie sprawdza tylko Twojej wiedzy, ale również umiejętność logicznego myślenia, spostrzegawczość i dokładność. Wymagania egzaminacyjne na maturę rozszerzoną z biologii zostały ujęte i wybrane tak, by sprawdzić nie tylko wiedzę z danych zagadnień, ale umiejętności rozwiązywania zadań. Dlatego też, oprócz opanowania samego materiału z liceum należy się jeszcze nauczyć rozwiązywać arkusze maturalne. Wiele osób mając wiedzę profesorską, mogłoby nie zdać tej matury z biologii na wysokim poziomie, ponieważ nie znają struktury i specyfiki arkuszy maturalnych.

Wiem, że bardzo ważne jest poznać wroga – ups, arkusz maturalny! – wcześniej. Tutaj iststne jest aby skupić się na rozwiązywaniu zadań pochodzących od samego CKE.
W arkuszach z ubiegłych lat znajdziesz zadania łatwe – z którymi poradzisz sobie bez problemu, ale też napotkasz zadania wymagające i trudne. Aby ułatwić Ci sprawdzenie czy Twój tok myślenia jest poprawny podczas rozwiązywania tych trudnych zadań i czy właściwie odczytujesz wskazówki i podpowiedzi zawarte w takich zadanich opracowałam pakiet nagrań – Zadania The Worst Of. Tłumaczę w nich, krok po kroku jak poradzić sobie z najtrudniejszymi zadaniami maturalnymi, które pojawiły się w dotychczasowych arkuszam maturalnych.

 

Rozwiązania do zadań maturalnych z biologii

> Zadania The Worst Of – pakiet 30 nagrań

 

6. Arkusze maturalne z biologii – poprzednie lata

 

Tak jak pisałam wyżej umiejętność rozwiązywania zadań to podstawa dobrze zdanej matury z bioogii. Aby uzyskać jak najwyższy wynik należy przede wszystkim przeanalizować arkusze maturalne z lat ubiegłuch od roku 2015 w górę, ponieważ to właśnie w tych arkuszach znajdziesz najbardziej zbliżone w konstrukcji zadania do tych z którymi przyjdzie Ci sie zmierzyć w maju.
Aby łatwo było Ci odnaleźć pożądane arkusze maturalne wraz ze schematami oceniania stworzyłam stronę z krórej w bezpieczny sposób możesz je sobie pobrać a potem samodzielnie rozwiązać.

 

Arkusze maturalne z biologii

> Spis arkuszy maturalnych z biologii

 

7. Jaki jest średni wynik z matury z biologii?

 

W zeszłym roku tak wyglądały wyniki matury:

 

Średnia w 2022 roku wyniosła 43%, a odchylenie standardowe 23%. Jak widać matura z biologii należy do trudnych egzaminów i zdanie jej na wysokim poziomie wymaga dużo pracy. Jest jeszcze sporo czasu aby gruntownie powtórzyć materiał i wyszlifować umiejętność rozwiązywania zadań. Dla chcącego nie ma nic trudnego .

 

8. Dodatkowe informacje: matura i co potem?

 

Termin ogłoszenia wyników egzaminu maturalnego i wydanie świadectw: 7 lipca 2023

Po maturze z biologii możesz dostać się na takie studia jak: biotechnologia, biogospodarka, fizyka techniczna, inżynieria biochemiczna, inżynieria biomedyczna, menedżer żywności i żywienia, technologia żywności i żywienie człowieka, analityka medyczna, dietetyka, farmacja, elektroradiologia, fizjoterapia, kosmetologia, kierunek lekarski, pielęgniarstwo,  położnictwo, stomatologia i wiele innych. Jest więc mnóstwo kierunków, na które potrzebna jest Ci dobrze zdana matura z biologii. Nie musi być to tylko kierunek lekarski. Dowodem na to są nasi kursanci, którzy dostali się już chyba wszędzie:

 

 

Jednak jeśli Twoim marzeniem są studia medyczne, ale w tym roku Ci się nie powiodło, to bez obaw, zawsze możesz  próbować za rok. Kto nie próbuje, ten nie zostaje… lekarzem?:) Maturę z biologii możesz poprawiać w nieskończoność, ale tylko jedna poprawa jest “darmowa”. Za każdą kolejną poprawę będziesz musiał zapłacić ok.50 zł.  

 

Kilka słów podsumowania

 

Mam nadzieję, że te informacje pomogą Ci w przygotowaniach do matury i 11 maja pójdziesz na egzamin dobrze przygotowany i pełen pozytywnej energii. Pamiętaj, że wymagania egzaminacyjne z biologii to tak naprawdę spis rzeczy, których uczysz się przez wszystkie lata szkoły średniej i które możesz przyswoić i usystematyzować samodzielnie lub z moją pomocą korzystając z lekcji nagranych w Pakiecie MAX.

 

Kurs online do matury z biologii

Pakiet MAX to 39 lekcji z biologii, dzięki którym przygotujesz się do matury. Dodatkowo otrzymasz prezentacje, notatki, mapy myśli i zadania!

 

 

Nazywam się Ania Gajos i od 6 lat współtworzę Powtórkę z biologii. Z wykształcenia jestem nauczycielem biologii i pomagam uczniom w przygotowaniach do matury z biologii. Z moich lekcji online skorzystały już tysiące osób i dziś możesz spotkać ich na uczelniach zarówno w Polsce jak i za granicą 😉 Jeśli więc chcesz nauczyć się biologii i dobrze przygotować do matury to zapraszam do skorzystania z moich lekcji.

 

 

 

Zobacz inne artykuły z tego numeru

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję