Matura z biologii w 2023 – odpowiedzi do najczęściej pojawiających się pytań

Matura z biologii w 2023 roku to dla wielu maturzystów wciąż bardzo tajemniczy temat. Dowodem na to są wciąż pojawiające się pytania o to jak będzie wyglądać egzamin maturalny i kto jaką maturę z biologii pisze. Jeśli Ty również do końca nie wiesz jak to wszystko będzie przebiegać, to ten artykuł jest dla Ciebie. Znajdziesz w nim odpowiedzi do najczęściej zadawanych pytań dotyczących matury z biologii w 2023 roku. Dzięki temu egzamin maturalny przestanie być zagadką i będziesz wiedzieć na czym się skupić. Nasze odpowiedzi bazują na informacjach zamieszonych na oficjalnej stronie CKE. 

Pytania na jakie odpowiadamy to:

Jaką maturę z biologii w 2023 będę pisać?

Jakie zagadnienia mnie obowiązują?

Kiedy jest próbna matura z biologii i czy warto do niej przystąpić?

Kiedy dokładnie odbędzie się matura z biologii w 2023 roku?

 

Jaką maturę z biologii w 2023 będę pisać?

 

 

  • Jeśli w tym roku będziesz absolwentem 4-letniego liceum i absolwentem podstawówki, to będziesz pisać maturę z biologii na poziomie rozszerzonym według formuły 2023 r bez progu zaliczenia.

 

  • Jeśli w tym roku będziesz absolwentem 4-letniego technikum lub absolwentem 3-letniego liceum po gimnazjum to w 2023 roku obowiązuje Cię egzamin maturalny z biologii na poziomie rozszerzonym według formuły z 2015 roku (czasem też zwaną formułą 2022).

Poniższa tabela zawiera rozpiskę opcji zdawania egzaminu maturalnego z biologii w 2023 r. dla poszczególnych typów szkół:

 

 

 

Jakie zagadnienia mnie obowiązują?

 

Uczniowie piszący maturę z biologii w 2023 roku będą ten egzamin pisali według wymagań egzaminacyjnych. Komplet wymagań znajdziesz w rozporządzeniu MEN z dnia 1 sierpnia 2022, które zostały zaktualizowane i opublikowane na stronie CKE dla każdego z typu formuły.

A jeśli chcesz poznać najnowsze wymagania wraz z informacjami odnośnie tego co zostało wykreślone na maturze z biologii, to zachęcam Cię do przejrzenia moich tabel. Znajdziesz je w poniższych wpisach.

 

 

Na maturze w 2023 roku pojawią się nowości, o których również warto wiedzieć. Pisaliśmy o nich w poprzednim numerze Hormonów. Znajdziesz go pod poniższym linkiem.

 

 

  • Jeśli będziesz pisać maturę z biologii w formule 2015/22 to będą Cię obowiązywać wymagania z etapu gimnazjum, poziomu podstawowego jak i też rozszerzonego. Jest to uwarunkowane tokiem kształcenia. Zaznaczę tutaj, że ogólne treści i umiejętności rozpisane w wymaganiach na poziomie gimnazjum mieszczą się w wymaganiach dla szkoły ponadgimnazjalnej dla poziomu podstawowego i rozszerzonego.

 

  • Jeśli będziesz pisać maturę z biologii według formuły 2023, to będą obowiązywać Cię zagadnienia zapisane w wymaganiach dla szkoły ponadpodstawowej na poziomie rozszerzonym.
    Tegoroczne rozporządzenie i aktualizacja aneksów wprowadziła zapis, którego we wcześniejszych wydaniach tych dokumentów nie było. To wywołało lekkie zamieszanie i warto to wyjaśnić. Zapis ten jest następujący: „Wymagania dla poziomu rozszerzonego obejmują wymagania dla poziomu podstawowego oraz poniższe wymagania”. Tutaj należy, zdawać sobie sprawę, że punkty zamieszczone w Wymaganiach Egzaminacyjnych z biologii na poziomie rozszerzonym zawierają w sobie już całość punktów z poziomu podstawowego.

 

 

Kiedy jest próbna matura z biologii i czy warto do niej przystąpić?

 

Matura próbna z biologii w formule 2023 odbędzie się w grudniu 2022 roku. Szczegółowy harmonogram zostanie opublikowany w listopadzie na stronie CKE.

Sam arkusz matury próbnej z biologii będzie opublikowany na stronie CKE o godz.9:00 w zaplanowanym terminie, a schemat oceniania i punktowania w dzień następny.

Pamiętaj, że przystąpienie do matury próbnej jest dobrowolne i nikt nie powinien Cię do niej zmuszać. Warto jednak wziąć w niej udział przynajmniej z dwóch powodów.

  • Po pierwsze będziesz mieć możliwość zapoznania się z samym przebiegiem docelowego egzaminu maturalnego, oraz z wyglądem arkusza. To będzie także świetna okazja do rozwiązywania zadań maturalnych pod presją czasu.

 

  • Sprawdzisz poziom swojej wiedzy w danym momencie oraz uświadomisz sobie nad jakimi zagadnieniami i umiejętnościami musisz jeszcze popracować.

 

Przystępując do takiej matury próbnej nic nie ryzykujesz, ponieważ CKE wyraźnie stwierdziło w swoich zaleceniach, że nieuprawnione jest wystawianie ocen uczniom z wyników tych testów. Sama informacja jak poszło uczniowi na takim próbnym egzaminie jest niezbędna, ale nie może rzutować na jego ocenach semestralnych czy też końcowo-rocznych. 

Należy również mieć świadomość, że zadania w arkuszu próbnej matury z biologii będą obejmowały całość wymagań egzaminacyjnych, zatem mogą się pojawić zadania, które będą trudne, bądź takie których nie będziesz w stanie rozwiązać. Jednak nie ma co się zniechęcać, gdyż każde doświadczenie niesie za sobą zwrotne informacje. Pamiętaj, trening czyni mistrza i przybliża Cię do osiągnięcia celu jakim jest świetnie napisana matura z biologii.

Więcej na temat matury próbnej z biologii przeczytasz tutaj:

Matura próbna z biologii – plusy i minusy

 

Kiedy dokładnie odbędzie się matura z biologii w 2023 roku?

 

 

  • 30 września 2023 –  do tego dnia należy złożyć wstępną deklarację o wyborze przedmiotów zdawanych na maturze . Ten termin nie obowiązuje osób, które poprawiają maturę z danego przedmiotu rozszerzonego.

 

  • 7 lutego 2023 – w tym dniu mija termin złożenia ostatecznej deklaracji o wyborze przedmiotów zdawanych na maturze
    • Deklarację przystąpienia do tego egzaminu należy przedstawić dyrektorowi swojej szkoły albo dyrektorowi okręgowej komisji egzaminacyjnej
    • Po terminie złożenia deklaracji ostatecznej nie będziesz mieć możliwości dokonywania zmian dotyczących wyboru przedmiotów i poziomu egzaminów. Zasada ta nie dotyczy laureatów lub finalistów olimpiad.
    • Jeśli nie złożysz deklaracji ostatecznej w odpowiednim terminie, to będą Cię obowiązywać decyzje zawarte w deklaracji wstępnej.
    • Deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego w 2023 roku, możesz złożyć w postaci papierowej albo elektronicznej. W przypadku złożenia deklaracji w obu postaciach za wiążącą będzie uznawana deklaracja złożona jako pierwsza. Link do E-deklaracji znajdziesz tutaj: https://www.wyniki.edu.pl/login

 

  • 11 maja 2023 – Matura z Biologii. Ten termin obowiązuje zarówno osoby piszące maturę z biologii w formule 2023 jak i w formule 2015/22

 

  • 6 czerwca 2023 – Matura z Biologii – termin dodatkowy.  Taki sam dla egzaminu w Formule 2023 oraz w Formule 2015/22. Jest on przewidziany dla zdających (absolwentów wszystkich typów szkół), którzy z nagłych przyczyn losowych nie mogli stawić się na egzaminie z biologii w terminie podstawowym. Aby przystąpić do matury w terminie dodatkowym wymagana jest zgoda dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej. Tego terminu nie należy mylić z egzaminem poprawkowym. Egzaminy poprawkowe w tym samym roku mogą dotyczyć tylko przedmiotów obowiązkowych, które zdawane są na poziomie podstawowym i w przypadku, kiedy zdającemu nie udało się przekroczyć progu zdawalności takiego egzaminu.

 

  • 7 lipca 2023 – Termin ogłaszania wyników egzaminu maturalnego

 

 

Przedstawione założenia opracowane są na podstawie rozporządzenia MEN z dnia 1 sierpnia 2022 oraz dostępnych informacji zamieszczonych na stronie CKE w informatorach maturalnych, aneksach, harmonogramach itp. dokumentach. Jeśli masz inne pytania to napisz je w komentarzu. Na pewno na nie odpowiemy.
Pozdrawiamy serdecznie i życzymy owocnej nauki 🙂

Autorami artykułu są Ania Gajos i Grzegorz Gola

 

Nazywam się Ania Gajos i od 6 lat współtworzę Powtórkę z biologii. Z wykształcenia jestem nauczycielem biologii i pomagam uczniom w przygotowaniach do matury z biologii. Z moich lekcji online skorzystały już tysiące osób i dziś możesz spotkać ich na uczelniach zarówno w Polsce jak i za granicą 😉 Jeśli więc chcesz nauczyć się biologii i dobrze przygotować do matury to zapraszam do skorzystania z moich lekcji.

 

 

 

Egzaminator OKE w Warszawie oraz autor zbiorów zadań “Biologia. Pięćdziesiątka przed maturą”. Uczy biologii w XXXIII LO Dwujęzycznym im. Mikołaja Kopernika w Warszawie. Prowadzi zajęcia realizujące polską podstawę programową w zakresie rozszerzonym oraz programy anglojęzyczne, związane z maturą międzynarodową.

 

 

Zobacz inne artykuły z tego numeru

 

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję