Mezosomy. Czy warto o nich pisać? – Insta Powtórka

W tym numerze “Hormonów” tematem przewodnim jest budowa i funkcjonowanie komórek. Są to jedne z moich ulubionych tematów, bo dotyczą treści, które pojawiają się praktycznie na każdym arkuszu maturalnym i są dość łatwe do opanowania. Niestety maturzyści często popełniają jeden poważny błąd dotyczący tej tematyki, który kosztuje ich cenne punkty na maturze. Jaki to błąd? O tym dowiesz się z tej krótkiej InstaPowtórki 🙂

 

Mezosom?


Na grupach maturalnych, ale też sprawdzając prace moich uczniów, maturzyści bardzo często używają pojęcia “mezosom” w komórce bakteryjnej.

Nie wróży to dobrze, bo według nowożytnej nomenklatury biologicznej w komórkach prokariotycznych nie ma czegoś takiego jak mezosom❌.
Jest to nic innego jak wewnętrzne wpuklenie błony komórki bakterii, na którym zachodzi ostatni etap oddychania tlenowego.

Współcześnie nie uznaje się pojęcia mezosomu, gdyż jest to archaizm, który odszedł do lamusa, i którego nie należy stosować pisząc swoje odpowiedzi w zadaniach maturalnych.
Niestety niektóre repetytoria i podręczniki szkolne wciąż podają tę błędną informację związaną z istnieniem mezosomów , a tym samym rozpowszechniają nieprawdziwe i kosztujące punkty na maturze informacje. 

 

Pamiętaj


Jeśli przyjdzie Ci rozwiązywać zadanie związane z komórką prokariotyczną, ultrastrukturą lub jej oddychaniem w warunkach tlenowych, to nie pisz mezosom, tylko wewnątrzkomórkowe wpuklenia błony komórkowej. To rozwiąże przynajmniej jeden problem na maturze 😉

Mam nadzieję, że ten krótki wpis uchroni Cię przed popełnieniem tego popularnego błędów na maturze. Jeśli potrzebujesz więcej porad odnośnie prawidłowego  rozwiązywania zadań maturalnych lub chcesz dokładnie powtórzyć konkretne zagadnienie biologiczne to zapraszam do skorzystania z moich lekcji online

Pozdrawiam,
Ania

 

 

Nazywam się Ania Gajos i od 6 lat współtworzę Powtórkę z biologii. Z wykształcenia jestem nauczycielem biologii i pomagam uczniom w przygotowaniach do matury z biologii. Z moich lekcji online skorzystały już tysiące osób i dziś możesz spotkać ich na uczelniach zarówno w Polsce jak i za granicą 😉 Jeśli więc chcesz nauczyć się biologii i dobrze przygotować do matury to zapraszam do skorzystania z moich lekcji.

 

 

 

Zobacz inne artykuły z tego numeru

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję