Moja recepta na maturę – wywiad ze @studiancymon

Jak się uczyć do matury aby dostać się na wymarzone studia? Rozwiązań jest wiele, dlatego postanowiliśmy przeprowadzić cykl wywiadów z osobami, które osiągnęły swój cel i dziś już są studentami. Każda z tych osób ma swoje własne patenty na naukę i mnóstwo ciekawych porad o których z chęcią Wam opowiedzą.

Dziś prezentujemy wywiad z Leną, która jest na pierwszym roku studiów, prowadzi super konto na Instagramie (@studiancymon), a także uczy angielskiego. Ma za sobą Gap Year oraz naukę w czasach pandemii, tak więc ma o czym opowiadać. Sprawdź jak wyglądała jej droga na medycynę i korzystaj z jej podpowiedzi do woli!

 

Powtórka z biologii: Cześć Lena. Bardzo dziękujemy, że zgodziłaś się udzielić nam wywiadu i opowiedzieć o swojej recepcie na maturę 🙂 Na początek zdradź nam na jakie studia się dostałaś i czemu akurat właśnie te 🙂

Studiancymon: Dostałam się na kierunek lekarski. Myśli na temat medycyny towarzyszyły mi od 6 klasy szkoły podstawowej na zmianę z kierunkami artystycznymi. Odkąd pamiętam, uwielbiałam robić to co ładne. Dla niektórych skojarzenie słowa „piękne” i „ ciało” może zdawać się abstrakcyjne, jednak nie dla mnie. Zachwyca mnie działanie ludzkiego ciała, jego mechanizm jak i leczenie go oraz udoskonalanie.

PzB: Czyli poleciłabyś go tegorocznym maturzystom?

Studiancymon: Myślę, że poleciłabym go maturzystom, którzy fascynują się tematyką medycyny i pragną spróbować swoich sił. Wiadomo nie od dziś, że są to studia mocno absorbujące, gdyż ich główną motywacją jest ratowanie ludzkiego życia w przyszłości! Niemniej jednak jeśli czuje się, że jest to właśnie ta ścieżka, to z własnego doświadczenia wiem, że warto zawalczyć o miejsce na tym kierunku.

PzB: Super, że tak uważasz. Dzisiejsze czasy szczególnie pokazują, że świat potrzebuje lekarzy i bez nich bylibyśmy zgubieni. A pamiętasz jaki wynik osiągnęłaś na maturze?

Studiancymon: Oczywiście, że tak! Maturę z biologii i chemii pisałam dwukrotnie. Początkowo osiągnęłam 63% z biologii i 60% z chemii, a już rok później z obu przedmiotów uzyskałam 80%.

PzB: Imponujący wynik! Jak długo przygotowywałaś się do matury?

Studiancymon: Ze względu na Gap Year i poprawę matury, były to 4 lata.

PzB: Najważniejsze, że się opłaciło. A jak wspominasz okres nauki w czasie pandemii i całą ta sytuację z przekładaniem matury? Było ciężko?

Studiancymon: Niestety okres pandemii faktycznie nie był dla mnie łatwy. Każdy dzień zdawał się być taki sam, a do tego nieznajomość terminu egzaminu maturalnego, były faktycznie mocno przytłaczające. Czułam jednak, że ostatni czas przed maturą nie jest odpowiednim momentem na poddanie się. Przez Instagrama poznałam wiele innych dziewczyn, będących w podobnej sytuacji i dzięki wzajemnemu wsparciu, każda z nas nabrała świeżej dawki motywacji i gnałyśmy z materiałem jak burza! Z perspektywy czasu, pierwszy lockdown był dla mnie okazją do zdyscyplinowania się, nauczenia się umiejętności spędzania czasu samemu ze sobą, no i najważniejsze – to był czas, w którym poznałam wspaniałe osoby,z którymi mam kontakt po dziś dzień…

PzB: Extra, w końcu z każdej sytuacji można wyciągnąć coś pozytywnego 🙂 A w jaki sposób motywowałaś się do nauki?

Studiancymon: Na Gap Year motywowało mnie to, że sama zostałam własnym szefem. Nikt inny nie pilnował, abym wstała rano i wzięła się do nauki – musiałam nauczyć się tego sama. Ponadto wizja osiągnięcia celu i wykreślaniu moich punktów z „to do listy” kroczek po kroczku napędzały mnie do dalszego działania. Nie mogłabym jeszcze nie wspomnieć o aplikacji Forest, która nauczyła mnie odkładania telefonu na czas nauki.

PzB: Ehh chyba też musimy wypróbować tego Foresta bo ten telefon rzeczywiście potrafi pochłonąć…A z jakich podręczników/repetytoriów korzystałaś najchętniej?

Studiancymon: Najchętniej teorii uczyłam się po prostu z podręczników Nowej Ery. Dużą wagę przykładałam również do rozwiązywania zadań maturalnych i zadań ze zbiorów Barbary Pac czy też wydawnictwa Biomedica.

PzB: A czy uczyłaś się z notatek? Jeśli tak, to czy robiłaś je sama czy korzystałaś z notatek kogoś innego?

Studiancymon: Uwielbiałam notatki. Mam po 2 segregatory ręcznie robionych notatek zarówno z chemii jak i biologii. Przyswajanie wiedzy z kartek pełnych kolorów, schematów i rysunków było dla mnie znacznie bardziej atrakcyjne niż zatapianie się w ścianie tekstu z podręcznika.

PzB: A czy oprócz tego masz jakieś sprawdzone patenty na efektywną naukę?

Studiancymon: Ucząc maluchów angielskiego zauważyłam, jak trudno jest czasem skupić ich uwagę. Nauczyłam się okiełznać ich rozkojarzone oczka, gdy w naukę angielskiego angażowałam wiele bodźców. Za ten wniosek jestem im bardzo wdzięczna, bo mimo, że jestem starsza to odkąd zaczęłam uczyć się wszystkimi zmysłami, znacznie ułatwiło mi to sprawę. I tak też rysowałam, dotykałam, wymyślałam wierszyki, chodziłam podczas nauki, używałam zapachowego kremu do rąk i wszystko to pomagało mi w skupieniu. Do tego przestałam traktować naukę jako przykry obowiązek. Zawsze starałam się zainteresować tematem, rozmawiałam z innymi znajomymi szykującymi się do matury na dany temat i to również sprawiło, że nauka była efektywniejsza.

PzB: Bardzo fajne metody! Też jesteśmy zdania, że trzeba angażować wiele zmysłów i przyswajać wiedzę na różne sposoby. A co robiłaś w czasie wolnym od nauki? Masz jakieś sprawdzone metody na regenerację i wyluzowanie? 🙂

Studiancymon: Regeneracja również należy do tych aspektów, których jako swój własny „szef” musiałam się nauczyć na Gap Year. W klasie maturalnej nie zdawałam sobie sprawy z tego, że jest to tak ważne. Myślałam, że potrafię pracować bez końca jak robot, co było ogromnym błędem i widać, że wcale nie przyniosło efektów w wyniku maturalnym. Odkąd rozpoczęłam Gap Year, aż po dziś dzień dbam o to, aby się wysypiać, dbam też o relacje z bliskimi, wychodzę na imprezy bez wyrzutów sumienia, a najbardziej odstresowuje mnie wysiłek fizyczny. Uwielbiam spędzać czas na siłowni i każdemu z Was polecam zadbać o swoje ciało i umysł jako odskocznie od nauki.

PzB: Super porady. Rzeczywiście w obecnej sytuacji, kiedy poniekąd jesteśmy skazani na siedzący tryb życia, każdy z nas powinien pamiętać o ruchu i ćwiczeniach. No dobrze to na koniec jeszcze jedno pytanie. Masz jakieś porady dla przyszłych maturzystów?

Studiancymon: Kochani! Jestem z Wami całym sercem ❤️ Pamiętajcie, że czas na naukę i zadbanie o samego siebie jest TERAZ. Nie traćcie energii na zamartwianie się i myślenie „A co jak mi się nie uda?”. Dobre nastawienie to prawie połowa sukcesu i głęboko wierzę w to, że małymi kroczkami uda Wam się pójść na maturę z uniesioną wysoko głową!

PzB: Bardzo dziękujemy Ci za udział w w wywiadzie. Będąc na Gap Year kierowałaś się bardzo mądrymi zasadami i jak widać to się opłaciło. Super, że się nimi z nami podzieliłaś. Powodzenia na studiach i wielu sukcesów w pracy jak i w życiu prywatnym 🙂  

Studiancymon: : Dziękuję! Pozdrawiam gorąco i trzymam kciuki za wszystkich maturzystów 🙂

 

 

 

1 Comment

Dodaj komentarz
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję