Niezbędnik maturzysty. Sprawdź w co warto się zaopatrzyć

Matura z biologii jak i cała klasa maturalna to prawdziwy egzamin. Wiem o tym doskonale bo w zeszłym roku sama przez to przechodziłam. Aby ułatwić Ci tę ciężką drogę, mam dla Ciebie kilka niezbędników, które mi bardzo pomogły w przygotowaniach do matury. Mam nadzieję, że Tobie również ułatwią życie w klasie maturalnej i z ich pomocą uda Ci się zrealizować wszystkie zamierzone cele.

Ja nazywam się Wiktoria i być może kojarzysz mnie z profilu @MaybeWillBeADoctor. Przez ostatni rok dzieliłam się tam poradami i odpowiedziami dla maturzystów i pokazywałam moje przygotowania do matury z biologii. Teraz najważniejsze wnioski dla biol-chemów postanowiłam opisać w formie artykułów, które będą pojawiać się na łamach Hormonów 🙂

Zapraszam do pierwszego z nich, w którym opowiem Ci na czym się skupić przygotowując się do matury z biologii , oraz z jakich pomocy naukowych korzystać.

No to lecimy… Myślę, że rzeczami, które musi posiadać każdy to uczy się biologii na poziomie rozszerzonym jest duża ilość kawy, aby nie zasnąć rozwiązując arkusz oraz paczka chusteczek do wycierania łez, gdy odpowiedzi nie będą zgadzały się z tymi z klucza.

Nie no, żartowałam 😀 Aż tak źle nie będzie!

 

Podstawa programowa z biologii

 

W klasie maturalnej uczymy się już tylko pod maturę! Wielu osobom zależy na dobrych ocenach oraz na świadectwie z czerwonym paskiem, ale pamiętaj, że na studia są tylko brane pod uwagę wyniki matury i nikogo nie będzie obchodziło, jaka wyszła Ci średnia na koniec szkoły oraz czy z polskiego było 3, czy 6.

Co do podstawy programowej, to ta szkolna dosyć różni od maturalnej. Warto poszukać podstawy programowej na stronie CKE lub zajrzeć do tego artykułu: 

Matura 2023 z biologii – lista zmian wymagań egzaminacyjnych

 

Znajdziecie w nim komentarz Pani Ani Gajos odnośnie nowej matury, a także dokument z podstawą programową. Są w nim wypisane zmiany, jakie będą obowiązywać na maturze z biologii w 2023 roku.

Dokument można sobie pobrać, wydrukować i odznaczać przerobione już tematy. To z pewnością pomoże Ci w nauce tego, o co mogą zapytać Cię na egzaminie w maju 🙂

 

Plan powtórek

 

Kolejny moim zdaniem niezbędnik w klasie maturalnej, to plan powtórek. Dzięki niemu rozpiszesz sobie wszystkie tematy, obowiązujące na maturze w 2023 r. i zaplanujesz kiedy dokładnie będziesz się ich uczyć i robić zadania. 

Niestety w trakcie roku szkolnego wypada mnóstwo rzeczy, na które maturzyści nie wpływu – nagły sprawdzian, kartkówka czy odpowiedź ustna, które uniemożliwiają  zrealizowanie wyznaczonego materiału. Pamiętaj jednak, że nie ma co się poddawać! Od września do maja jest sporo czasu, więc warto rozpisać sobie materiał na przykład na co drugi dzień, aby w razie potrzeby mieć dodatkowy czas na uzupełnienie zaległości. Coś, co mogę jeszcze od siebie dodać, to abyś zawsze robił/robiła zadania na jakość, a nie na ilość. 

 

Planner maturalny z biologii

 

Jeśli jednak nie masz głowy do planowania, to możesz postawić na gotowy planner maturalny. Bardzo fajną opcją dla biol-chemów jest planner od Powtórki z biologii. Jest w nim cała podstawa programowa rozpisana na tygodnie. Zarówno z biologii jak i chemii. Dodatkowo są w nim kluczowe pojęcia jakie każdy maturzysta na biol-chemie powinien znać oraz lista arkuszy maturalnych od CKE do przerobienia.

Planner jest w formie bezpłatnego PDFa, a także w wersji drukowanej z dodatkowymi atrakcjami. Warto się w coś takiego  zaopatrzyć bo to super rozwiązanie dla każdego kto zdaje na maturze biologię lub chemię. 

> Pobierz planner Biol-Chema

 

Zadania maturalne, arkusze i zbiory z biologii

 

Robienie zadań maturalnych to podstawa. Teoria teorią, ale przerobione zadania dają bardzo dużo. Absolutnym moim zdaniem minimum jest przerobienie z przedmiotu, który będziecie pisać na poziomie rozszerzonym, arkuszy CKE od 2015 r. w górę. Warto wiedzieć jaki schemat i styl zadań występuje na maturach.

Przerabiając arkusze maturalne zauważysz, że schematy zadań się powtarzają – inne są tylko dane. Jeśli chodzi o mnie, to ja zarówno z biologii, jak i z chemii przerobiłam tylko arkusze z CKE – majowe i czerwcowe. Maturzyści często robią arkusze maturalne od wydawnictw, typu Nowa Era, czy Operon, ale często zadania występujące w nich nie mają „maturalnej formuły” i wykraczają poza podstawę programową, która Cię obowiązuje.

Co do zbiorów, to na swoich półkach mam większość tych, które są dostępne na rynku. Czy jest sens kupić je wszystkie? Moim zdaniem totalnie mija się to z celem. Warto zakupić sobie maksymalnie 3 różne zbiory, ale najważniejsze są arkusze maturalne od CKE.  W tym miejscu znowu wspomnę , że ilość nie zawsze przekłada się na jakość.

 

Karty maturalne

 

Maturzyści o tym często nie wiedzą, ale na maturze dostaniecie karty maturalne. 

Pobierz karty maturalne z chemii i biologii

Warto korzystać z nich przy robieniu zadań, aby podczas egzaminu w maju wiedzieć na której stronie znajdują się dane wzory i zagadnienia. Pamiętaj, aby korzystać konkretnie z tych kart, ponieważ nowe karty wzorów zostały trochę zmienione względem tych pod „starą” formułę matury i w zadaniach maturalnych obowiązują Was uaktualnione dane.

 

Podręczniki do biologii

 

A co z książkami do biologii? Z której najlepiej korzystać? W swoich rękach miałam już książki z wielu wydawnictw, ale uważam, że Nowa Era jest najlepszym wyborem, jako baza do nauki. Może nie jest idealnie opracowana, natomiast myślę, że warto chociaż kilka razy przeczytać każdy temat.

Więcej o najnowszych podręcznikach Nowej Ery przeczytasz tutaj:

> Podręczniki Nowa Era “Biologia na czasie” – recenzja

 

Przybory dla maturzysty

 

 

Ja osobiście nie wyobrażam sobie klasy maturalnej bez zakreślaczy, cienkopisów i dobrego długopisu. Mimo, że posiadam tablet (o którym również pojawi się artykuł), to sporo matur i szybkich notatek robiłam w formie fizycznej.

Jakie produkty do pisania i zakreślania najbardziej mogę polecić?

Długopisy: Długopis Bic Bu3 Grip

Zakreślacze i cienkopisy: te od Stabilo

Jeśli chodzi o zeszyty, to bardzo lubię te od Oxford  oraz zeszyty ze spiralą (tutaj kupowałam takie, jakie były dostępne w pierwszym, lepszym sklepie).

 

Czas dla siebie

Na koniec chciałabym wspomnieć o czasie dla siebie. W ostatniej klasie jest mega ciężko. Ciągła nauka potrafi dać w kość, dlatego  pamiętaj, aby znaleźć chwilę na odpoczynek. Obejrzyj fajny serial, przeczytaj książkę, wyjdź na spacer samemu, czy ze znajomymi. Kino, czy zakupy też będą dobrym wyborem. Warto wybrać sobie jeden dzień w ciągu tygodnia, który pozwoli Ci na zresetowanie się. U mnie to był piątek. Dzień, w którym po szkole nie było już mowy o jakimkolwiek uczeniu się. Piątek po szkole był czasem na odpoczynek.

 

Na dziś to tyle, ale następnym numerze Hormonów podzielę się kolejnymi poradami. Jeśli artykuł Ci się spodobał, masz jakieś własne super patenty na naukę lub dodatkowe pytania to napisz mi o tym w komentarzu. Będzie mi bardzo miło 🙂 

Trzymam za Ciebie bardzo mocno kciuki i życzę dużo siły, chęci, motywacji i samych satysfakcjonujących Cię wyników!

Buziaki! Wiki 

 

Zobacz inne artykuły z tego numeru

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję