biologia campbella recenzja

Recenzja Biologia Campbella

W zeszłym roku światło dzienne ujrzało nowe wydanie Biologii Campbella. Książki znanej chyba każdemu uczniowi przygotowującemu się do matury z biologii. Czy ta tak zwana „biblia biolchemów” rzeczywiście jest niezbędna maturzystom? Czy dobrze przygotowuje pod maturę i jest w stanie zastąpić podręczniki i repetytoria? W tym artykule postaram się przedstawić moją opinie na temat tej publikacji i udzielić odpowiedzi na stawiane przez maturzystów pytania.

 

Co to za książka i dla kogo została pierwotnie napisana?

 

Biologia Campbella jest podręcznikiem akademickim i została napisana przez zespół naukowców i ekspertów z różnych dziedzin biologii. W pierwotnym zamyśle była ona stworzona dla studentów z Uniwersytetu w Kalifornii w USA.

Książka została napisana, prostym i przystępnym językiem, dzięki czemu stała się bardzo popularna wśród studentów i wykładowców. Po tak entuzjastycznym przyjęciu, postanowiono przetłumaczyć ją na wiele języków dzięki czemu można ją dziś nabyć w bardzo wielu krajach. Obecnie mówi się, że jest to najlepiej sprzedający się podręcznik akademicki do biologii na całym świecie!

W Polsce Biologia Campbella popularność wśród nauczycieli i maturzystów zdobyła na przełomie 2017-2018 roku, kiedy to zauważono, że CKE bardzo lubi zamieszczać w arkuszach maturalnych przedruki tekstów i schematów właśnie z tej publikacji. Tym samy Biologia Campbella wyparła inną, kultową książkę, a mianowicie Biologię Villego.

 

Czy korzystając z Biologii Campella przygotujesz się dobrze do matury z biologii?

 

Wszystko zależy od tego, kiedy zaczynasz przygodę z tą książką. Biologia Campella jest bardzo obszerna, zarówno patrząc na ilość stron jak i zakres treści, który jest w niej przedstawiony. Zresztą wystarczy spojrzeć na spis treści aby uświadomić sobie jak wiele zagadnień jest w niej zawartych.

 

 

 

Podręcznik ten jest świetnie napisany, zgodny z najnowszymi wynikami badań i trendami we współczesnej biologii. Nadaje się dla osoby, która lubi uczyć się zagadnień biologicznych i rozszerzać swoją wiedzę w tym zakresie. Tak jak już wspomniałam, jest to podręcznik akademicki, więc zakres omawianych w nim treści mocno wykracza poza wymagania egzaminacyjne dla polskiego maturzysty.

Mimo wszystko nie da się ukryć, że zagadnienia, które sprawiają wiele trudu maturzystom, np. metabolizm czy dziedziczenie cech są w niej opisane w bardzo dokładny i zrozumiały sposób.

 

 

Plusy Campbella

W książce tej znajdziesz bardzo starannie przegotowane rysunki i schematy zawierające dokładne opisy i wyjaśnienia omawianych treści. Jest to bardzo dużym plusem.  Na jej korzyść przemawiają także: 

  • Kluczowe  zagadnienia biologiczne – bardzo dobrze opracowane zarówno pod względem merytorycznym jak i dydaktycznym

 

  • Aktualność – wiedza zawarta w książce jest aktualna, a zarazem tak opisana, by pokazać czytelnikowi, że nauka to proces polegający nie tylko na gromadzeniu faktów, ale przede wszystkim na stawianiu i weryfikacji hipotez, które nie są niezmienne.

 

  • Integralność wiedzy – Podręcznik zawiera przegląd zagadnień współczesnej biologii, a przy tym jest wewnętrznie spójny, podporządkowany ogólnej teorii ewolucji biologicznej.

 

  • Mnóstwo treści pozwalających na poznawanie i ćwiczenie umiejętności naukowych w praktyce – interpretowanie danych zamieszczonych na wykresach i tabelach, stawianie hipotez i formułowanie wniosków z doświadczeń biologicznych.

 

  • Holistyczne podejście do omawianego zagadnienia – łączenie faktów z różnych dziedzin biologicznych, tworzenie powiązań i ukazywanie drogi od przyczyny po skutek.

 

  • Pytania kontrolne z podsumowaniem oraz krótkim testem po każdym rozdziale

 

  • Słownik (ponad 2 000 haseł) i indeks rzeczowy (około 10 000 terminów)

 

Pod kątem maturalnym należy podkreślić też fakt, że najnowsze wydanie (dziesiąte) zostało wzbogacone m.in. o najnowsze osiągnięcia i wyniki badań, szczególnie w zakresie ewolucji, genetyki oraz ekologii.  Zagadnienia te są poruszane w zadaniach w każdym arkuszu maturalnym z biologii, więc dobrze jest się orientować w takich nowinkach naukowych.

To, co mi się bardzo podoba w tej książce to fakt, że w porównaniu z podręcznikami szkolnymi zagadnienia są całościowo wyjaśnione, a nie przedstawione wybiórczo. Dzięki temu, uczeń zdobywa szersze pole do zrozumienia problemu. To ważne ponieważ z doświadczenia wiem, że trudniej jest nam coś zapamiętać, jeśli mamy jedynie suche, wypunktowane fakty. Jeśli zaś ktoś opisze, nam zależności jakie są pomiędzy tymi faktami, to przełoży się to na lepsze zrozumienie tematu, a zdobyte informacje zostaną na dłużej utrwalone w naszej pamięci.

 

 

Kiedy zacząć korzystać z Biologii Campella, aby osiągnąć wysoki wynik na maturze?

 

Książka jest bardzo obszerna – liczy ponad 1400 stron.  Jeśli więc chcesz traktować Campella jako główne źródło do nauki biologii przed maturą, to radzę zaopatrzyć się w tę książkę na początku liceum. Będziesz mieć czas aby dokładnie zaznajomić się z treściami przedstawionymi w książce. Na spokojnie  przeanalizujesz dane i schematy oraz zrozumiesz procesy biologiczne zachodzące w organizmach żywych i ekosystemach.

Jeśli zaś jesteś w klasie maturalnej to uczenie się z tej książki może okazać się nietrafionym pomysłem. Po prostu może Ci brakować czasu na całościowe zapoznanie się z tym podręcznikiem. W klasie maturalnej dużo się dzieje i trzeba swój czas podzielić też na opanowanie innych przedmiotów maturalnych.  Jeśli więc chcesz z niej skorzystać w stu procentach, a nie jedynie ładnie ozdobić nią swoją półkę z książkami, to pomyśl o jej kupnie przynajmniej dwa lata przed maturą 🙂 

Z drugiej strony pamiętaj, że nie musisz czytać całej książki od deski do deski. Nie musisz też jej osobiście posiadać, aby czerpać z niej korzyści. Jeśli nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia to zawsze możesz doczytać dany fragment w egzemplarzu Campbella, który zapewne znajdziesz w swojej  bibliotece szkolnej. Jest to bardzo dobra alternatywa, aby zrozumieć temat, poszerzyć swoją wiedzę i móc skorzystać z dobrze opracowanej książki do biologii bez wydawania pieniędzy.

 

Dla kogo jest ta książka?

 

Zakup tej książki polecam każdemu miłośnikowi biologii. Super sprawdzi się też jako uzupełnienie biblioteczki dla nauczyciela czy korepetytora. Pod kątem maturalnym, to tak jak napisałam wyżej – jeśli masz przed sobą kilka lat do egzaminu i zależy Ci na bardzo wysokim wyniku, to ta pozycja może się dla Ciebie okazać strzałem w dziesiątkę. Jeśli zaś zostało Ci tylko kilka miesięcy to jej zakup może raczej przypominać strzał w kolano 😉.

Pamiętaj także, że praca z tą książką nie gwarantuje wysokiego wyniku na maturze. Owszem może się okazać pomocna, ale gwarantem sukcesu nie jest. Dobrze zdana matura zależy przede wszystkim od Twoich umiejętności rozwiązywania zadań maturalnych.

 

Biologia Campbella, a studia.

 

Jak już napiszesz maturę i dostaniesz się na wymarzone studia, to raczej nie będziesz zaglądać do tej książki zbyt często. Dlaczego? Ponieważ biorąc pod uwagę wymagania przedmiotowe i tok kształcenia na uczelniach wyższych w Polsce, zakres treści omawianych w Biologii Campbella jest niewystarczający. Pewne rozdziały pomogą w zrozumieniu podstawowych założeń, ale szczegóły wymagane na kolokwium czy egzaminie końcowy trzeba będzie opanować bazując na innym materiałach.

 

Podsumowanie

 

Podsumowując, Biologia Campbella to bardzo dobra i pomocna książka dla osób interesujących się biologią, czyli przede wszystkim uczniów, nauczycieli i korepetytorów. Pod kątem matury z biologii, aby praca z tą książką przyniosła oczekiwane efekty należy ją rozpocząć odpowiednio wcześnie. Dobrze jest ją mieć w swojej biblioteczce gdyż przedstawiona tam wiedza opisana jest szczegółowo i w przystępny sposób. Sama posiadam dwie sztuki (różne wydania), jestem z nich bardzo zadowolona i lubię do nich zaglądać oraz szukać dodatkowych materiałów dla swoich uczniów. Mogę zatem zaświadczyć że jest to przydatna publikacja.

Jeśli masz odmienne zdanie na temat tej książki lub chciałby/chciałabyś coś dodać to zostaw komentarz. Jestem ciekawa co Ty sądzisz o tej publikacji.

Pozdrawiam i do zobaczenia w kolejnym artykule 🙂 

 

Nazywam się Ania Gajos i od 6 lat współtworzę Powtórkę z biologii. Z wykształcenia jestem nauczycielem biologii i pomagam uczniom w przygotowaniach do matury z biologii. Z moich lekcji online skorzystały już tysiące osób i dziś możesz spotkać ich na uczelniach zarówno w Polsce jak i za granicą 😉 Jeśli więc chcesz nauczyć się biologii i dobrze przygotować do matury to zapraszam do skorzystania z moich lekcji.

 

 

Zobacz inne artykuły z tego numeru

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję