Recenzja “Podręcznik kujona”

Recenzja „Przewodnik Kujona”

 

Chcesz zostać lekarzem? To jest Twój wymarzony zawód? Przed wyborem swojej drogi życiowej w tym kierunku dobrze by było zorientować się, ile pracy Cię czeka, aby osiągnąć ten cel. Świetnym przewodnikiem po zakrętach tej drogi jest książka „Przewodnik Kujona” autorstwa Piotra Lipca. Bardzo zachęcam Cię do jej przeczytania, gdyż moim zdaniem jest to jedna z takich publikacji, którą każdy uczeń i student chcący zostać lekarzem z krwi i kości powinien mieć w swojej biblioteczce. Dlaczego? Już wyjaśniam:

 

“Przewodnik kujona” – plusy książki

 

1) W owej książce znajdziesz rzetelne i sprawdzone informacje. Autorem jest ceniony lekarz, który w tym zawodzie ma za sobą pokonane wszystkie szczeble kariery zawodowej. Przeszedł tę drogę przed Tobą i dzieli się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami, więc informacje w książce masz z pierwszej ręki.

2) Książka jest swoistym drogowskazem na wszystkich kolejnych etapach kształcenia i rozwoju w dziedzinie medycyny. Autor dość szczegółowo przedstawia z czym trzeba się mierzyć na każdym etapie – zaczynając od przygotowań do matury, a kończąc na habilitacji.

3) Skarbnica rad i wskazówek. Autor przedstawił wiele sposobów na osiągnięcie celu uwzględniając ich plusy i minusy. Wielokrotnie podkreśla w swojej książce, że „nie istnieje jedyna droga, która sprawdzi się u każdego”. 

4) Praktyczne podejście do przedsięwzięcia „Zostanę lekarzem”. W książce ujął mnie pragmatyzm, czyli przedstawienie rzeczywistości taką jaka jest. Przedstawiono drogę, którą musi pokonać przyszły medyk zarówno z tymi miłymi aspektami jak i jej trudnościami. Na Instagramie jest mnóstwo kont prowadzonych przez studentów i młodych lekarzy, którzy pokazują swoje zawodowe doświadczenia niestety tylko w bardzo optymistycznych kolorach. Zawierzając im bezkrytycznie okazuje się, że rzeczywistość jest odmienna i zderzenie się z nią bywa bardzo bolesne.

5) Pogromca mitów. Autor obala stereotypy zarówno na poziomie licealnym jak i na późniejszych etapach edukacji. Aż mnie korci, aby tutaj kilka wymienić, ale nie popsuje Ci przyjemności przeczytania o nich w książce 😉

6) Książka napisana jest prostym, przyjemnym językiem, bez zadęcia i bełkotu naukowego. Bardzo dobrze się czyta tę publikację. Obcując z nią ma się wrażenie, że rozmawia się z sympatycznym, starszym kolegą, a nie ze sztywnym profesorem nauk medycznych.  Z osobą, która przedstawia swoje losy i swoich znajomych nie zapominając o wtrąceniu zabawnych anegdot. Całość sprawia, że po skończeniu książki czytelnik będzie miał pełen ogląd wyzwań, jakie czekają go na drodze do zastania lekarzem, co z pewnością pomoże mu zweryfikować swoje plany na przyszłość.

Na koniec podzielę się z Tobą komentarzem jaki pojawił się na naszym instagramie kiedy napisałam posta odnośnie tej książki. 

„Muszę przyznać, że miałam przyjemność wygrać książkę w pewnym konkursie. Jestem już na ostatnich stronach. Serdecznie polecam. Książka ma niesamowicie wiele rad. Autor wyjaśnia wszystkie wątpliwości, jak również zwraca uwagę na najważniejsze aspekty np. dlaczego tak ważne jest pilnowanie terminu, kiedy zgłosić się na uczelnię, jak się uczyć, aby się nauczyć, jak ważne jest zwracanie uwagi na oferty uczelni. Jestem z tej książki bardzo zadowolona.”

Zuzia Głokowska

 

Podsumowanie

 

Mimo tego, że nie wybieram się na studia medyczne (bo moją pasją jest nauczanie i nie wyobrażam sobie innego zawodu dla siebie), to bardzo miło i owocnie spędziłam czas przy tej lekturze. Dowiedziałam się wielu rzeczy, o istnieniu których nie miałam pojęcia, choć od wielu lat mam styczność ze środowiskiem lekarskim. Moim zdaniem spokojnie znajdziesz odpowiedzi na postawione pytania w podtytule tej książki „Jak dostać się na medycynę, skończyć ją i poradzić sobie jako młody lekarz?”. Polecam przeczytać „Przewodnik kujona” każdemu młodemu człowiekowi, który chce zostać lekarzem 😊 Naprawdę warto!

 

P.S: Jak już przeczytasz daj znać jaka jest Twoja opinia na temat tej publikacji😊

 

Nazywam się Ania Gajos i od 6 lat współtworzę Powtórkę z biologii. Z wykształcenia jestem nauczycielem biologii i pomagam uczniom w przygotowaniach do matury z biologii. Z moich lekcji online skorzystały już tysiące osób i dziś możesz spotkać ich na uczelniach zarówno w Polsce jak i za granicą 😉 Jeśli więc chcesz nauczyć się biologii i dobrze przygotować do matury to zapraszam do skorzystania z moich lekcji.

 

 

Zobacz inne artykuły z tego numeru

 

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję