Mięsożerny potwór na moim parapecie - Powtórka z biologii
21791
post-template-default,single,single-post,postid-21791,single-format-standard,theme-bridge,bridge-core-2.1.5,woocommerce-no-js,,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,columns-4,qode-product-single-tabs-on-bottom,qode-child-theme-ver-18.0.6.1553700629,qode-theme-ver-24.7,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_advanced_footer_responsive_768,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive

Mięsożerny potwór na moim parapecie

Hej? Ostatnio dostałam specyficzny i niecodzienny prezent. Była to rosiczka, roślina owadożerna, którą otrzymałam od swojej uczennicy. Okazało się, że jest ona miłośniczką tego typu roślin i prowadzi ich uprawę. Choć jestem biologiem i teoretycznie wiem dość dużo o tego typu roślinach, tp w praktyce okazało się, że na temat opieki nad rosiczkami jestem zielona?

Dlatego też poprosiłam, Wiktorię aby napisała kilka słów na temat tych pięknych, ale też i nietuzinkowych roślin. Poniższe informacje wyszły z pod jej pióra i mam nadzieję, że przybliżą Wam te rośliny, a potwór w doniczce przestanie już straszyć i zagości w niejednym domu?

Pierwsze wzmianki o “drapieżnych” roślinach pojawiły się w XVIII wieku, ale początkowo zostały uznane za szukanie uwagi i sensacji przez naukowców. Dopiero po pewnym czasie prace Darwina o budowie komórki rosiczki (Drosery) zyskały większe uznanie.

Pobieranie z gleby niezbędnych związków mineralnych jest charakterystyczne dla roślin, jednak stosunkowo niska zawartość niektórych jonów na bagnach czy torfowiskach była przyczyną do modyfikacji liści roślin tam żyjących. Niedobory azotu i fosforu rośliny owadożerne uzupełniają poprzez łapanie i trawienie owadów, a czasem też drobnych zwierząt. Nie są jednak drapieżcami, mają zielone liście i same przeprowadzają fotosyntezę. Na łapanie swoich ofiar mają różne sposoby. Zwykle wydzielają pachnące dla owadów związki lub wabią je swoimi kolorami.

Najciekawsze gatunki.

Muchołówka (Dionae)

Najciekawszą rośliną owadożerną jest muchołówka (Dionae) – jedna z najinteligentniejszych roślin, która potrafi liczyć! Jej pułapki składają się z dwóch płatów, na których znajdują się po trzy włoski. Do zamknięcia pułapki potrzebuje naruszenia dwóch włosków (lub podwójnie jednego) w ciągu max. 30 sekund. Chroni ją to przed zamykaniem pułapki pod wpływem wiatru czy deszczu.

Dzbanecznik (Nephentes)

Dzbanecznik (Nephentes) na końcu liści tworzy charakterystyczne dzbanki, w których znajduje się trawiący płyn. Są one “roślinnym żołądkiem”. Dzbanecznik jest mordercą doskonałym, bo wytwarza chitynazę, więc trawi owady w całości, wraz z pancerzykami.

 

Liść rosiczki

Liście rosiczki (Drosery) są pokryte włoskami z klejąca substancją, która zatyka złapanym owadom tchawki, dusi je i później trawi.

Do innych roślin owadożernych należą również tłustosze (które wytwarzają podpuszczkę i były kiedyś wykorzystywane przy produkcji serów), kapturnice, heliamfory czy cefalotusy. Niektóre z nich występują w Polsce, więc podczas spacerów uważajcie, gdzie stawiacie nogi! (Galeria zdjęć poniżej)

 

 

Jak hodować rosiczkę w domu?

Rosiczkę przylądkową (Drosera capensis) z powodzeniem można uprawiać w naszych domach. Choć pochodzi z RPA, to nie potrzebuje ona okresu zimowania i opieka nad nią w porównaniu z innymi roślinami owadożernymi jest niezwykle prosta. Do jej podlewania stosujemy wodę demineralizowaną, ponieważ nie zmienia ona pH podłoża. Rosiczki najlepiej rosną w doniczkach z torfem który jest stale zanurzony w wodzie. Dwu centymetrowa warstwa wody demineralizowanej będzie w sam raz. Co ciekawe gatunek ten lubi też i nasłonecznione miejsca. Wbrew pozorom, aby rosiczka dobrze rosła, wcale nie konieczne jest jej dokarmianie owadami. ?

Pozdrawiam, Wiktoria Furmanek

Dziękuję bardzo Wiktorii, za piękny prezent i porady odnośnie opieki nad moją rosiczką. Mam nadzieję, że dzięki nim moja rosiczka przetrwa wiele lat na domowym parapecie.
Ania

Tłustosz

Liść kapturnicy

Heliamfory

Cefalotusy

 

 

 

 

 

 

 

Tags:
,
Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję