Spiderman w każdym z nas? Poznaj niezwykłą ciekawostkę biologiczną!
19292
post-template-default,single,single-post,postid-19292,single-format-standard,theme-bridge,bridge-core-2.1.5,woocommerce-no-js,,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,columns-4,qode-product-single-tabs-on-bottom,qode-child-theme-ver-18.0.6.1553700629,qode-theme-ver-23.3,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_advanced_footer_responsive_768,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive

Spiderman w każdym z nas?

Post pochodzi z bloga Alveolibiolchem i został udostępniony za zgodą autorki – Klaudii.
Bardzo jej dziękujemy i jeśli chcesz przeczytać więcej jej wpisów zapraszamy tutaj: www.alveolibiolchem.wordpress.com

Już na początku XXI wieku zaczęto mówić o pewnym zjawisku w ludzkim organizmie związanym z komórkami, które łudząco przypominają postać Spidermana, wyrzucającego sieć w stronę wroga.

562944_scr1_a

O kim mowa? O neutrofilach, komórkach układu odpornościowego. Dla przypomnienia- we krwi krążą białe krwinki (leukocyty), które dzielimy na granulocyty (neutrofile, bazofile i eozynofile) oraz agranulocyty (monocyty-makrofagi, limfocyty).

Najnowsze odkrycia donoszą, że w razie wykrycia zagrożenia w postaci bakterii, wirusów, pierwotniaków i grzybów neutrofile wyrzucają ze swojego jądra i ziarenek cytoplazmatycznych nitki chromatyny i białek, które, mknąc w kierunku bakterii, oplatają ją, oklejają i unieruchamiają. Nazwano to słowem NET (ang. sieć). Zastawiają w ten sposób pułapki, które pozwalają ograniczyć rozprzestrzenianie się takiej złapanej bakterii, a przez to obrona przeciwbakteryjna działa szybciej i sprawniej, mając w konkretnym miejscu spętanego wroga. Już sama sieć wykazuje działanie bakteriobójcze poprzez zawartą w niej elastazę, katepsynę czy mieloperoksydazę.

Należy tu szczególnie podkreślić bohaterstwo neutrofili- gdy wyrzucają z siebie kawałki jądra komórkowego, nie mogą dalej już funkcjonować jako komórka i… giną.

Jest to wF7.largełaściwie śmierć samobójcza- poświęcają dla Ciebie swoje własne życie. Jest to tak wyjątkowe działanie, że nawet zyskało ono swoją własną nazwę- NEToza. Różni się ono znacząco od apoptozy, która co prawda również jest samobójczą programowaną śmiercią komórki, lecz zachodzi w zupełnie innych warunkach i w innym celu. Neutrofile (granulocyty obojętnochłonne) są trochę jak kamikadze, rzucają się na wroga, ginąc w wyniku NETozy, natomiast zniszczone lub stare komórki ulegają apoptozie, aby dać miejsce nowym, sprawniejszym komórkom.

Oprócz tego, że NEToza pomaga w skutecznej obronie przeciw patogenom i wspomaga proces fagocytozy (dotąd sądzono, że to jedyna broń, a tu niespodzianka!), to w dodatku może przyczynić się do rozwoju skutecznych terapii przeciwko chorobom, tj. toczeń rumieniowaty, choroba Leśniowskiego-Crohna i wiele innych.

pozdrawiam Klaudia 🙂
https://alveolibiolchem.wordpress.com

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję