Jak uczyć się biologii - sposoby na szybką i efektywną naukę - Powtórka z biologii
18891
post-template-default,single,single-post,postid-18891,single-format-standard,theme-bridge,bridge-core-3.1.6,woocommerce-no-js,,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,columns-4,qode-product-single-tabs-on-bottom,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-30.4,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_advanced_footer_responsive_768,wpb-js-composer js-comp-ver-7.5,vc_responsive

Jak uczyć się biologii – sposoby na szybką i efektywną naukę

Post pochodzi z bloga Biochemnalek i został udostępniony za zgodą autorki – Karoliny.
Bardzo jej dziękujemy i jeśli chcesz przeczytać więcej jej wpisów zapraszamy tutaj: biochemnalek.blog.pl

Nikt nie obiecywał, że będzie łatwo. Nauka do matury to poważna sprawa, ale możesz podejść do niej odpowiednio przygotowany. To Twój moment na danie z siebie 100%, aby spełnić swoje marzenia. Dlatego zrób to raz, a dobrze! W tym wpisie podzielę się z Tobą moimi sposobami na to jak uczyć się biologii szybko i efektywnie, bo przecież to naprawdę możliwe.

 

4 sposoby na efektywne miejsce do nauki, czyli jak szybko uczyć się biologii do matury

 

  1. Przygotuj dla siebie odpowiednie miejsce pracy. Biurko, stół – tak, aby było Ci wygodnie. Zgromadź wszystkie potrzebne akcesoria (flamastry, kredki, czyste kartki, kolorowe karteczki, ołówki, spinacze, zakreślacze, zegarek itp.), pozbądź się niepotrzebnych książek, ulotek, karteczek, torebek, kosmetyków i innych.
  2. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie. Niektórzy (większość) lubi uczyć się wieczorem bądź w nocy dlatego ważne, aby dbać o swoje oczy i korzystać z dobrego oświetlenia.
  3. Zaopatrz miejsce nad biurkiem w tablicę korkową/magnetyczną na przyklejanie ważnych rzeczy/pojęć/planu lekcji/planu nauki/motywacyjnych tekstów itp.
  4. Pamiętaj, to Twoje miejsce pracy! To czy jesteś w stanie szybko uczyć się do matury z biologii zależy także od odpowiedniej atmosfery. A że praca (nauka) jest  zazwyczaj nudna i nie pałamy do niej wielkim optymizmem, to „urządź” swoje biurko po swojemu, w swoich kolorach i swoim designie. 

 

Przybory przydatne w szybkiej nauce do matury


Jeśli jesteś wzrokowcem, to zadbaj o akcesoria, które pomogą Ci zaznaczyć i zapamiętać najważniejsze informacje:

  • zakreślacze
  • kolorowe karteczki
  • karteczki samoprzylepne
  • zeszytu do wszystkiego
  • notatnika
  • spinaczy

 

3 narzędzia ułatwiające naukę biologii

 

  1. Fiszki – polecam tą metodę do nauki rzeczy typowo „na pamięć” i tu np. witaminy (rola, występowanie, objawy niedoboru itp), hormony (nazwa, występowanie, objawy nadmiaru i niedoboru), pierwiastki (występowanie, objawy niedoboru), zastosowanie soli, właściwości wybranych związków chemicznych, kolory manganu, chromu czy żelaza.
    Najlepiej kupić techniczny blok z kolorowymi kartkami, wyciąć prostokąty i macie gotowe kolorowe szablony na fiszki. Nauka pójdzie Ci szybciej, jeśli samodzielnie stworzysz materiały, notatki. Zaufaj mi!
  2. Samoprzylepne kolorowe karteczki – tu podobnie jak z fiszkami, ale bardzo przydaje się w zapamiętaniu rodzajów, trudnych reakcji chemicznych, budowy danych struktur itp.
    I tu fajnie przyklejać je gdzieś na widoku. Wtedy jest większa szansa, że będziesz do nich wracał. 
  3. Mapy myśli – to doskonały sposób na ogarnięcie danego działu, tematu. Masz dużo wiadomości i wszystko Ci się plącze? Mapa myśli usystematyzuje tę wiedzę.
    Dobra rada: zainwestuj w kartki z bloku A3, bo są duże. Więcej można zapisać, czytelniej, a potem powiesić np. na drzwiach.

 

Jak szybko nauczyć się biologii? 3 techniki do codziennej nauki

 

Nie ma lepszego sposobu na szybką i efektywną naukę niż regularność. Otaczaj się biologią, doczytuj, słuchaj, oglądaj. Wykorzystaj kilka rad na to, by nauka biologii stała się Twoją codziennością.

  1. Skojarzenia – każdy w trakcie nauki sam wpada na własne skojarzenia, niektóre podpowie nauczyciel, a niektóre znajdziemy w internecie na forach/grupach itp. Pamiętaj tylko, aby je powtarzać! Wtedy szybciej przyswoisz poszczególne partie materiału.
  2. Czytanie na głos – niektórym bardzo pomaga czytanie na głos, więc warto spróbować, jeśli już zupełnie żadnym sposobem nic nie wchodzi do głowy. Może okaże się, że to jest właśnie Twój sposób na to jak szybko można uczyć się biologii.
  3. Zabawa w “szkołę” – bardzo znany trik, tylko nikt ze staruchów się nie przyznaje, że tak robi. Wyobraź sobie, że jesteś nauczycielem, masz klasę maturalną i musisz przekazać swoim uczniom konkretną wiedzę . Klasa jest oporna i bardzo słabo rozumie, więc musisz naprawdę szczegółowo wszystko wytłumaczyć wytłumaczyć. Rysuj schematy, tłumacz na głos, prowadź wyimaginowane lekcje, wykorzystaj do tego młodsze rodzeństwo, zaproś kolegów do tej szkolnej zabawy. 

 

Możesz uczyć się biologii szybko i efektywnie, a przy tym być szczęśliwym

 

Czynniki okołonaukowe mają bardzo istotny wpływ na szybkość i efektywność naszej nauki. Pomyśl przede wszystkim o tym, że ta nauka biologii do matury jest planem do zrealizowania, nie smutnym obowiązkiem, ale środkiem, który doprowadzi Cię do założonego celu. 

Może pomogą Ci takie drobiazgi jak: hasła motywacyjne, małe nagrody, które będą wpływać na lepszą motywację. Pamiętaj o odpoczynku, relaksie, aktywności na świeżym powietrzu. Planuj swój rozkład dnia tak, by mieć czas na naukę i przyjemności.

  • Z nami też możesz uczyć się biologii szybko i skutecznie. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak rozplanować powtórki do matury z biologii i chemii, to wykorzystaj nasz planer.
  • Masz problem z kolorkami chemicznymi, identyfikacją związków chemicznych, fluorowcami? Nasza kolorowanka jest właśnie dla Ciebie!
  • A jeśli szukasz video-materiałów do powtórek z biologii to zajrzyj tutaj Powtórka z biologii na YouTube
  • Świetne autorskie arkusze maturalne z biologii

 

pozdrawiam, Karolina 

biochemnalek.blog.pl
 

2 komentarze

Dodaj komentarz
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję