Zbiór zadań biologia 1 – T.Koliński – recenzja

Jesteśmy świeżo po testach diagnostycznych CKE, dla maturzystów piszących maturę w nowej formule 2023. W arkuszach tych zobaczyliśmy przykładowe zadania, porównywalne z tymi z jakimi przyjdzie zmierzyć się maturzystom w maju. Pojawiły się zadania z nowymi czasownikami operacyjnymi, była nowa punktacja i konstrukcje zadań pod obowiązujące wymagania. Dla większości uczniów ten egzamin próbny okazał się nie lada wyzwaniem. Z czego zatem się uczyć aby na faktycznej maturze z biologii w maju zadania nie sprawiały już takiego problemu? W tym wpisie chciałabym Ci przedstawić i zarekomendować bardzo dobrą publikację z zadaniami maturalnymi autorstwa Tomasza Kolińskiego.

 

Tomasz jest biologiem, nauczycielem szkolnym i akademickim. Ukończył szkolenie dla autorów zadań maturalnych z biologii orgaznizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, oprócz tego jest czynnym egzaminatorem w OKE Gdańsk. W 2021 roku wydał pierwszą część zbioru autorskich zadań maturalnych ze wskazówkami i odpowiedziami dostosowanymi do wymogów matury z biologii w formule 2023.

 

Zbiór zadań “Biologia 1” T. Koliński – moja opinia

 

W pierwszej części zbioru „BIOLOGIA” znajdziesz łącznie 111 autorskich zadań dotyczących chemicznych podstaw życia, komórki oraz metabolizmu.

Na początku książki oprócz spisu treści umieszczony jest bardzo fajny spis zadań z wskazaniem konkretnego zagadnienia jakiego ono dotyczy. Dodatkowo autor zawarł w swoim zbiorze porady na co uczeń powinien zwrócić uwagę podczas rozwiązywania zadań maturalnych, oraz kompletny spis wyznaczników podstawy programowej które są poruszane w zadaniach z pierwszej części zbioru.

To co bardzo mi się podoba w tej książce, to fakt że zadania są zróżnicowane pod względem trudności. Na początku znajduje się blok zadań powtórzeniowo-uzupełniających, gdzie uczeń może sobie przypomnieć i skutecznie powtórzyć treści, które powinien znać pod kątem matury z biologii. W dalszej części książki mamy już zadania trudniejsze dla większości maturzystów, bo przekrojowo-wiązkowe. Tutaj uczeń ćwiczy umiejętność łączenia wiedzy z różnych dziedzin biologii.

Pod kątem technicznym zadania autorskie zebrane w tym zbiorze są bardzo dobrze skonstruowane. Teksty źródłowe, schematy, rysunki czy tabele są czytelne i dostosowane do poleceń w zadaniach. Widać, że autor poświęcił bardzo dużo czasu na analizowanie poszczególnych artkułów naukowych, aby w przemyślany sposób na ich podstawie skonstruować ciekawe zadania maturalne.

Czasowniki operacyjnie użyte w poleceniach do zadań są adekwatne z oczekiwanymi poprawnymi odpowiedziami. Pozwala to na ćwiczenie zrozumienia co się kryje pod danym czasownikiem operacyjnym, a tym samym udzielania precyzyjnych odpowiedzi na dane polecenia – co jest kluczem do sukcesu na egzaminie maturalnym.

 

Dodatkowe plusy

 

W mojej ocenie ten zbiór zadań ma mnóstwo innych plusów. Oto kilka z nich:

  • Wiele podpunktów/poleceń do danego zadania
  • Jasno i zrozumiale skonstruowane polecenia do zadań
  • Treści zadań nie są schematyczne, nie są kalką zadań CKE, ale każde z tych zadań śmiało mogłoby się znaleźć w prawdziwym arkuszu maturalnym z biologii
  • Zamieszczenie zadań, wymagających od ucznia analizy i interpretacji wyników w oparciu o proste analizy statystyczne.
  • Przewaga zadań otwartych nad zamkniętymi
  • Częste zastosowanie problematycznych dla ucznia czasowników operacyjnych typu: wyjaśnij, wykaż, porównaj.
  • Wskazówki autora do rozwiązania wybranych trudnych zadań ze zbioru.
  • Tabelaryczny, czytelny schemat punktowania wraz z przykładowymi poprawnymi odpowiedziami, zawierającymi kluczowe sformułowania do zaliczenia danej odpowiedzi ucznia.
  • Przy każdym zadaniu zaznaczone są wyznaczniki z podstawy programowej do których zostało dostosowane polecenie.

W pierwszym wydaniu można było dopatrzeć się kilku potknięć edytorskich, ale autor wydał erratę do swojej publikacji, a w obecnym wydaniu pierwszej części zbioru są one już poprawione.

 

Dla kogo jest ten zbiór zadań?

 

W mojej opinii zbiór ten jest świetną propozycją dla osób, które chcą jak najlepiej zdać maturę z biologii, a mają już za sobą przerobione dostępne arkusze maturalne od CKE. Bardzo dobrze sprawdzi się też u osób przygotowujących się do Olimpiady Biologicznej. Zadania zawarte w książce są wymagające, miejscami zaskakujące i nieszablonowe. Przerobienie wszystkich ze zrozumieniem pozwala uczniowi nabyć umiejętność myślenia przyczynowo-skutkowego, dogłębnego analizowania tekstów i poleceń oraz precyzyjności w udzielaniu odpowiedzi. Jest to jedna z niewielu książek tego typu którą z czystym sumieniem polecam maturzystom chcącym napisać maturę na wysokim poziomie i dostać się na studia medyczne.

 

Będzie druga część!

 

Dodatkowo w połowie stycznia 2023 roku na rynku pojawi się też druga część zbioru T. Kolińskiego. Tym razem będzie dotyczyć klasyfikacji organizmów, mikroorganizmów, roślin i grzybów. Już nie mogę się doczekać, a przykładowe zadanie, które w niej znajdziesz wygląda tak↓↓

 

*Zadanie umieszczone za zgodą autora

 

Lekcja live z autorem tego zbioru

Tomasz Koliński będzie jednym z ekspertów który poprowadzi dodatkowe zajęcia dla Kursantów MAX LIVE w II semestrze. Na zajęciach tych odniesie się do zmian na maturze z biologii w 2023 roku oraz podpowie na co szczególnie zwrócić uwagę podczas rozwiązywania zadań ma maturze. Zapisy na II semestr kursu ruszą w połowie stycznia – zapraszam bardzo serdecznie😊

 

 

Nazywam się Ania Gajos i od 6 lat współtworzę Powtórkę z biologii. Z wykształcenia jestem nauczycielem biologii i pomagam uczniom w przygotowaniach do matury z biologii. Z moich lekcji online skorzystały już tysiące osób i dziś możesz spotkać ich na uczelniach zarówno w Polsce jak i za granicą 😉 Jeśli więc chcesz nauczyć się biologii i dobrze przygotować do matury to zapraszam do skorzystania z moich lekcji.

 

 

 

Zobacz inne artykuły z tego numeru

 

 

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję