Matura 2023 z biologii – Lista zmian wymagań egzaminacyjnych

Jak będzie wyglądała matura z biologii w nowej formule? Jaki zakres materiału trzeba opanować? Poniekąd już wiemy, gdyż wczoraj (9.02.2022) na stronach CKE i MEN opublikowano dokument zawierający punkty obowiązujące na maturze z biologii w 2023 i 2024 roku. 

Poniżej przedstawiam Wam tabelę z której jasno wynika co zostało wykreślone lub uproszczone w punktach podstawy programowej obowiązującej na maturze z biologii w 2023 i 2024 roku. Najpierw jednak podzielę się moimi spostrzeżeniami na podstawie analizy zarówno przyszłorocznych wymagań, tegorocznych jak i samej podstawy programowej.

 

1) Moim zdaniem wszelkie wykreślenia i uproszczenia na rok 2023 i 2024 są bardzo zbliżone, a wręcz tożsame z wykreśleniami zagadnień, które nie obowiązują tegorocznych maturzystów czyli piszących egzamin w 2022 roku. Prawdopodobnie, jest to celowy zabieg z racji sytuacji pandemicznej, tak aby nikt nie czuł się pokrzywdzony. W końcu pandemia i nauka zdalna równie mocno wpłynęła na tegorocznych jak i przyszłorocznych maturzystów.

 

2) W oficjalnym dokumencie opublikowanym przez CKE i MEN możemy oprócz wymagań na poziomie rozszerzonym zobaczyć wymagania na poziomie podstawowym dla danego przedmiotu.
Pamiętajmy jednak, że obecnie jak i w kolejnych latach, nie ma możliwości zdawania matury z biologii na poziomie podstawowym. Jest tylko możliwość zdawania dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, więc maturzystów przystępujących do matury z biologii za rok, obowiązują punkty z poziomu rozszerzonego.
Zapytacie po co w takim razie w wymaganiach egzaminacyjnych zostały opublikowane punkty na poziomie podstawowym? Sama się nad tym zastanawiam – prawdopodobnie są one umieszczone tylko na potrzeby egzaminów eksternistycznych, np. dla osób z zagranicy, gdzie należy sprawdzić poziom opanowanej wiedzy wynikający z różnic programowych w różnych państwach.

 

3) W podstawie programowej dla formuły 2023 bardzo mocno były uściślone wymagania odnośnie konkretnych doświadczeń. Można w niej znaleźć zapisy jakie doświadczenia uczeń musi umieć zaplanować i przeprowadzić, aby dokonać obserwacji i wyciągnąć wnioski. Podobnie jest z obserwacjami mikroskopowymi.
W przyszłorocznych wymaganiach egzaminacyjnych większość takich wyznaczników została wykreślona.

Teoretycznie maturzysta mógłby się ucieszyć, bo mało kto lubi zadania maturalne, gdzie poruszane są aspekty doświadczalne. Tu jednak kryje się mała pułapka. Należy pamiętać, że mimo wykreśleń dane doświadczenia mogą się zawsze pojawić w zadaniach z tekstem źródłowym i schematem do analizy. W takim przypadku nikt od ucznia nie będzie wymagał opisania metod i przygotowań do doświadczenia, ale na podstawie danych zawartych w materiale źródłowym trzeba będzie np. dokonać analizy wyników i przedstawić problem badawczy, próbę kontrolną czy napisać wnioski. 

 

4) Jeśli chodzi o zagadnienia których zazwyczaj maturzyści nie lubią się uczyć, to podobnie jak w tym roku, analiza schematów cykli rozwojowych grzybów, wiadomości odnośnie roślin pierwotnie wodnych, gąbek, wrotków, wijów, szkarłupni, ewolucji układu nerwowego i wydalniczego u zwierząt, operony i niektóre jednostki chorobowe – zostały wykreślone 😊

Co dokładnie Was obowiązuje, a co jeszcze zostało usunięte dowiecie się analizując poniższą tabelę😊 Jestem ciekawa Waszych opinii i spostrzeżeń na temat samych zmian jak i sposobu ich wprowadzania, więc dajcie znać w komentarzu co o nich myślicie. 😊

P.S: Jeśli po zapoznaniu się z tym artykułem czujesz, że będziesz mieć problem z opanowaniem materiału do matury to już teraz zachęcam Cię do zapoznania się z moimi nagraniami z lekcji. Szczegóły znajdziesz TUTAJ

 A we wrześniu ruszamy z całorocznym kursem przygotowującym do matury z biologii w 2023 r.  dostosowanym do najnowszych wymagań egzaminacyjnych. Na zajęciach będę tłumaczyć zarówno teorię jak i będziemy rozwiązywać mnóstwo zadań maturalnych. Wszystko po to, abyś jak najlepiej zdał/zdała maturę z biologii 😊

 

Pobierz PDFa z tabelą

 

Zmiany-w-egzaminie-maturalnym-z-biologii-w-2023-i-2024-roku (1)

 

 

Pozdrawiam serdecznie,

Ania Gajos

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję