Matura 2024 z biologii – Lista zmian wymagań egzaminacyjnych dla formuły 2023

Jak będzie wyglądała matura z biologii w nowej formule? Jaki zakres materiału trzeba opanować? Już wiemy, gdyż w dniu 9.02.2022 na stronach CKE i MEN opublikowano dokument zawierający punkty obowiązujące na maturze z biologii w 2024 roku. Te dokumenty zostały zaktualizowane 26.08.2022.

Poniżej przedstawiam Wam tabelę z której jasno wynika co zostało wykreślone lub uproszczone w punktach podstawy programowej obowiązującej na maturze z biologii w 2024 roku. Najpierw jednak podzielę się moimi spostrzeżeniami na podstawie analizy zarówno przyszłorocznych wymagań, tegorocznych jak i samej podstawy programowej.

 

1) Moim zdaniem wszelkie wykreślenia i uproszczenia na rok 2023 i 2024 są bardzo zbliżone, a wręcz tożsame z wykreśleniami zagadnień, które nie obowiązują tegorocznych maturzystów czyli piszących egzamin w 2022 roku. Prawdopodobnie, jest to celowy zabieg z racji sytuacji pandemicznej, tak aby nikt nie czuł się pokrzywdzony. W końcu pandemia i nauka zdalna równie mocno wpłynęła na tegorocznych jak i przyszłorocznych maturzystów.

 

2) W oficjalnym dokumencie opublikowanym przez CKE i MEN możemy oprócz wymagań na poziomie rozszerzonym zobaczyć wymagania na poziomie podstawowym dla danego przedmiotu.
Pamiętajmy jednak, że obecnie jak i w kolejnych latach, nie ma możliwości zdawania matury z biologii na poziomie podstawowym. Jest tylko możliwość zdawania dodatkowego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, więc maturzystów przystępujących do matury z biologii za rok, obowiązują punkty z poziomu rozszerzonego.
Zapytacie po co w takim razie w wymaganiach egzaminacyjnych zostały opublikowane punkty na poziomie podstawowym? Sama się nad tym zastanawiam – prawdopodobnie są one umieszczone tylko na potrzeby egzaminów eksternistycznych, np. dla osób z zagranicy, gdzie należy sprawdzić poziom opanowanej wiedzy wynikający z różnic programowych w różnych państwach.

 

3) W podstawie programowej dla formuły 2023 bardzo mocno były uściślone wymagania odnośnie konkretnych doświadczeń. Można w niej znaleźć zapisy jakie doświadczenia uczeń musi umieć zaplanować i przeprowadzić, aby dokonać obserwacji i wyciągnąć wnioski. Podobnie jest z obserwacjami mikroskopowymi.
W przyszłorocznych wymaganiach egzaminacyjnych większość takich wyznaczników została wykreślona.

Teoretycznie maturzysta mógłby się ucieszyć, bo mało kto lubi zadania maturalne, gdzie poruszane są aspekty doświadczalne. Tu jednak kryje się mała pułapka. Należy pamiętać, że mimo wykreśleń dane doświadczenia mogą się zawsze pojawić w zadaniach z tekstem źródłowym i schematem do analizy. W takim przypadku nikt od ucznia nie będzie wymagał opisania metod i przygotowań do doświadczenia, ale na podstawie danych zawartych w materiale źródłowym trzeba będzie np. dokonać analizy wyników i przedstawić problem badawczy, próbę kontrolną czy napisać wnioski. 

 

4) Jeśli chodzi o zagadnienia których zazwyczaj maturzyści nie lubią się uczyć, to podobnie jak w tym roku, analiza schematów cykli rozwojowych grzybów, wiadomości odnośnie roślin pierwotnie wodnych, gąbek, wrotków, wijów, szkarłupni, ewolucji układu nerwowego i wydalniczego u zwierząt, operony i niektóre jednostki chorobowe – zostały wykreślone 😊

Co dokładnie Was obowiązuje, a co jeszcze zostało usunięte dowiecie się analizując poniższą tabelę😊 Jestem ciekawa Waszych opinii i spostrzeżeń na temat samych zmian jak i sposobu ich wprowadzania, więc dajcie znać w komentarzu co o nich myślicie. 😊

P.S: Jeśli po zapoznaniu się z tym artykułem czujesz, że będziesz mieć problem z opanowaniem materiału do matury to zachęcam Cię do zapisu na mój całoroczny kurs maturalny. W ramach tego kursu przerobimy cały materiał wymagany na maturze i nauczę Cię rozwiązywać zadania maturalne. Dodatkowo otrzymasz mnóstwo pomocnych materiałów: nagrania, prezentacje, notatki, zadania, mapy myśli i wiele więcej. Sprawdź. 

 

 

 

Pobierz PDFa z tabelą

Tabela zgodna z aktualizacjami z dnia 26.08.2022

 

Zmiany-w-egzaminie-maturalnym-z-biologii-w-2023-i-2024-roku-aktualizacja-23-01

 

 

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Gajos

Nazywam się Ania Gajos i od 6 lat współtworzę Powtórkę z biologii. Z wykształcenia jestem nauczycielem biologii i pomagam uczniom w przygotowaniach do matury z biologii. Z moich lekcji online skorzystały już tysiące osób i dziś możesz spotkać ich na uczelniach zarówno w Polsce jak i za granicą 😉 Jeśli więc chcesz nauczyć się biologii i dobrze przygotować do matury to zapraszam do skorzystania z moich lekcji.

5 komentarzy
  • Zuzanna
    Posted at 08:36h, 05 września

    W 2023 roku piszę maturę, chciałabym jak najlepiej się przygotować

  • Piotr
    Posted at 16:12h, 22 października

    dlaczego w takim razie na stronie cke w informatorze z biologii (weźmy za przykład Grzyby) dalej wypsane jest wszytskie 6 punktów bez wykreśleń?

    • Anna Gajos
      Posted at 10:24h, 17 listopada

      Dzień dobry 🙂 Treści informatora w formule 2023 nie uległy edycji, na wstępie znajduje się pełna podstawa programowa. Na rok 2023 i 2024 CKE wystosowało dodatkowy dokument – ANEKS do informatora, i to w nim zamieszczono wymagania egzaminacyjne obowiązujące na ten i następny rok, dlatego też w naszej tabeli odnośnie grzybów jest tylko 3 punkty a nie 6 🙂 Pozdrawiam

  • Anna
    Posted at 00:36h, 12 listopada

    Czyli dla absolwentów liceum, którzy pisali maturę w formule 2015 obowiązuje również uproszczony materiał czy cały?

    • Anna Gajos
      Posted at 13:43h, 24 listopada

      Tak, w 2024 roku osoby piszące maturę w formule 2015 jak i 2023 piszą ją według wymagań egzaminacyjnych a nie pełnej podstawy programowej 🙂

Dodaj komentarz
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję