Z czego uczyć się do matury? Zbiory zadań – opinie

Z czego uczyć się do matury? Niewątpliwie każdy maturzysta powinien sięgnąć po zbiór zadań maturalnych ponieważ to umiejętność prawidłowego rozwiązywania zadań jest gwarancją dobrego wyniku na maturze. No ale które zbiory wybrać? I czy w ogóle opłaca się coś kupować skoro można je mieć za darmo? W tym artykule podpowiem Ci na jakie zbiory warto zwrócić uwagę, oraz wskażę plusy i minusy poszczególnych pozycji. Zapraszam do przeczytania, ale jeśli wolisz obejrzeć nagranie w którym również omawiam poniższe zbiory to link do filmu jest TUTAJ.

 

1.  Zbiór Zadań CKE

Darmowa publikacja stworzona przez zespół ekspertów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i opublikowana jest na stronie cke.gov.pl. Warto korzystać z tego zbioru, ponieważ pokazuje on w jaki sposób są konstruowane zadania oficjalnych matur. Koordynatorką tej publikacji jest dr Małgorzata Jagiełło, która jest także współautorką jednego ze zbiorów zadań wydawnictwa Omega (o nim przeczytasz poniżej).

Zbiór CKE jest podzielony na część z zadaniami, część z komentarzami autorów oraz część z odpowiedziami. Jest to publikacja, od której każdy maturzysta powinien zacząć przygotowania do matury, gdyż sposób konstruowania zadań jest najbardziej zbliżony do sposobu w jaki CKE przygotowuje matury.
Zbiór CKE możesz wydrukować sobie TUTAJ

 

2. Strona biologhelp.pl

To darmowa strona, gdzie znajdują się zebrane wszystkie zadania z dotychczasowych matur (w starej i nowej formule). Szukając zadań można wybrać z jakiego działu strona ma wyświetlić zadania i np. jeżeli szukamy zadań z metabolizmu i zaznaczymy to na stronie, to wyświetlą się nam wszystkie zadania z tego działu, jakie są w bazie zadań. Dodatkowo można też wskazać czy chcemy zadania ze starej czy nowej formuły oraz jaki typ zadań potrzebujemy – czy zadania typu prawda/fałsz, wskaż, opisz itd.

Ogromnym plusem są dostępne do każdego zadania odpowiedzi z oficjalnym kluczem CKE oraz możliwość wydruku tych zadań z odpowiedziami razem lub osobno. Nazwa strony sugeruje, że jest to pomoc dla osób uczących się biologii, ale dla zdających chemię też się tu coś znajdzie ?  Od niedawna na stronie wprowadzono bazę zadań z arkuszy maturalnych również z chemii, która działa na identycznej zasadzie jak przy biologii. Dlatego jeżeli chcesz oszczędzić sobie czasu na szukanie zadań i kupowanie ich w zbiorach zadań, to strona biologhelp.pl służy pomocą za darmo!

 

3. Zbiór Zadań Wydawnictwa Omega (Małgorzata Jagiełło)

Jest to zbiór zadań z matur od 2002 do 2015 r. opracowany m.in. przez dr Małgorzatę Jagiełło, czyli współautorkę zbioru zadań CKE. Ta książka ma 568 stron i kosztuje ok. 36 zł. Oprócz zadań CKE, znajdziesz tam również autorskie podpunkty oznaczone gwiazdką. Dużym plusem jest solidny wstęp z zasadami egzaminu maturalnego, wyjaśnieniem typów zadań oraz obecnością roku publikacji zadania w arkuszu CKE.

Z tyłu książki znajdziesz odpowiedzi z punktacją oraz pomocnymi autorskimi komentarzami. Minusem jest brak miejsca na zapisywanie odpowiedzi, przez co trzeba sobie założyć oddzielny zeszyt pod rozwiązania zadań z tego zbioru. Drugą wadą jest według mnie brak
aktualizacji przestarzałych merytorycznie treści w odpowiedziach, co może wprowadzać ucznia w błąd. W końcu „schemat oceniania” zadań z każdym rokiem się zmienia i odpowiedź, która kiedyś była uznawana, aktualnie mogłaby nie zostać przyjęta przez egzaminatorów.

 

4. Zbiory Zadań Wydawnictwa Biomedica

To cykl 4 zbiorów zadań w formacie A4, z których każdy ma ok. 450 stron. Za całą kolekcje książek do biologii wydawnictwa Biomedica trzeba liczyć się z kosztem ok.127 zł. Autorami zbiorów są specjaliści m.in. z zakresu medycyny, farmacji, biologii, czyli zespół ekspertów
z różnych dziedzin nauk ścisłych. Wynikiem ich wspólnego redagowania zadań, jest solidna partia zadań maturalnych. Przed każdym działem tematycznym jest krótkie repetytorium z najważniejszymi informacjami a następnie zadania maturalne z arkuszy CKE od 2005 do 2019 r. oraz ze zbioru zadań CKE. Dodatkowo można znaleźć zadania autorskie, które zostały zróżnicowane pod kątem trudności, lecz mają skąpe teksty źródłowe i niekiedy lekko wykraczają poza podstawę programową.

Niestety czasami użyty czasownik operacyjny w poleceniu do zadania nie do końca jest skorelowany z polecaną odpowiedzią do danego zadania.  Dużym plusem jest fakt, że zadania z matur CKE posiadają informację z jakiego roku pochodzą oraz jest dużo miejsca na odpowiedzi. Warto też docenić czytelne ryciny, tabele oraz oznaczenia tematyczne na bokach stron książek. W przypadku odpowiedzi, to są one rozpisane w postaci tabelarycznej, jednakże brak w nich komentarzy, schematu oceniania oraz aktualizacji przestarzałych merytorycznie odpowiedzi.

 

5. Zbiory Zadań Dariusza i Jana Witowskiego

Zestaw 4 tomów w formacie A4 do biologii (do chemii również), z których każdy tom ma ok. 400 stron i kosztuje ok. 35 zł. Zbiory te zostały stworzone przez Dariusza Witowskiego (chemika) i jego syna Jana Witowskiego (lekarza, programistę). Wewnątrz książek znajduje się mało wnoszący wstęp – w zbiorze Omegi jest znacząco lepszy. W zbiorach tych znajdziesz zadania z matur CKE od 2002 do 2019 r., zadania OKE, zadanie autorskie i z konkursu gimnazjalnego. Wszystkie są poukładane działami tematycznymi podobnie jak we wcześniej omawianych publikacjach.
To co jest fajnym zabiegiem to fakt, że przy każdym zadaniu znajduje się punktacja i przy niektórych 
przekopiowana wskazówka ze zbioru CKE. Autorzy zamieścili w swoich książkach też zadania autorskie, które niestety często wychodzą poza podstawę programową, oraz rzadko posiadają teksy źródłowe we wstępie do zadania. Czasowniki operacyjne użyte w zadaniach autorskich, też często mijają się z wymogami CKE. Można również ubolewać nad faktem, że przeważają w nich zadania krótkiej odpowiedzi, które coraz rzadziej spotykamy w arkuszach maturalnych.

Odpowiedzi do zadań są napisane małą i nieczytelną czcionką, brak jest w nich schematu oceniania, jak i też są często spotykane nieczytelne tabele i rysunki. W tych zbiorach możesz się spotkać z „dyskusyjnymi” proponowanymi odpowiedziami, które często są niezgodne ze wskazanym czasownikiem operacyjnym w poleceniu zadania. Tam gdzie są  zadania z arkuszy CKE jest skopiowany system oceniania z oryginalnych schematów.
Dużym minusem jest pomieszanie zadań starej podstawy programowej z nową oraz brak oznaczeń, z którego roku dane zadanie pochodzi, gdyż ciężko zweryfikować poprawność i aktualność treści. Trzeba też podkreślić, że o ile ilość miejsca na rozwiązanie zadania jest odpowiednia, tak jest ona bardzo niespójna przez co daje to wrażenie chaosu i małej czytelności. Podobnie jak w wyżej wymienionych publikacjach, trudno się tutaj od lat doszukać aktualizacji przestarzałych merytorycznie odpowiedzi.

 

Podsumowanie

Każdy z wymienionych zbiorów książkowych ma materiały, które są darmowe i ogólnodostępne. Wybierając przydatne pomoce miej na uwadze kompetencje autorów tworzących daną publikację jak i osoby ją recenzujące.

Gdybym miała coś doradzić osobie zdającej maturę z biologii to na początek radziłabym sięgnąć po zbiór zadań CKE. Pozwoli on na zapoznanie się z formą obowiązujących zadań w arkuszach maturalnych. Następnie, jeśli lubisz mieć poukładane zadania w książkowym wydaniu, to sugerowałabym zbiór zadań Omegi lub z wydawnictwa Biomedica. Jeśli jednak wolisz trzymać wszystko poukładane w segregatorze i nie chcesz wydawać pieniędzy na książki to z pomocą przyjdą Ci wydruki ze strony BiologHelp.

Kilka miesięcy przed maturą proponowałabym skupić się na rozwiązywaniu już oryginalnych arkuszy maturalnych CKE z lat 2015-2020 (maj i czerwiec w nowej formule). Arkusze przed 2015 rokiem i te w starej formule też można przerobić jeśli ma się dużo wolnego czasu. Należy jednak pamiętać, że sposób tworzenia zadań i odpowiedzi w tamtych latach jak i same wymagania treściowe były inne od tych obecnie przyjmowanych.

Na koniec chcę podkreślić, że konsekwentne rozwiązywanie zadań jest najlepszą drogą na uzyskanie wysokiego wyniku na maturze. Trening czyni mistrza, zatem rób tych zadań jak najwięcej jednocześnie analizując swoje błędy tak by wyciągać z nich pouczające wnioski 🙂

Powodzenia!

 

 

1 Comment
  • aania
    Posted at 15:50h, 03 listopada Odpowiedz

    A jakie poleca Pani arkusze rozwiązywać, cz l warto cos poza CKE?

Dodaj komentarz

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję