Z jakich książek uczyć się do matury z biologii? Podpowiadają studenci - Powtórka z biologii
18994
post-template-default,single,single-post,postid-18994,single-format-standard,theme-bridge,bridge-core-2.1.5,woocommerce-no-js,,footer_responsive_adv,qode-content-sidebar-responsive,columns-4,qode-product-single-tabs-on-bottom,qode-child-theme-ver-18.0.6.1553700629,qode-theme-ver-24.7,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_advanced_footer_responsive_768,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive

Z jakich książek uczyć się do matury z biologii? Podpowiadają studenci

Znacie ten problem: zbyt dużo informacji prowadzi do dezinformacji? Tak jest z polecanymi materiałami do matury z biologii. Fora maturalne są przepełnione pytaniami o książki i zbiory, z których najlepiej korzystać podczas nauki do matury. Nic w tym dziwnego, przecież nikt nie chce tracić czasu na podręczniki, które niewiele mu pomogą. W nauce do matury liczy się efekt! Dlatego jeśli jesteście ciekawi, z jakich książek uczyć się do matury z biologii, to czytajcie dalej.

 

Dlaczego to studenci, a nie maturzyści polecają nam wartościowe pozycje do nauki matury z biologii?

 

Z myślą o wszystkich maturzystach zebrałam realne dane od studentów uczelni medycznych. Dlaczego od nich? Musiałam mieć pewność, że osoby biorące udział w ankiecie osiągnęły bardzo wysokie wyniki na swoim egzaminie. Rzuć okiem na poniższy wykres i sprawdź, jakie wyniki osiągnęli studenci, przecież nie masz wątpliwości, że na takich kierunkach wzorowo zdana matura z biologii to wymóg konieczny.

 

Opinie licealistów są najczęściej subiektywne i choć nauczyciele potrafią polecić dobre repetytorium z biologii rozszerzonej, to młodzież woli zaufać tym, którzy egzamin maturalny zdawali dość niedawno. Nawet wpisując w Google jakże popularną frazę „vademecum biologia opinie” wyskoczy Wam wszystko… i nic. A przecież nie chcemy tracić czasu ani pieniędzy na materiały, które nie będą wartościowe.

 

O dobre repetytorium z biologii pytamy 500 studentów

 

Żeby odpowiedzieć na pytanie, po które książki do matury z biologii warto sięgnąć, zadbałam o wiarygodność zebranych danych. Udało mi się uzyskać odpowiedzi od ponad 500 studentów kierunków: lekarski, wojskowy-lekarski i lekarsko-dentystyczny z niemalże całej Polski!

Ankieta 1

Wierzę, że dane te będą przydatne dla wszystkich maturzystów, nie tylko tych, którzy wybierają się na uczelnie medyczne. Jest to pierwsza część mojego projektu “Klucz do Sukcesu”, w którym staram się ocenić, które pomoce naukowe są naprawdę warte polecenia. I mam nadzieję, że po tym tekście już nie będziecie mieli problemu, żeby wybrać wartościowe i  dobre repetytorium z biologii.

ankieta 2

Większość ankietowanych zdobyło wynik ponad 80% z biologii, jak również z chemii. Roczniki, na których skupiała się ankieta, w przeważającej większości pisały nową maturę od 2015 roku. Brały w niej udział również osoby, które dopiero co dostały się na wymarzoną uczelnię. Masz przed sobą jedyne tak rzetelne dane na temat książek, które sprawdzą się w nauce do matury z biologii.

Przechwytywanie 3

Część 1 ankiety: z jakich książek uczyć się do matury z biologii?

 

Podsumujemy tu, z jakich podręczników korzystali nasi ankietowani studenci – zbiorczo do chemii i biologii. Ankietowani mieli możliwość zaznaczenia więcej niż jednej odpowiedzi. A tak przedstawiają się wyniki na temat repetytoriów z biologii i chemii.

Przechwytywanie4

 1. Nowa Era 67,8%
 2. Operon 49,9%
 3. Oficyna Edukacyjna Pazdro 46,4%
 4. Biologia Bukała 21,9%
 5. WSiP 20%
 6. Villee, Campbell 20%
 7. Pozostałe- mniej niż 3%- McMurry, PWN, Lewiński, Krzeczkowska, Krótkie Wykłady, Danowski, MAC

Warto wspomnieć, że jedną z ważniejszych rzeczy, o której trzeba pamiętać, jest adekwatność książek do pisanej matury. Książki, z których będziesz uczyć się do matury z biologii muszą być aktualne i zgodne z nową podstawą programową. Stare repetytoria do biologii mogą być pomocne, jednakże nie powinny być Twoją bazą – doczytuj z nich, żeby lepiej zrozumieć dany temat, ale pamiętaj, że obowiązują Cię nowe książki i to tam szukaj wskazówek, co może się pojawić na maturze.

 

Dlaczego książki, z jakich uczysz się do matury z biologii muszą być aktualne?

 

Pewnie dalej zastanawiasz się, czemu to takie ważne. Przecież nagle nie wynaleziono w ciele człowieka drugiej wątroby ani nie udowodniono, że oddychamy nerkami. Powód jest totalnie prozaiczny. Aktualne wobec podstawy programowej książki, z których uczysz się do matury z biologii (czy są to repetytoria do biologii rozszerzonej czy inne vademecum maturalne) są treściowo i problematycznie ułożone tak, by przeprowadzić Cię przez naukę zgodnie z wymogami maturalnymi. Często też te różnego rodzaju pozycje nawiązują do poprzedniego egzaminu maturalnego w przykładach zadań, pokazują schematy zadawanych pytań, co jest niezwykle pomocne. Biologia jako nauka rzeczywiście ma swoje nienaruszalne stałe, ale metody pytania o te stałe, sposoby opowiadania o nich cały czas się zmieniają. 

 

Część 2 ankiety: Vademecum z biologii – opinie studentów

 

Do czego może Ci się przydać vademecum? Czy w ogóle warto korzystać z takiej skondensowanej wiedzy w pozycjach książkowych liczących zaledwie 300 stron? Jestem zdania, że vademecum z biologii to świetne narzędzie powtórkowe. Przyda się do szybkich powtórek, przypomnienia materiału, przyswojenia nazewnictwa. To taka wiedza w pigułce, po którą możesz sięgnąć przy każdej okazji.

Czy studenci medycyny korzystali z vademecum przed swoimi maturami? Oczywiście, że tak! Sprawdźcie, jakie wydawnictwa wybrali.

Wyniki drugiej części ankiety przedstawiają się następująco:

Przechwytywanie5

 1. Operon 38,7%
 2. Spora część nie korzystała z żadnego Vademecum 35,8%
 3. Teraz Matura Nowa Era 22,5%
 4. Biologia Ewy Pyłki- Gutowskiej 15,5%
 5. WSiP 9,6%
 6. Greg 6,1%
 7. Poniżej 3%- Persona, Collegium Novum, inne

 

Czy dobre repetytorium z biologii rozszerzonej to wszystko, czego potrzebujesz?

 

Pewnie ciągle zastanawiacie się, ile czasu musicie spędzić na nauce z biologii, by śpiewająco zdać maturę. Pewnie cały czas wybieracie książki, które w nauce do matury sprawdzą się najlepiej. Pewnie regularnie wpisujecie w wyszukiwarkę frazę „vademecum biologia opinie” z nadzieją, że pojawi się jakaś złota księga do nauki z biologii, dzięki której 90% na rozszerzenie machnięcie z zamkniętymi oczami. 

 

Czy poczujecie się rozczarowani, jeśli powiem, że tak nie będzie? Nauka do matury z biologii to ciężka praca, ale możecie ułożyć ją efektywnie, zadbać o jej regularność, przyswoić różne metody zapamiętywania materiału i powtórek, wybrać najodpowiedniejszą formę przygotowania. Aktualność i naukowość wybranych książek, dobrego repetytorium z biologii czy innego vademecum jest ważna, ale nie zastąpi Wam własnej pracy.

 

PS

A jeśli podręczniki, repetytoria czy inne przepełnione treścią vademecum nie jest dla Was najlepszą formą nauki, to zapraszam Was na lekcje nagrane. Przekonacie się, że nauka do biologii to ciągły postęp i trwały efekt, a nie orka pełna wyrzeczeń. Powodzenia!

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję