Biomedica – zbiór zadań – recenzja

Na naszym rynku wydawniczym pojawiła się nowa publikacja wydawnictwa Biomedica. Jest to zbiór 7 próbnych arkuszy z zadaniami maturalnymi z biologii opracowanymi przez dwie egzaminatorki: Dorotę Cichy i Bogumiłę Bak. W tym wpisie przedstawię Ci moją opinię o mocnych i słabych stronach tej książki.

 

Plusy zbioru próbnych arkuszy maturalnych Biomedica

 

 • 142 ciekawe zadania z licznymi podpunktami.

 

 • Zadania przekrojowe – od biochemii komórki po ewolucjonizm i ekologię w każdym z 7 arkuszy. Dzięki temu uczeń powtórzy całość zagadnień wymaganych na maturze.

 

 • Arkusze typu maturalnego – pod względem technicznym arkusze zazwyczaj utrzymują procentowy udział poszczególnych zagadnień według planu arkusza maturalnego w formule 2023.

 

 • Różnorodne czasowniki operacyjne zastosowane są w poprawny sposób. Są one adekwatne do przykładowych poprawnych odpowiedzi przedstawionych w schemacie oceniania.
 • Miejsca na udzielenie odpowiedzi – proporcjonalne do długości oczekiwanej odpowiedzi bazującej na zastosowanym czasowniku operacyjnym.

 

 • Wyraźne i czytelne schematy.

 

 • Jasny i czytelny schemat punktowania poprawnych odpowiedzi, przedstawiony w układzie tabelarycznym.

 

 • W wielu zadaniach widać mocną inspirację zadaniami CKE z oficjalnych arkuszy. Nie jest to na szczęście kalka tego co opublikowało CKE gdyż lekko przeredagowany jest materiał źródłowy i dodane są nowe polecenia. W mojej ocenie trudno do takich zadań podchodzić jak do w pełni autorskich propozycji. Tutaj nie jest to z mojej strony zarzut pod kątem merytoryczności, lecz przedstawienie faktu. Przypuszczam, że taki zabieg autorek książki mógł być nawet celowy. Pozwala to pokazać uczniom że do zadań nie należy podchodzić w sposób schematycznych. Wykorzystując te same materiały źródłowe (albo bardzo zbliżone), zawsze można zapytać o inne procesy czy zależności. Tutaj uczeń musi być uważny i świadomy, że w takim przypadku oczekiwana odpowiedź będzie odmienna od tej która była wskazana za poprawną w arkuszu CKE z ubiegłych lat.

 

Minusy zbioru próbnych arkuszy maturalnych Biomedica

 

 • Brak wskazania konkretnych punktów z podstawy programowej do której miałoby się tyczyć zadanie. To sprawia, że trudno zweryfikować czy dane polecenie nie wykraczają poza nią. W mojej opinii w tej książce jest kilka zadań wykraczających ponad wymagania egzaminacyjne.

 

 • Ciekawe zadania, choć w niektórych tekstach źródłowych brak wystarczających informacji, aby uczeń mógł wyciągnąć oczekiwane wnioski. Tyczy się to szczególnie zadań z dziedziny genetyki i biotechnologii. Może to wśród uczniów spowodować utrwalenie nieprawdziwych merytorycznie założeń.

 

 • Brak zadań z kolorowymi ilustracjami – z założenia zadania w tej książce powinny być dostosowane do formy 2023, jednak nie ma tutaj ani jednej kolorowej ilustracji. W całym arkuszu jest jedno zadanie, gdzie autor zakłada wstawienie kolorowej ilustracji ale fizycznie jej tam nie ma, jest tylko QRkod przekierowujący na odpowiednią stronę.

 

 • Brak zadań w których uczeń mógłby wykazać się umiejętnością analizowania prostych danych statystycznych (mediana, odchylenie standardowe itp.) Będzie to nowość na maturze z biologii w formule 2023, więc szkoda, że nie ma tutaj przykładowych zadań, w których uczniowie mogliby ćwiczyć te trudne dla nich umiejętności.

 

 • Arkusze z założenia stworzone pod maturę w formule 2023, ale punktacja zadań typowa dla formuły 2015.

 

Podsumowanie

 

Moim zdaniem przedstawiony zbiór arkuszy maturalnych z biologii jest bardzo fajną propozycją dla uczniów, którzy chcą ćwiczyć swoje umiejętności rozwiązywania zadań. Pod kątem trudności przedstawione zadania są bardzo zbliżone do tego co proponuje nam CKE, więc będą stanowić dużą pomoc w utrwalaniu wiedzy i umiejętności wśród maturzystów. Pomimo kilku niedociągnięć moim zdaniem jest to dobry materiał diagnostyczny i świetnie sprawdzi się także nauczycielom szukającym materiałów do opracowywania sprawdzianów szkolnych.

Serdecznie polecam.

 

 

 

Nazywam się Ania Gajos i od 6 lat współtworzę Powtórkę z biologii. Z wykształcenia jestem nauczycielem biologii i pomagam uczniom w przygotowaniach do matury z biologii. Z moich lekcji online skorzystały już tysiące osób i dziś możesz spotkać ich na uczelniach zarówno w Polsce jak i za granicą 😉 Jeśli więc chcesz nauczyć się biologii i dobrze przygotować do matury to zapraszam do skorzystania z moich lekcji.

 

 

 

Zobacz inne artykuły z tego numeru

 

 

 

 

1 Comment

Dodaj komentarz
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję