Matura z biologii – ostatnia prosta

Mamy już marzec, także przed Tobą ostatnia prosta. Pewnie się stresujesz i czujesz, że nic nie umiesz? Też tak miałam, ale uwierz mi, że gdy siądziesz przed arkuszem adrenalina trochę pomoże, pełne skupienie i lecisz po piękny wynik! W dzisiejszym artykule o ostatniej prostej przed maturą.


1. Powtórki

 

Czy jest sens powtarzać materiał z książek? Moim zdaniem na to jest już za późno. Dużo lepiej sprawdzą się kursy, vademeca, czy notatki. Jeśli chodzi o mnie, to na chwilę przed maturą korzystałam jedynie z kursów oraz własnych notatek, a na korepetycjach powtarzam najważniejsze zagadnienia, które przeważnie trafiają się na maturze (komórka, metabolizm, rośliny, genetyka, ekologia) oraz robiłam z nich ogromne ilości zadań.


2. Na czym się skupić przy powtarzaniu?

 

Zdjęcie autorstwa Andrea Piacquadio


Moim zdaniem dobrym pomysłem na końcówkę nauki do matury będzie przerabianie tematów, które nadal sprawiają Ci problem oraz tych, które notorycznie pojawiają się na maturze. Pamiętaj, żeby dobrze opanować teorię, a później przejść do zadań maturalnych. Co do zbiorów, to raczej już bym je sobie odpuściła i robiła same zadania maturalne oraz arkusze. Warto jednak sięgnąć po 50 przed maturą – świetne zbiory z zadaniami na wzór maturalnych autorstwa egzaminatora OKE Pana Grzegorza Goli, które są moim zdaniem strzałem w 10 przed maturą.

 

Zobacz recenzję “Pięćdziesiątka przed maturą”

 


3. Jak nie zwariować

 

Dasz radę! Uwierz mi! Czas przed maturami jest naprawdę stresujący i sama dobrze o tym wiem, ale w momentach załamania pomyśl o tym, że już prawie koniec. Po kilku dniach bardzo stresujących egzaminów skończysz swoją przygodę ze szkołą średnią i rozpoczniesz nowy rozdział. Ostatnie powtórki, później matury i prawie 4 miesiące wakacji – podróże, odpoczynek, oglądanie godzinami seriali, spotkania ze znajomymi, kino, teatr, zakupy, godzinne spacery, i mnóstwo cudownych wyjazdów.

 

4. Wątpliwości


Na ostatniej prostej pojawiają się spore wątpliwości. Doskonale to znam, bo mnie również dotknęły. Wątpliwości są zupełnie normalne – boimy się, czy poradzimy sobie na nowej drodze, czy wybrany kierunek jest na pewno dla nas. Martwi nas to, czy liczba punktów z matury będzie wystarczająca, aby dostać się na dany kierunek, czy spełnimy oczekiwania bliskich oraz te własne, czy na pewno damy radę opanować wykładany na uczelni zakres materiału. Pamiętaj jednak, że strach ma wielkie oczy i to zupełnie normalne, że boisz się tego, co nie jest Ci znane. Jeśli jednak nie zaryzykujesz, to nigdy się nie dowiesz. Uwierz w siebie i swoje możliwości, a będzie dobrze 🙂


5. Zadbaj o siebie

 

Zdjęcie autorstwa Pixabay z Pexels

 

Pamiętaj, aby o siebie zadbać! Ucząc się całymi dniami można łatwo zapomnieć o samym sobie. Zdrowie i dobre samopoczucie jest najważniejsze, także pamiętaj, żeby zrobić sobie przerwę, odpocząć i zadbać o swój komfort psychiczny oraz fizyczny. Zrób wieczorne spa, wybierz się na zakupy, do kina, na siłownie, na spacer. Umów się ze znajomymi na kawę. Poczytaj książkę, posłuchaj muzyki. Zobaczysz, że od razu poczujesz się lepiej i będziesz pełny/a energii.

 

6. Zrób reset

 

Zdjęcie autorstwa Elina Fairytale 

 

Jeśli tylko masz możliwość to na tydzień/ dwa przed maturą zarezerwuj sobie weekendowy wyjazd, na którym zrobisz sobie totalny reset. Możesz spróbować dogadać się np. ze znajomymi, aby się gdzieś wybrać. Wyjedźcie, idźcie na dobre śniadanie i obiad, popływajcie w basenie, opalajcie się jeśli będzie ciepło i po prostu odpocznijcie. Spróbujcie oderwać się od nauki i miło spędzić czas oraz naładować baterie.

 

Trzymam za Ciebie mocno kciuki! Pamiętaj, aby przed maturami porządnie odpocząć i lecisz po piękny wynik! Czytaj uważnie treści zadań i odpowiadaj mądrze, a na pewno pójdzie świetnie!

Powodzenia 🙂

Buziaki! Wiki

 

 

Ja nazywam się Wiktoria i być może kojarzysz mnie z profilu @MaybeWillBeADoctor. Przez ostatni rok dzieliłam się tam poradami i odpowiedziami dla maturzystów i pokazywałam moje przygotowania do matury z biologii. Teraz najważniejsze wnioski dla biol-chemów postanowiłam opisać w formie artykułów, które będą pojawiać się na łamach Hormonów 🙂

 

 

Zobacz inne moje artykuły

 

 

 

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję