Jak robić notatki? Poznaj sprawdzone sposoby.

Hej 🙂 Z tej strony Wiktoria. Tym razem przychodzę do Ciebie z artykułem w którym zdradzę jak robić fajne notatki. Każdy ma swój sposób na naukę – robienie zadań, czytanie wiele razy tekstu, czy właśnie tworzenie notatek, o których będzie dzisiejszy artykuł. Ja od zawsze byłam osobą, która nie przepadała za ścianami tekstu i nie lubiła się z nich uczyć. Robiłam więc kolorowe notatki, które w dużym stopniu ułatwiały mi przyswojenie wiedzy i umilały czas nauki. W tym artykule dowiesz się, jakie są moje sprawdzone produkty do notowania oraz jak w ogóle tworzę swoje materiały.

 

Produkty

 

 

Na początku trochę o przyborach, które przydadzą Ci się przy tworzeniu notatek 🙂

 

Zeszyt

 

 

Jeśli chodzi o zeszyty, to w ostatnim czasie bardzo popularne stały się te w kropki. Sama miałam okazję przez długi czas tworzyć materiały na takich stronach i wcale nie dziwi mnie to, że w krótkim czasie zyskały tak duże zainteresowanie. Fantastycznie się na nich notuje, a same notatki wyglądają pięknie. Ucząc się do matury używałam zeszytów Narcissus i świetnie mi się sprawowały!

Możesz również wydrukować sobie z internetu kartki w kropki i tworzyć notatki na nich.

Link do kartek w kropki (można za darmo wydrukować) 

Fajną opcją będzie też zakup zestawu pojedynczych kartek, które można włożyć później np. do segregatora.

 

Zakreślacze

 

Dla mnie jest to must have! Nie wyobrażam sobie tworzenia notatek bez nich. Miałam okazję wypróbować już wiele zakreślaczy, ale zdecydowanie najbliższe mojemu sercu są te od Stabilo.

 

Długopisy i cienkopisy

 

Tutaj to samo. W moje ręce trafiła masa przeróżnych długopisów, ale zdecydowanie moimi ulubieńcami są:

czarne cienkopisy Stabilo

długopisy BIC Grip

A jeśli lubisz dodawać do notatek rysunki, to na pewno przydadzą się także cienkopisy.

Ze swojej strony mogę zaproponować cienkopisy Stabilo.

 

Brush Pen

Brush pen, czyli wisienka na torcie! Za jego pomocą możesz stworzyć piękne, kaligraficzne napisy, dzięki czemu nagłówki będą jeszcze ładniejsze co przełoży się na Twoją naukę.

Przykładowy link

 

Dodatki

Rzeczy, które mogą Ci się również przydać – linijka, ołówek, gumka, korektor. Zawsze wybierałam te, które akurat były dostępne w losowym sklepie.

 

Jak robić notatki?

 

 

Mimo że tworzenie notatek brzmi banalnie, to wcale takie nie jest. Wiele razy spotkałam się z pytaniem – “Wiki, ale skąd wiesz, co jest ważne? W jaki sposób wybierasz same istotne fragmenty?”. Myślę, że to akurat działa na zasadzie prób i błędów. Początkowo ciężko Ci będzie wybrać same ważne fragmenty, ale zobaczysz, że z czasem będzie już coraz łatwiej 🙂

 

Jakie powinny być notatki?

  • krótkie
  • zwięzłe
  • na temat
  • napisane prostym i przystępnym językiem

 

Jak w takim razie je robić?

Zdecydowanie musisz postawić na 4 najważniejsze rzeczy, o których wspomniałam przed chwilą. Notatki nie powinny być bardzo długie, bo przecież nie chodzi o przepisanie wszystkich informacji z książki. Warto ubierać zdania w proste, zrozumiałe słowa, a te trudne specjalnie wyróżnić np. pisząc je kolorowym pisakiem, czy zakreślając. Należy też pisać w konkretny i zwięzły sposób. No i zawsze na temat. Poniżej podzielę się z Tobą moimi czterema etapami tworzenia notatek.

 

Cztery etapy tworzenia notatek

 

1. Przeczytaj tekst 2 lub 3 razy
Zanim zaczniesz cokolwiek notować przeczytaj porządnie tekst 🙂 Postaraj się w tym momencie skupić, aby wyciągnąć z niego jak najwięcej informacji. Następnie proponowałabym przeczytać tekst jeszcze raz i tym razem podkreślać ważniejsze fragmenty, które należy zawrzeć w notatce.

2. Nagłówek
Myślę, że on akurat jest najłatwiejszym elementem całej notatki. Jeśli masz troszkę więcej czasu, to możesz pokombinować z nagłówkiem. Przygotowałam dla Ciebie kilka propozycji (wszystkie wykonałam za pomocą brush pena, zakreślacza i cienkopisu)

 

 

3. Treść
Chyba najtrudniejszy etap całego procesu tworzenia notatek 😀 Cały tekst zależy od tematu i zawartych w nim informacji, także nie podam Ci jednego “przepisu” na dobre notatki. Wiadomo, że inaczej powinny wyglądać te z lektury, a inaczej z działań matematycznych. Coś, co mogę jednak polecić, to :

1) zapisywanie informacji od podpunktów
2) zakreślenie najważniejszych informacji
3) pisanie na kolorowo ważnych słów, czy wzorów
4) dodawanie chociaż drobnych rysunków, schematów, tabel
5) tworzenie map myśli

4. Rysunki
Rysunki bardzo dużo wnoszą do notatek. Z doświadczenia wiem, że sam tekst jest nudny i męczący w nauce. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że czasami nie ma czasu na spędzenie 10 minut nad jednym rysunkiem, a tym bardziej godziny, ale uwierz mi, że czasami notatka stanie się przyjemniejsza w odczycie, jeśli dodasz nawet minimalistyczne rysunki zrobione w kilkadziesiąt sekund 🙂

 

Zakończenie

To już wszystko jeśli chodzi o tworzenie notatek. Mam nadzieję, że moje rady trochę Ci pomogą i już będziesz wiedzieć jak robić notatki. Jeśli masz inne super patenty na robienie notatek to napisz nam o nich w komentarzu. Będziemy bardzo wdzięczni 🙂 W następnym numerze Hormonów podzielę się kolejnymi patentami na efektywniejszą naukę więc do zobaczenia 🙂 !

Buziaki! Wiki

 

Zobacz inne artykuły z tego numeru

 

 

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję