Jak się odwołać od wyników matur? (część 1) – wgląd do pracy maturalnej

Masz już wyniki matur, Twoje punkty zostały przeliczone na procenty, sprawdzasz…i coś się nie zgadza. Twój wynik jest gorszy niż oczekiwałeś! Ale jak to? Przecież porównywałeś swoje odpowiedzi z kluczem od CKE i było wszystko okej! Co w takiej sytuacji zrobić?

Zawsze warto wnioskować o wgląd do swojej pracy, a jeśli masz podstawy, to prosić o weryfikację punktów oraz odwoływać się do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego.

Ale jak się do tego zabrać, co trzeba wiedzieć, o czym należy pamiętać aby otrzymać „nowe” wyniki z matur i zmieścić się w terminach rekrutacyjnych? W tym wpisie postaram się w prosty sposób przedstawić Ci całą procedurę odwoławczą.

Przede wszystkim liczy się czas.

Po pierwsze wszystkie wnioski komisje rozpatrują w kolejności złożenia. Kto pierwszy ten lepszy, więc warto się pospieszyć i jeśli chcesz powalczyć o lepszy wynik z relatywnie najkrótszym czasem oczekiwania na niego, to warto złożyć dokumenty już w dniu otrzymania wyników.
Po drugie należy pamiętać że czas na złożenie wniosku o ponowne sprawdzenie odpowiedzi to tylko 2 dni od wglądu do swojej pracy.

Wgląd do pracy egzaminacyjnej

Na wgląd do sprawdzonej i ocenionej swojej pracy egzaminacyjnej masz 6 miesięcy od dnia wydania przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną wyników z egzaminu maturalnego.

Wglądu do pracy można dokonać tylko osobiście, żadna inna osoba nie może Cię zastąpić, nawet po notarialnym poświadczeniu pełnomocnictwa.

Aby mieć możliwość wglądu do swojej pracy trzeba złożyć wniosek do Dyrektora właściwej OKE. Można go dostarczyć osobiście, przez pełnomocnika lub drogą elektroniczną, faksem czy też pocztą tradycyjną. Niektóre OKE (np. Kraków, Warszawa, Łódź, Jaworzno) wprowadziły specjalne strony na których elektronicznie można uzupełnić wniosek i go bezpośrednio wysłać, dlatego dobrze jest sprawdzić stronę swojego OKE przed wypełnianiem swojego dokumentu. Pamiętaj, że wnioski rozpatrywane są zgodnie z terminem dostarczenia, więc wybierz sposób, który zapewni Ci jak najszybsze rozpatrzenie sprawy.

Podstawowy wzór wniosku do uzupełnienia znajduje się na stronie CKE – wniosek 25a. Wniosek należy czytelnie wypełnić podając swoje imię i nazwisko, PESEL, dane adresowe, w tym numer telefonu i e-mail (nawet jeśli nie ma wyznaczonego na to miejsca, gdyż zawsze to dodatkowy sposób kontaktu). Należy też wyraźnie zaznaczyć przedmioty oraz ich zakres z których prace chcesz zobaczyć. Pamiętaj, że jeden wniosek o wgląd do prac, może dotyczyć kilku przedmiotów.

Dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej ma obowiązek, w przeciągu 5 dni roboczych od dnia otrzymania wniosku, poinformować Cię kiedy i gdzie odbędzie się oglądanie pracy. Najczęściej jest to siedziba OKE, ale w szczególnych wypadkach wynikających z niepełnosprawności absolwenta może być to miejsce poza siedzibą.

W przypadku spóźnienia się na wgląd, termin wglądu przesuwany jest na późniejszą godzinę tego samego dnia. Jeżeli dokonanie wglądu tego samego dnia nie jest już możliwe z przyczyn obiektywnych lub na prośbę absolwenta, termin może zostać przesunięty na inny dzień.

Zasady postępowania podczas wglądu do pracy egzaminacyjnej.

Na wgląd należy zgłosić się osobiście z dokumentem potwierdzającym tożsamość (dowód osobisty, paszport).

W trakcie wglądu udostępniona jest praca oceniona przez egzaminatora (dane egzaminatora nie są ujawniane).

Czas wglądu do pracy to ok 30 min. Jeśli okaże się on niewystarczający można poprosić o jego wydłużenie, jednakże trzeba pamiętać, że rozpatrzenie prośby będzie uwarunkowane od liczby osób, które tego dnia dokonywać będą wglądu.

Podczas wglądu razem z Tobą obecny jest jeden z pracowników Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Przed rozpoczęciem oględzin pracy powinien poinformować Cię o tym czy jest w stanie udzielić odpowiedzi na pytania merytoryczne dotyczące rozwiązań zadań lub liczby punktów przyznanych przez egzaminatora oraz czy istnieje możliwość rozmowy z ekspertem przedmiotowym.

W trakcie wglądu, możesz wykonywać notatki przy użyciu materiałów papierniczych przygotowanych prze OKE. Nie można korzystać ze swoich notatników czy też długopisów. Do dyspozycji jest również schemat oceniania do danego przedmiotu. Warto pamiętać, że dozwolone jest wykonywanie zdjęć swojej pracy, zarówno poszczególnych części jak i całości pracy, aparatami wbudowanymi w telefony komórkowe.

W trakcie wglądu do pracy maturalnej należy sprawdzić:

– czy wszystkie zadania zostały sprawdzone, czy egzaminatorzy dobrze powpisywali poszczególne punkty w tabele punktowe, czy żadne zadanie nie zostało pominięte i czy liczba punktów jest dobrze zsumowana

– przeanalizować zadania gdzie nie zostały naliczone punkty pod kątem merytorycznym.
Pamiętaj, że podczas samego wglądu nie ma za dużo czasu na dogłębną analizę i sprawdzanie zgodności oceniania z kluczem, więc warto zrobić im zdjęcie aby później na spokojnie przy pomocy książek czy też nauczyciela móc opracować argumenty na swoją korzyść.

Jeśli w trakcie wglądy zauważysz jakieś nieścisłości i będziesz mieć zastrzeżenia co do oceny Twojej pracy, warto je od razu zgłosić pracownikowi OKE, aby wyjaśnić zaistniałą sytuacje.

Jeśli znajdziesz błędy w naliczeniu punktów, przeliczeniu procentowym, lub uważasz, że Twoja odpowiedź powinna być uznana, bo pasuje do schematu oceniania i jest merytorycznie poprawna to masz tylko 2 dni robocze od daty dokonania wglądu na złożenie wniosku o weryfikację sumy punktów egzaminu maturalnego – wniosek 25b.

Na dzisiaj to tyle. Jeśli spodobał Ci się ten post to poleć go znajomym lub daj znać w komentarzu. Będzie mi bardzo miło 🙂 

Zapraszam także do przeczytania drugiej części artykułu w którym opisuję dalsze procedury odwoławcze czyli jak uzupełnić wniosek o weryfikacje sumy punktów, na co zwrócić uwagę podczas argumentowania swoich racji oraz jak złożyć wniosek do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego. 

Zobacz także:

Jak się odwołać od wyników matur cz. 2

 

Pozdrawiam,
Ania Gajos 🙂

 

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję