Matura z biologii – czy warto uczyć się wszystkiego?

Cześć! Dzisiejszy wpis będzie bardzo osobisty. Opowiem Ci o moich doświadczeniach z maturą i emocjach, które towarzyszyły mi w trakcie przygotowań do tego ważnego egzaminu. To właśnie te wspomnienia zainspirowały mnie by wraz z mężem stworzyć projekt “Powtórka z biologii” i nieco zmienić podejście do nauki. Ja już wiem jak uczyć się do matury z biologii, a Ciebie zapraszam do zapoznania się z moimi radami. 

 

Jak nie uczyć się do matury z biologii? Właśnie tak!

 

Pochodzę ze Stalowej Woli i tam też zdawałam moją maturę. Było to kilka…no dobra, kilkanaście lat temu, ale do dziś pamiętam towarzyszące mi w tamtym okresie uczucia. Przemęczenie, zwątpienie i strach były przy mnie przez cały rok, byłam zagubiona i nie wiedziałam jak się do tej matury przygotować. 

Nauczyciele od biologii nie potrafili tłumaczyć, książki były nudne, zawiłe i w każdej było co innego, a znajomi z klasy, zamiast uspokajać, jeszcze bardziej mnie nakręcali poprzez swoje gorączkowe wymienianie się notatkami i wspólną naukę. Nie wiedziałam od czego zacząć, na czym się skupić, totalny mętlik. Aby jakoś zapanować nad tą całą sytuacją, postanowiłam nauczyć się… WSZYSTKIEGO. Teraz już wiem, że to był błąd.

 

Dlaczego do matury z biologii nie warto uczyć się wszystkiego?

 

To był mój pomysł na maturę. Nauczę się WSZYSTKIEGO, moje obawy i stres znikną, a sama matura pójdzie mi wyśmienicie. Skoro miałam nauczyć się wszystkiego, to też nie za bardzo miałam wybór z czego uczyć się do matury z biologii. I znowu – uczyłam się ze wszystkiego. Zaczęłam uczyć się z każdej dostępnej mi książki, łapałam każdą kserówkę i pilnie słuchałam wszelkich porad, bez względu na to kto mi ich udzielał. 

To kosztowało mnie bardzo dużo pracy, przez co mój organizm, już po miesiącu, odmawiał posłuszeństwa. Chodziłam przemęczona, sfrustrowana, a mój niepokój był jeszcze większy, bo zaczęłam wątpić w to czy mi się uda. Czasu było coraz mniej, a ja pomimo wielkich starań nie byłam w stanie przyswoić sobie tego WSZYSTKIEGO, co sobie założyłam. Sami się na pewno domyślacie, że nie za bardzo wtedy wiedziałam jak uczyć się do matury.

Winiłam się za to. Myślałam, że się do tego nie nadaję. Teraz jednak wiem, że problem nie leżał we mnie, tylko w złej strategii nauki. Jak się później okazało, wiele rzeczy, które wkuwałam były wymagane dopiero na studiach, ale skąd mogłam to wiedzieć. Nie było nikogo kto by mi krok po kroku wytłumaczył co, kiedy i dlaczego. 

 

Dziś już wiem, jak uczyć się do matury z biologii i tego uczę Was

 

Tworząc projekt “Powtórka z biologii” staram się uchronić maturzystów przed chaotycznym działaniem i dać im takie narzędzia, dzięki którym będą wiedzieć, co robić krok po kroku, aby solidnie i na spokojnie przygotować się do matury. Jeśli również nie wiesz jak podejść do nauki, na początek proponuję zapoznać się planem działania. Sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę i czego nauczyć się w pierwszej kolejności. 

Mój sposób na efektywną naukę z biologii opiera się na jednym sekrecie: regularności. Jeśli tego będziesz się trzymać wszystko jest możliwe. Możesz oczywiście wspierać się podręcznikami i repetytoriami do biologii. Jeśli jesteś ciekawy/a, z czego uczyć się do matury z biologii, zajrzyj tutaj.

Korzystając z moich porad nie musisz i nie będziesz uczyć się WSZYSTKIEGO, ale nie ukrywam, że nauki będzie sporo. Jest jednak jeszcze dużo czasu więc, jeśli będziesz działać systematycznie i rzetelnie, z pewnością zdasz bardzo dobrze maturę i dostaniesz się na upragnione studia. Wszystko będzie zależało od Ciebie, ale ja zapewnię Ci narzędzia dzięki którym będziesz uczyć się efektywnie i bezstresowo. 

Abraham Lincoln zwykł mawiać “Gdybym miał osiem godzin na ścięcie drzewa, spędziłbym sześć na ostrzeniu siekiery“. Zanim więc weźmiesz się porządnie za naukę, sprawdź najpierw czy masz odpowiednie narzędzia by się tego podjąć. 

 

Pozdrawiam i życzę efektywnej nauki,
Anna

 

 

Nazywam się Ania Gajos i od 6 lat współtworzę Powtórkę z biologii. Z wykształcenia jestem nauczycielem biologii i pomagam uczniom w przygotowaniach do matury z biologii. Z moich lekcji online skorzystały już tysiące osób i dziś możesz spotkać ich na uczelniach zarówno w Polsce jak i za granicą 😉 Jeśli więc chcesz nauczyć się biologii i dobrze przygotować do matury to zapraszam do skorzystania z moich lekcji.

 

Zobacz inne artykuły z tego numeru

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję