Cykle paprotników – Insta Powtórka

Cykle roślinne to zagadnienie niezbyt lubiane przez maturzystów, ponieważ większość osób uczy się ich na „wykucie”, a nie zrozumienie. Tymczasem, aby prawidłowo wykonać zadanie na maturze, zazwyczaj wystarczy dobrze przeanalizowany schemat, zwracając uwagę na przemianę pokoleń i faz jądrowych.

Prowadząc lekcje online zauważyłam, że największy problem maturzyści mają w zrozumieniu cykli rozwojowych roślin jednako- i różnozarodnikowych. Przypomnijmy sobie zatem czym oba te typy cykli się różnią.

 

Cykl rozwojowy roślin jednozarodnikowych

 

Diploidalny sporofit ROŚLINY JEDNAKOZARODNIKOWEJ wytwarza jeden rodzaj haploidalnych zarodników, z których wyrasta jednopienny (obupłciowy), haploidalny gametofit (przedrośle) zaopatrzony w gametangia żeńskie (rodnie) oraz męskie (plemnie).

Gametangia na tym przedroślu wytwarzają gamety które w obecności wody łączą się w rodni.

Z zapłodnionej komórki jajowej powstaje zygota, która następnie rozwija się w diploidalny sporofit. Po osiągnięciu dojrzałości nasz sporofit może wytwarzać kolejne pokolenia zarodników.

Przykładem rośliny jednakozarodnikowej będzie nerecznica samcza.

 

Cykl rozwojowy roślin różnozarodnikowych

 

Diploidalny sporofit ROŚLINY RÓŻNOZARODNIKOWEJ wytwarza dwa typy zarodnikówmakrospory i mikrospory, z których wyrosną odmiennopłciowe gametofity (przedrośla).

Makrospory wykiełkują w gametofit żeński z rodniami, a mikrospory wykiełkują w gametofit męski z plemniami. Gametangia rozmieszczone na różnych osobnikach wytwarzają gamety, które w obecności wody łączą się i w wyniku gamii wykształca się diploidalna zygota.

Zygota w wyniku podziałów mitotycznych przekształca się w sporofit, który po osiągnięciu dojrzałości może wykształcać dwa typy zarodników.

Przykładem rośliny dla której ten cykl jest charakterystyczny może być salwinia pływająca (paproć wodna).

Jak widzisz nie jest to takie trudne na jakie wygląda. Wystarczy dokładnie prześledzić schematy cykli i wyłapać w nich podstawowe różnice.

Jeśli jednak wciąż masz z nimi problem to zapraszam do obejrzenia moich lekcji online. Na moich lekcjach o wiele dokładniej tłumacze każde zagadnienie, a całą prezentację wzbogacam o schematy, zdjęcia, filmiki i zadania maturalne. 

Zobacz szczegóły lekcji nagranych

Pozdrawiam,
Ania

 

Nazywam się Ania Gajos i od 6 lat współtworzę Powtórkę z biologii. Z wykształcenia jestem nauczycielem biologii i pomagam uczniom w przygotowaniach do matury z biologii. Z moich lekcji online skorzystały już tysiące osób i dziś możesz spotkać ich na uczelniach zarówno w Polsce jak i za granicą 😉 Jeśli więc chcesz nauczyć się biologii i dobrze przygotować do matury to zapraszam do skorzystania z moich lekcji.

 

Zobacz inne artykuły z tego numeru

 

 

 

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję