Skóra i jej wytwory u kręgowców

Zaczynając omawiać poszczególną grupę zwierząt zazwyczaj zaczynamy je opisywać od powłok oddzielających dany organizm od środowiska zewnętrznego.

Taką zewnętrzną powłokę ciała kręgowców stanowi skóra. Jest ona zbudowana z dwóch zasadniczych warstw:

  • łącznotkankowej skóry właściwej
  • i pokrywającego ją naskórka (zbudowanego z wielowarstwowego nabłonka płaskiego).

Skóra szczelnie przylega do ciała, nie ogranicza sprawności ruchowej organizmu i rośnie wraz nim przez całe życie.

 

Funkcje skóry

 

Skóra pełni wiele ważnych dla organizmu funkcji, np.: ochronną, izolacyjną i termoregulacyjną.

Na powierzchni ciała kręgowców lądowych, komórki naskórka są martwe i rogowacieją. Mogą się one złuszczać okresowo lub w sposób ciągły.

 

Wytwory naskórka

 

Wytworami naskórka są różnego rodzaju gruczoły oraz łuski (spotykane u gadów, na nogach ptaków czy ogonach gryzoni). Podobnego pochodzenia są pióra, włosy, pazury, paznokcie, kopyta i dzioby. Warto wspomnieć, że ten sam organ może pojawiać się u przedstawicieli zupełnie różnych grup kręgowców (dziób u kaczki i dziobaka). W każdej z nich uległ on niezależnie dalszej ewolucji, przystosowując się do pełnienia ściśle określonej funkcji, a tym samym jego wygląd się zmienił.

 

Wytwory skóry właściwej

 

Wytworami skóry właściwejłuski ryb oraz częściowo pancerz żółwi. Pochodzenia skórnego mogą być też rogi i częściowo poroże u jeleniowatych.

Poniżej znajdziesz główne cechy skóry i jej wytwory u poszczególnych grup kręgowców. Mam nadzieję, że dzięki tym planszom nie będą Ci się już one mieszały 😉 Wystarczy że najedziesz kursorem na ikonkę oka, a wszystko będzie jasne. Aby zobaczyć wszystkie 5 przykładów, użyj strzałek umieszczonych po prawej stronie prezentacji.

 

 

 

 

 

Jeśli potrzebujesz nieco mocniej zgłębić temat to zapraszam do skorzystania z moich lekcji nagranych. Omawiam na nich zarówno ten temat jak i każdy inny wymagany na maturze z biologii. Dodatkowo pokazuję jak prawidłowo rozwiązywać zadania maturalne. 

 

Nazywam się Ania Gajos i od 6 lat współtworzę Powtórkę z biologii. Z wykształcenia jestem nauczycielem biologii i pomagam uczniom w przygotowaniach do matury z biologii. Z moich lekcji online skorzystały już tysiące osób i dziś możesz spotkać ich na uczelniach zarówno w Polsce jak i za granicą 😉 Jeśli więc chcesz nauczyć się biologii i dobrze przygotować do matury to zapraszam do skorzystania z moich lekcji.

 

Zobacz inne artykuły z tego numeru

 

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję