Enzymy restrykcyjne

Cze艣膰 馃槉 W tym wpisie przedstawi臋 Ci za pomoc膮 jakich enzym贸w mo偶na ci膮膰 i skleja膰 DNA

 

Czym s膮 enzymy restrykcyjne?

 

Manipulacja materia艂em genetycznym odbywa si臋 dzi臋ki specjalnym enzymom, tzw. enzymom restrykcyjnym / restryktazom. Zaobserwowano, 偶e maj膮 one zdolno艣膰 do ci臋cia cz膮steczek DNA w miejscach wyst臋powania 艣ci艣le okre艣lonych sekwencji. Sekwencje DNA, kt贸re rozpoznaj膮 te enzymy zwykle maj膮 d艂ugo艣ci od 4 do 8 par zasad, nazywamy je miejscami rozpoznawanymi lub sekwencjami palindromowymi.

Enzymy restrykcyjne w naturze wyst臋puj膮 w bakteriach i s艂u偶膮 jako mechanizm obronny przed wtargni臋ciem obcego DNA. Obecnie restryktazy s膮 u偶ywane na szerok膮 skal臋 w in偶ynierii genetycznej do kontrolowanego ci臋cia DNA.

 

T臋pe i lepkie ko艅ce

 

Cz臋艣膰 restryktaz rozcina obie nici DNA symetrycznie, w wyniku czego powsta艂e ko艅ce helisy DNA s膮 dwuniciowe. S膮 to tzw. t臋pe ko艅ce. Natomiast inne enzymy restrykcyjne nacinaj膮 jedn膮 ni膰 DNA w jednym miejscu, a drug膮 kilka nukleotyd贸w dalej. W wyniku tego powstaj膮 fragmenty helisy DNA z jednoniciowymi ko艅cami. S膮 to tzw. lepkie ko艅ce.

 

 

Ligacja DNA

 

Powstaj膮ce w wyniku ci臋cia enzymami restrykcyjnymi fragmenty DNA mo偶na po艂膮czy膰 w procesie ligacji. Fragmenty 艂膮czy enzym zwany ligaz膮 DNA. Pochodz膮ce z r贸偶nych 藕r贸de艂 DNA po艂膮czone przez ligaz臋 DNA tworz膮 zrekombinowan膮 cz膮steczk臋 DNA.

 

 

 

Je艣li potrzebujesz nieco mocniej zg艂臋bi膰 temat to zapraszam do skorzystania z moich lekcji nagranych. Omawiam na nich zar贸wno ten temat jak i ka偶dy inny wymagany na maturze z biologii. Dodatkowo pokazuj臋 jak prawid艂owo rozwi膮zywa膰 zadania maturalne.聽

 

Nazywam si臋 Ania Gajos i od 6 lat wsp贸艂tworz臋 Powt贸rk臋 z biologii. Z wykszta艂cenia jestem nauczycielem biologii i pomagam uczniom w przygotowaniach do matury z biologii. Z moich lekcji online skorzysta艂y ju偶 tysi膮ce os贸b i dzi艣 mo偶esz spotka膰 ich na uczelniach zar贸wno w Polsce jak i za granic膮 馃槈 Je艣li wi臋c chcesz nauczy膰 si臋 biologii i dobrze przygotowa膰 do matury to zapraszam do skorzystania z moich lekcji.

 

Zobacz inne artyku艂y z tego numeru

 


 

 

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawid艂owego jej dzia艂ania oraz korzystania z narz臋dzi analitycznych, reklamowych i spo艂eczno艣ciowych. Szczeg贸艂y znajduj膮 si臋 w polityce prywatno艣ci. Mo偶esz zarz膮dza膰 ustawieniami plik贸w cookies, klikaj膮c w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuj臋