Gap year. Plusy i minusy

Cześć! Dziś temat bardzo interesujący, gdyż rozchodzi się tu o popularny ostatnimi czasy gap year. Zrobiłem research w tym temacie i informacje, które udało mi się zebrać przedstawiam poniżej. Ponadto na samym końcu czeka na ciebie dodatek w postaci krótkiego wywiadu z Darią, która jest moją koleżanką z roku i przed studiami skorzystała z „rocznej luki”

 

Gap year. Co to takiego?

 

Tym terminem określa się roczną przerwę w nauce lub pracy zawodowej. Jako maturzystę interesuje Ciebie ten gap year pomaturalny czyli przerwa po napisaniu matury przed studiami. W zależności od indywidualnych potrzeb można ją wykorzystać na wiele sposobów.

 

Jak wykorzystać gap year?

 

  • Pisanie matury – możesz poprawić przedmioty, które nie poszły Ci na takim poziomie jaki umożliwia dostanie się na wybrane studia. Ewentualnie możesz podejście do matury z innego przedmiotu, z którego jeszcze nie pisałeś/łaś egzaminu , a który umożliwi Ci dostanie się nam upragnione studia.

 

  • Podróżowanie – dużo osób wykorzystuje ten czas na podróże, które pomagają im poznać lepiej świat. Dzięki nim można znaleźć miasto, w którym warunki do studiowania, pracy lub po prostu życia będą dla Ciebie najlepsze.

 

  • Odpoczynek– obecny system nauczania, ale i trend w społeczeństwie powoduje, że od razu wywierana jest presja na rozpoczęcie studiów po szkole średniej, a po studiach pójście do pracy. Nie musisz temu ulegać. Możesz na rok zrobić sobie przerwę, wyciszyć się, wyluzować i ochłonąć aby potem podziałać ze zdwojoną siłą 🙂 

 

  • Ukończenie kursów doszkalających– roczną lukę możesz wykorzystać na zrobienie certyfikatów (na przykład językowych), różnych kursów, które pomogą ci dostać dodatkowe punkty na studia, bądź nabyć pomocne na nich umiejętności.

 

  • Praca – pozwoli Ci ona zgromadzić oszczędności, które umożliwią sfinansowanie studiów lub wynajmu mieszkania etc. Praca pozwoli Ci również zdobyć doświadczenie związane z kierunkiem studiów na jakie masz zamiar się wybrać. Jeśli na przykład chcesz zostać stomatologiem to na początek możesz spróbować swoich sił jako jako asystent w gabinecie stomatologicznym. 

 

  • Czas na przemyślenia –  powód, który jest jednym z najczęściej wymienianych. To jest cenny rok, który pozwoli Ci na zrobienie odpowiedniego rozpoznania i researchu co Cię interesuje i jakie wymagania trzeba spełnić aby dostać się na określony kierunek.

 

Zalety i wady robienia gap year

 

Zaletą gap year, o której warto wspomnieć, jest z pewnością możliwość lepszego poznania siebie. Realizacja swoich zainteresowań oraz nabycie nowych, cennych doświadczeń, których nie zdobędziesz zaczynając studia od razu po maturze. W wolnym tłumaczeniu, mówimy tu o luce, ale to wcale nie musi być czas spisany na straty. Gap year może być swoistym obozem przygotowawczym, który da Ci cenną lekcję życia i lepiej uświadomi co chcesz, a czego nie chcesz robić w przyszłości. 

Gap year daje także możliwość poznania mnóstwa osób, które być może pomogą Ci realizować cele lub zdobyć pracę. Może to być moment narodzenia się przyszłego rynkowego giganta, czy przyszłego światowej klasy specjalisty. To wszystko najpierw zaczyna się w twojej głowie.  

Wiele osób mówi, że przez gap year nie będziesz mieć co wpisać w CV i przez to możesz mieć problem z pracą. Wcale nie musi tak być. Jeśli ukończysz na przykład wartościowe kursy, to możesz je wpisać do CV, a zdobyte dzięki nim kwalifikacje mogą zrobić wrażenie na przyszłym pracodawcy.

Mając na uwadze zalety i możliwości jakie daje gap year, nie należy zapominać o drugiej stronie medalu. Jakie są więc jego minusy?

Robiąc sobie rok przerwy od nauki bardzo łatwo można się rozleniwić. Jak pisałem wcześniej, podczas gap year można i nawet trzeba znaleźć czas na odpoczynek, aczkolwiek wszystko musi być dobrane w odpowiednich proporcjach. Jeżeli będziesz cały rok leżeć przed telewizorem i wcinać słodycze to pożytku z tego raczej nie będzie. Jeżeli decydujesz się na gap year to pożądanymi cechami są umiejętne zarządzanie czasem i zasobami jakimi dysponujesz. Musisz posiadać umiejętność wyegzekwowania od siebie zamierzonych zadań.

 

Podsumowanie

 

Wymienione przeze mnie cele możesz łączyć i po części realizować każdy z nich. Wszak mało kto cały ten rok będzie tylko pracował, uczył się do matury, albo odpoczywał. Ich łączenie to kwestia indywidualna, która musi być oparta na Twoich własnych zamiarach i możliwościach.

Według wielu gap year to marnotrawstwo czasu, ale jeżeli będziesz osobą zdyscyplinowaną i mądrze to rozegrasz, to możesz zyskać więcej niż osoba, która zaczęła studiowanie od razu po maturze. Jest to cenny czas na lepsze poznanie siebie. Na sprawdzenie w jakich warunkach czujesz się jak ryba w wodzie, co cię kręci i w czym masz zamiłowanie. Pamiętaj jednak aby nie zatracić się w czasie i nie dać wejść do Twojej głowy ciągłemu „zrobię to jutro”. Jeśli do tego dopuścisz to rok zleci nie wiadomo kiedy i wtedy rzeczywiście zmarnotrawisz swój czas.

 

Wywiad z byłą gapyerowiczką

 

A teraz pora na szybkie pytanka i odpowiedzi z Darią, której serdecznie dziękuję za chęć przekazania dla Was jej doświadczeń związanych ze swoją roczną przerwą.

 

1.Co z perspektywy czasu oceniasz jako największe zalety swojej przerwy przed studiami?

Czas wolny, który mogłam poświęcić dla siebie , na to co lubię na co nie miałam czasu podczas nauki w szkole. Mój gap year przypadł na czas kwarantanny, co z jednej strony ograniczyło podróże, które chciałam podjąć, a z drugiej strony pozwoliło zacieśnić moje relacje z bliskimi . Ponadto jak przygotowywałam się do matury z chemii pozwoliło mi to na naukę w swoim tempie i dobre opanowanie niezbędnego materiału.

 

2.Czy żałujesz swojej decyzji o przerwie, uważasz, że gap year ma mankamenty, które mogą być kluczowe dla osób chcących go podjąć?

Nie żałuje swojej decyzji bo spożytkowałam ten czas odpowiednio. Moim zdaniem „roczna luka” nie jest dla każdego, ponieważ wymaga sporo samozaparcia i dyscypliny aby się zbyt nie rozleniwić i zrealizować sobie zaplanowane cele. Osoby nie posiadające tych atrybutów będą miały problem z organizacją czasu w sposób produktywny i wnoszący nowe życiowe doświadczenia.

 

3.Co sądzisz o tym, że niektórzy twierdzą, że gap year to rok zmarnowany. Rok do tyłu, w okresie kiedy nasz organizm jest bardzo produktywny.

Ja uważam, że to nie jest rok do tyłu. Jest to rok, który pozwala nam „zatrzymać czas” w świecie, w którym żyjemy szybko i cały czas podkręcamy tempa. Osoby, które twierdzą że roczna przerwa to marnotrawstwo nie zdają sobie sprawy z bardzo ważnej rzeczy. Lepiej poświęcić rok na wybór, w którym kierunku chcę iść, niż skończyć studia, które nam nie odpowiadają lub robić coś pod presją innych ludzi. A potem mieć żal do siebie, że utraciliśmy nie jeden rok, a lata.

 

4. Co chciałabyś przekazać maturzystom stojącym teraz przed takim wyborem przed jakim stałaś ty półtora roku temu?

 Jeżeli myślą nad tym czy zrobić przerwę, to moim zdaniem naprawdę warto, bo skoro robią research w tym temacie to znaczy, że mają odpowiednie podejście do rzeczy i nie chcą podejmować pochopnych decyzji. To zatrzymanie się na chwilę jest istotne, ponieważ po studiach człowiek już wpada w wir pracy, obowiązków i nie ma już tyle czasu na rozwój swoich pasji i zainteresowań. Ważne jest aby wykorzystać ten czas według SIEBIE, a nie zgodnie z trendami czy podpowiedziami innych ludzi. Aczkolwiek warto pamiętać o jednym. Decyzja o gap yerze nie może być podjęta, przez znajomych, rodziców czy jakiegoś innego człowieka. Musi być ona samodzielna według tego co dana osoba czuje.

 

Dziękuję za uwagę. Mam nadzieję, że mój tekst jak i wywiad z Darią pozwoliły Ci lepiej zgłębić temat gap year i możliwości jakie daje. Decydując się na tego typu roczną przerwę, pamiętaj, aby ten czas wykorzystać w sposób produktywny. Niech ta luka od nauki nie będzie wymówką dla Twojego wewnętrznego lenia, lecz rozbiegiem dzięki któremu wskoczysz na jeszcze wyższy level 🙂

 

Pozdrawiam Miłosz Gorący

 

Cześć, mam na imię Miłosz i jestem studentem drugiego roku biotechnologii medycznej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Poza studiami interesuję się piłką nożną oraz bieżącymi informacjami ze świata. Ponadto w wolnych chwilach realizuję się jako kwalifikowany strażak-ratownik w OSP, bo lubię pomagać ludziom. Czasem zajrzę też na siłownie lub na matę aby zachować jako taką sprawność. 😉

 

Zobacz inne artykuły z tego numeru

 

 

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję