Matura z biologii za 100 dni – jak to rozplanować?

Do matury z biologii zostało już ok 100 dni. Większość maturzystów odczuwa już presje i zadaje sobie pytanie jak dobrze wykorzystać czas, który jeszcze pozostał? Uwaga. Najważniejsze w tej chwili to nie panikować. Z jednej strony czasu jest mało, ale z drugiej, wystarczająco, aby finalnie zdać maturę na satysfakcjonującym poziomie. W tym wpisie, bazując na moim wieloletnim doświadczeniu i rozmowach z absolwentami liceum, postaram Ci się podpowiedzieć co zrobić, aby wykorzystać go na maksa. 😊

 

Wyznacz sobie cel

 

Na samym początku warto jest usiąść i zapisać sobie co jest Twoim celem, czyli ile chciałabyś/chciałbyś zdobyć punktów na maturze oraz ile punktów jest Ci potrzebne aby dostać się na dany kierunek.

 

Skup się na przedmiotach maturalnych

 

to one są przepustką, na Twoje studia. Przedmioty niematuralne po prostu zalicz, aby nie było mowy o ocenach niedostatecznych i nieklasyfikowaniu. Oceny szkolne liczą się tylko w szkole, nigdzie indziej nie są brane pod uwagę, więc nie ma sensu w klasie maturalnej jakoś nadzwyczajnie się na nich skupiać. Bo co Ci po 6 z WOSu jak nie będziesz mieć wystarczająco opanowanych zagadnień z polskiego, matmy i innych przedmiotów które zdajesz na maturze?

Czas na pracę

 

 

Plan działania, harmonogram – do ogarnięcia tego niezbędny Ci będzie kalendarz.

W Internecie jest wiele gotowców i spokojnie można na nich bazować. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, iż mimo że zazwyczaj te plany są bardzo ładne i teoretycznie ktoś już wszystko za nas rozplanował, to prawda jest taka, że te gotowce są często niemożliwe do zrealizowania. Tu trzeba robotę zrobić samemu, trzeba dostosować swoje plany do możliwości.

Każdy uczeń jest na innym etapie edukacji – jedni są w klasie maturalnej, inni pracują, jeszcze inni mają masę czasu wolnego. Dodatkowo poziom wiedzy też na starcie jest odmienny. Są osoby dla których np. metabolizm jest strasznie trudnym zagadnieniem i aby go dobrze przyswoić potrzebują kilku dni, są też tacy dla których to żaden problem i góra w dwie godziny wszystko będzie dobrze powtórzone. Gotowe plany z góry maja sztywny zakres czasu potrzebny do realizacji danego zagadnienia – ale zastanów się czy on jest zawsze dla Ciebie odpowiedni? Po za tym co w sytuacji kiedy wydarzy się coś niespodziewanego co spowoduje przesunięcia w Twojej pracy i okaże się że nie dasz rady zrealizować założeń postawionych w planie od „Pani XYZ”? Co w tedy będziesz odczuwać? Złość? Frustrację? Spadek motywacji do nauki? Nie jest Ci to teraz potrzebne. Lepiej na samym początku poświęcić czas na zaplanowanie swoich działań, bazując na swoich potrzebach, możliwościach i zamiarach 😊

Realnie podchodząc do czasu który został przed maturą to proponuję na jeden tydzień zaplanować sobie powtórki z 3-4 dużych bloków tematycznych.

 

Wymagania egzaminacyjne – to kolejna niezbędna rzecz w Twoich zmaganiach przedmaturalnych. Przez najbliższe 2 lata to właśnie na nich będzie się opierał egzamin maturalny z biologii. W tym dokumencie masz zapisane konkretne zagadnienia, które musisz umieć. Teraz nie ma sensu uczyć się na pamieć wszystkiego co masz w podręczniku, ponieważ często jest tam znacznie więcej treści niż jest Ci to potrzebne. Wymagania egzaminacyjne z biologii znajdziesz w aneksie do informatora na stronie CKE. Możesz też skorzystać z wygodnej tabeli, którą dla Ciebie opracowałam:

 

Matura 2023 z biologii – Lista zmian wymagań egzaminacyjnych

 

Matura z biologii w formule 2015/2022 – Wymagania egzaminacyjne w 2023 dla absolwentów gimnazjum

 

Pamiętaj, że bardzo ważna jest też umiejętność analizy dokumentu z Wymaganiami egzaminacyjnymi – to, że ogólny punkt został wykreślony nie znaczy, że w całości nie obowiązuje. Czasem jest tak, że szczegółowe zagadnienia zawierające się w ogólnym założeniu dalej obowiązują, gdyż są gdzieś poniżej zapisane. Dlatego niezwykle cenne i pomocne mogą być dla Ciebie komentarze, które umieściłam w artykułach z wyżej wymienionymi tabelami.

 

Na czym opierać swoją wiedzę?

 

Nauczyciel 

 

 

to powinna być pierwsza odpowiedź na to pytanie, jednak różnie z tym bywa. Nie wszyscy maturzyści są aktualnymi uczniami, nie wszędzie nauczyciele zdążyli zrealizować materiał i robić powtórki. Wiec tu z pomocą przychodzą korepetytorzy i kursy maturalne. Podczas wyboru osoby która ma być Ci pomocna w tym czasie, pamiętaj o zweryfikowaniu jej doświadczenia i umiejętności, tak aby mieć pewność, że to co od niej usłyszysz będzie rzetelne i zgodne z obowiązującymi wymogami. Nie sugeruj się popularnością w social mediach bo to nie jest wyznacznik kompetencji. Papier wszystko przyjmie, podobnie jak ekran monitora.  We Włoszech funkcjonuje takie powiedzenie – „obietnica nic nie kosztuje” – w tym przypadku jednak może Cię to kosztować i to słono.

Takie sprawdzanie kompetencji wcale nie jest trudne i czasochłonne – wystarczy poszukać trochę w internecie, zwracając uwagę na czas od kiedy dana osoba się udziela, sprawdzić, ile dana osoba ma lat. Zastanów się, czy jest możliwe, aby 22 latek miał 10 lat doświadczenia w udzielaniu korków? Najważniejsze na tym etapie to sprawdzić wykształcenie takiej osoby. Przecież powierzasz jej nie tylko swoje pieniądze, ale też i swoją przyszłość. Ważne jest aby Twój „naukowy przewodnik” wiedział co mówi i co robi.

 

Notatki 

 

 

jeśli masz swoje to super, jeśli nie – to teraz na ich tworzenie nie ma czasu, chyba że w postaci skrótowych map myśli (takich jak w naszej PowtórTeczce) czy fiszek. Myślisz o zakupie takich dokumentów, to dokładnie sprawdź opinie na ich temat. Dla mnie kupowanie nawet tych najładniejszych notatek nie ma sensu, gdyż:

  • robione są pod autora
  • są w całości odzwierciedleniem podręcznika – w takim razie po co Ci kolejny w domu?
  • często są bardzo skrótowe, przez co brakuje istotnych informacji
  • zawierają masę błędów merytorycznych
  • „Notatki sprawdzone przez egzaminatora” nie gwarantują poprawności dokumentów. – papier wszystko przyjmie i każdy może sobie coś takiego dopisać o swoich notatkach, ale prawda jest taka, że nie wiesz kim jest ten „egzaminator” i jakie ma on doświadczenie. Tutaj zasada ograniczonego zaufania, jest dobrym doradcą.

Zamiast takich notatek, postawiłabym na zakup jakiegoś dobrego repetytorium.

 

Podręczniki i repetytoria

 

Sto dni przed maturą nie masz już czasu na wertowanie i czytanie wielu różnych książek. Po prostu wybierz jeden podręcznik i jedno repetytorium i się go trzymaj. W tym wpisie znajdziesz recenzje tych które ja polecam:

Recenzja Vademecum Teraz Matura – wydawnictwo Nowa era

 

Nowa Era “Biologia na czasie” – recenzja podręcznika do biologii

 

Arkusze maturalne 

 

To klucz do Twojego sukcesu na maturze. Obecnie wiedza nie jest najważniejsza. Liczy się umiejętne rozwiązywanie zadań, więc jest to ten czas, w którym powinieneś/powinnaś pracować nad analizą dostępnych zadań maturalnych. Proponuję skupić się na arkuszach CKE w formule 2015 i 2023. Starsze zadania często są już przestarzałe pod kątem merytorycznym jak i w strukturze mocno odbiegają od tych spotykanych w najnowszych arkuszach CKE. Co do arkuszy od popularnych wydawnictw, to moim zdaniem w tym momencie nie ma sensu poświęcać im czasu. Arkusze te są niemiarodajne, nie są standaryzowane, często są w nich błędy w treściach źródłowych, w poleceniach, schematach punktowania, niepoprawnie są wstawione czasowniki operacyjne… (można by tak godzinami wymieniać). Pamiętaj nie ilość, a jakoś pracy się liczy.
Proponuję zatem przerobić 2-3 arkusze CKE tygodniowo, aby się ze wszystkimi wyrobić przed maturą.

 

Motywacja i sprzyjające warunki nauki

 

 

Została jeszcze jedna ważna rzecz, o której nie możesz zapominać podczas nauki, aby to wszystko nie było udręką i przyczyniło się do pożądanych efektów. Motywacja i  odpowiednie warunki nauki

Na początku należałoby przestać panikować i oglądać się na innych i z nimi porównywać. Myśl pozytywnie! Zaraz odpowiesz w myślach – ale banał, frazes i tak dalej. Ale pamiętaj, każda myśl która pojawia się w Twoim umyśle jest po coś, nie jest tam za darmo. Może Cię wzmocnić albo pokonać. To nie jest czcze gadanie, lecz prawda która została potwierdzona przez liczne badania. W zależności od nastawienia, ten sam test można zdać bardzo dobrze albo go zawalić na wstępie. Moc naszej podświadomości jest bardzo duża, wystarczy ją odpowiednio ukierunkować. Postaraj się podejść do egzaminu maturalnego z przeświadczeniem, że jest to jeden z wielu egzaminów, które przyjdzie Ci w życiu zdać. A skoro uczyłaś/uczyłeś się przez tak długi okres to co stoi na przeszkodzie aby napisać go bardzo dobrze? 😊

Druga sprawa to motywacja do osiągnięcie wyznaczonego celu. Psychologowie twierdzą, że najlepsza jest średnia. Jeśli motywacja jest zbyt słaba – wiadomo, nie zmobilizujesz się do nauki, ale z drugiej strony, gdy jest za silna – generuje bardzo duży stres, który może przeszkadzać Ci w nauce. Zastanów się co jest Twoim celem i jak bardzo Ci zależy oraz co jesteś w stanie zrobić, aby go osiągnąć. Zrób sobie bilans zysków i strat. Oceń swoje możliwości w osiągnięciu efektu. W razie potrzeby opracuj sobie alternatywny plan B.

 

 

W utrzymywaniu motywacji szalenie ważne jest też otoczenie – wsparcie i pomoc najbliższych osób. Dobrze jest znaleźć kogoś w podobnej sytuacji i się wzajemnie wspierać, sprawdzać, kontrolować swoje postępy, szukać wspólnie rozwiązania danego problemu. Moi kursanci potwierdzą, że jest to niezwykle istotne. My mamy założoną grupę na messengerze, gdzie wzajemnie się wspieramy, motywujemy, rozmawiamy o sprawach biologicznych ale też i o innych sprawach – życiowych😊 To poczucie bycia blisko z osobami, które razem idą w tym samym kierunku jest bardzo ważne. Poszukaj takich osób w swoim otoczeniu, na pewno pomogą.

 

Jeśli czujesz, że chcesz powtórzyć konkretny temat to zachęcam do obejrzenia moich lekcji nagranych. Na każdej z nich omawiam teorię oraz rozwiązuję przykładowe zadania maturalne.

A jeśli chcesz opanować wyłącznie rozwiazywanie zadań, to zapraszam na moje lekcje live. Właśnie trwają zapisy na II semestr kursu MAX z biologii Live, na którym przerobimy mnóstwo zadań, a także będą spotkania z ekspertami. Sprawdź szczegóły:

 

 

 

 

Pozdrawiam i trzymam kciuki za Twoje przygotowania do matury😊

 

Nazywam się Ania Gajos i od 6 lat współtworzę Powtórkę z biologii. Z wykształcenia jestem nauczycielem biologii i pomagam uczniom w przygotowaniach do matury z biologii. Z moich lekcji online skorzystały już tysiące osób i dziś możesz spotkać ich na uczelniach zarówno w Polsce jak i za granicą 😉 Jeśli więc chcesz nauczyć się biologii i dobrze przygotować do matury to zapraszam do skorzystania z moich lekcji.

 

Zobacz inne artykuły z tego numeru

 

 

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję