Metabolizm – Najważniejsze informacje

Cześć!

Metabolizm to temat, który większości maturzystów spędza sen z powiek. W tym artykule przedstawię w telegraficznym skrócie najważniejsze wiadomości dotyczące właśnie metabolizmu.

Metabolizm to ogół przemian chemicznych związanych z przemianami energii. W ramach tych przemian rozróżniamy następujące procesy:

Procesy anaboliczne

wymagają dostarczenia energii do syntezy bardziej złożonych związków, gdzie ta energia jest kumulowana.

Procesy kataboliczne

rozpad związków, któremu towarzyszy uwalnianie energii związanej w wiązaniach w cząsteczce ATP, lub częściowo rozproszonej w postaci ciepła.

Głównym łącznikiem między tymi procesami jest cząsteczka ATP (adenozynotrifosforan), więc warto przyjrzeć mu się bliżej.

Cząsteczka ATP

Jest to zmodyfikowany nukleotyd. Składa się z:

  •  reszty pięciowęglowego cukru – RYBOZY
  • reszty zasady azotowej – ADENINY
  • TRZECH RESZT KWASU FOSFOROWEGO V połączonych ze sobą tzw. “wiązaniami wysokoenergetycznymi”, w których tkwi cała tajemnica ATP.

 

To właśnie one stanowią swoisty “magazyn energii”, gdzie ta energia może być w takiej postaci przenoszona w inne miejsca. Podczas hydrolizy tych wiązań uwalniana jest energia, która może być wykorzystywana do syntezy innych związków


Pamiętaj

Odnośnie energii NIE STOSUJEMY pojęcia “wytwarzanie”. Energia może być: pobierana, magazynowana, przekształcana, uwalniana, ale żadna żywa struktura ani organizm nie potrafi jej samoistnie wytworzyć 🙂

InstaPowtórka za nami. A jeśli chcesz dokładnie poznać procesy metaboliczne i zdobyć całą wiedzę dotyczącą metabolizmu wymaganą na maturze, to zapraszam do skorzystania z moich lekcji online

Pozdrawiam,
Ania

 


Nazywam się Ania Gajos i od 6 lat współtworzę Powtórkę z biologii. Z wykształcenia jestem nauczycielem biologii i pomagam uczniom w przygotowaniach do matury z biologii. Z moich lekcji online skorzystały już tysiące osób i dziś możesz spotkać ich na uczelniach zarówno w Polsce jak i za granicą 😉 Jeśli więc chcesz nauczyć się biologii i dobrze przygotować do matury to zapraszam do skorzystania z moich lekcji.

 

 

Zobacz inne artykuły z tego numeru

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję