Podziały komórkowe – Insta Powtórka

Cześć!

Dzisiaj pokrótce przypomnę najważniejsze informację odnoście podziałów komórkowych. Wiedza ta jest bardzo potrzebna, aby zrozumieć skąd bierze się tak duża liczba organizmów, jak i to że są szalenie zróżnicowane względem siebie. Zapraszam do InstaPowtórki!

Każda żywa komórka ma zdolność do samopowielania, dzięki temu zwiększa się ich liczba. Ma to miejsce w fazie M cyklu komórkowego, podczas której komórki jądrowe dzielą się najczęściej na drodze mitozy bądź mejozy. Ważne jest uzmysłowienie sobie czym oba procesy się różnią i dlaczego są tak istotne dla żywych organizmów.

Mitoza


Mitoza zachodzi w haploidalnych lub diploidalnych komórkach budujących ciało organizmu
(komórkach somatycznych). Polega na precyzyjnym podziale materiału genetycznego, dzięki temu z jednej komórki powstają dwie identyczne komórki potomne, o takiej samej informacji genetycznej. Proces ten umożliwia wzrost, regeneracją, a także bezpłciowe rozmnażanie się organizmów żywych.

Mejoza


Mejoza zachodzi w diploidalnych komórkach macierzystych, z których po tym podziale powstają gamety oraz zarodniki.
Jedną z istotnych cech podziału mejotycznego jest rekombinacja materiału genetycznego w procesie crossing-over, a drugą – redukcja ilości DNA.

W wyniku mejozy z komórki macierzystej powstają 4 komórki potomnych ze zrekombinowanym oraz zredukowanym do połowy materiałem genetycznym (2n spada do 1n). Należy pamiętać że proces ten jest podstawą rozmnażania płciowego organizmów, jak i wpływa na ich różnorodność genetyczną.

Oprócz tego należy też przypomnieć, że wymienione podziały komórkowe składają się z następujących po sobie faz:

– Profazy

– Metafazy

– Anafazy

– Telofazy

 

Co ciekawe można ich kolejność łatwo zapamiętać dzięki zdaniu “Pytaj Mamy Albo Taty”, gdzie pierwsze litery wyrazów to pierwsze litery poszczególnych faz.

To oczywiście to nie wszystkie procesy podziałowe którym może ulegać komórka. O pozostałych opowiadam na moich zajęciach, więc jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o podziałach komórkowych to zapraszam do skorzystania z moich lekcji online

Pozdrawiam,
Ania

 

Nazywam się Ania Gajos i od 6 lat współtworzę Powtórkę z biologii. Z wykształcenia jestem nauczycielem biologii i pomagam uczniom w przygotowaniach do matury z biologii. Z moich lekcji online skorzystały już tysiące osób i dziś możesz spotkać ich na uczelniach zarówno w Polsce jak i za granicą 😉 Jeśli więc chcesz nauczyć się biologii i dobrze przygotować do matury to zapraszam do skorzystania z moich lekcji.

 

 

 

Zobacz inne artykuły z tego numeru

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję