Zdajesz maturę? Bądź jak sportowiec!

Jak tam Twoje przygotowania do matury? Ruszyły pełną parą? A może już masz dość ślęczenia nad książkami? Jeśli tak, to rzuć na chwilę wszystko i przeczytaj tego posta. Poznasz fajne metody na efektywną naukę i być może znajdziesz nową motywację do działania 🙂

 

Działaj jak sportowiec

„Matura to ważny egzamin państwowy i każdy uczeń musi się do niej porządnie przygotować, bo inaczej…”…Takie teksty słyszysz pewnie non stop, ale to nie znaczy, że trzeba patrzeć na maturę jak na coś co zostało Ci narzucone. Jak na przykry, niepotrzebny obowiązek. Spójrz na nią jak na wyzwanie z którym się zmierzysz, jak na szczyt który zdobędziesz lub przeciwnika którego pokonasz. Nie rób uników i nie próbuj się obok tego przemknąć, bo tylko sobie tym zaszkodzisz. Stań do walki twarzą w twarz. Matura bowiem jest jednym z wielu wyzwań z jakimi przyjdzie Ci walczyć. Później przyjdą kolokwia, szefowie, kredyty, choroby…będzie coraz trudniej, ale jeśli będziesz mieć świadomość, że skoro do tej pory sobie radziłeś z wyzwaniami to i kolejny test zdasz bardzo dobrze.

Ktoś mądry kiedyś powiedział, że problemy to okazje w przebraniu, dlatego myśląc o maturze nie patrz na nią jak na głupi twór smutnych ludzi w garniturach, lecz jak na wyzwanie dzięki któremu lepiej przygotujesz się na przeszkody jakimi świat Cię uraczy w przyszłości.

Zatem bądź jak sportowiec. Skup się na celu, obierz strategię, trenuj, walcz ze słabościami i mierz wysoko. I nie rób tego dla mamy, taty czy wychowawcy. Zrób to dla siebie i własnej satysfakcji. Niech matura będzie tylko pretekstem do pokazania, że sobie radzisz i że nie pękasz.

 

Nie zapomnij o rozgrzewce!

W treningu sportowym bardzo ważnym elementem jest rozgrzewka. Dzięki niej mięśnie i stawy działają bardziej efektywnie, a to prowadzi do lepszych wyników. Ucząc się też nie zapominaj o rozgrzewce. Zanim zaczniesz poważną naukę, spróbuj przez kilka minut pomyśleć nad czymś innym. Porozwiązuj proste łamigłówki, uruchom wyobraźnię, potrenuj twórcze myślenie.

Przykład? Weź do ręki jakiś przedmiot ze swojego biurka (ołówek, linijkę, kalkulator…) i zastanów się, do czego – poza zastosowaniami oczywistymi – można go użyć. Czy ołówek może służyć do… rozpalenia ogniska?
Po takiej rozgrzewce przejdź do tematu, którego chcesz się nauczyć. Aby nauka była efektywna spróbuj następujące metody.

 

Wyznacz jasno określony cel.

Podziel sobie materiał na mniejsze części. Zapisz na kartce czego się nauczysz w danym dniu i skup się tylko na tym konkretnym dziale. Określ czego się nauczysz, określ czas w jakim się tego nauczysz i określ co Ci to da.

Przykład takiego działania.

Na kartce papieru zapisujesz:
“Dziś do godziny 16.00 powtórzę wszystkie informacje o botanice i zrobię 10 zadań z tego działu. Dzięki temu w końcu będę wiedzieć jak przebiegają cykle życiowe, a rozwiązane zadania zaprocentują lepszym wynikiem na maturze. W nagrodę pójdę wieczorem do kina bo mi się należy”

 

Tak, myśl o sobie i pamiętaj o nagrodzie.

Wszystko rób dla siebie. Nie dla satysfakcji nauczyciela czy mamy. To Ty poświęcasz swój czas i swoją energię, więc to Ty musisz widzieć jakie będziesz czerpać z tego korzyści. Wiemy, że ciężko odnaleźć sens w uczeniu się o tkankach roślin, skoro w tym czasie można balować na imprezie, ale jeśli określisz sobie jasny cel typu “dostanę się na wymarzone studia”, “będę pomagać ludziom”, “będę mieć dużo kasy” to Twoja motywacja do nauki będzie o wiele większa. Dodatkowo jak będziesz się wynagradzać za każdym razem gdy uporasz się z konkretnym zadaniem, nauka zacznie być przyjemnością 😉

Na koniec nie zapomnij o regeneracji. Odpoczynek jest tak samo ważny jak trening i każdy sportowiec ma dokładnie rozpisane ile ćwiczy i ile odpoczywa. Dlaczego Ty nie miałbyś robić podobnie?   

 

Wysypiaj się.

Regeneracja jest bardzo ważna. Jeśli jesteś niewyspany, Twój mózg działa wolniej, trudniej przyswaja wiedzę i gorzej się koncentruje. Pamiętaj o tym i staraj się nie zarywać nocy ucząc się do matury.

Nie warto także uczyć się przez pierwsze 40 minut po przebudzeniu – w Twoim mózgu działają wtedy substancje odpowiedzialne za zacieranie śladów pamięciowych marzeń sennych. Mówiąc prościej – mózg nastawiony jest raczej na zapominanie niż na naukę.

A po wyspaniu się i zjedzeniu pożywnego śniadania, możesz rozpocząć kolejny dzień treningu… to znaczy nauki 

 

Mamy nadzieję, że tych kilka wskazówek pomoże Ci lepiej przygotować się do matury i zmotywuje do dalszej pracy. A jeśli mimo to, nie będziesz w stanie uporać się z nauką to polecamy nasze zajęcia online. Ania omawia na nich konkretne tematy, bazując na prezentacji, filmach i schematach. Pokazuje też jak rozwiązywać zadania maturalne, aby wstrzelić się w klucz. Istny crossfit dla umysłu, ale w miłej atmosferze i bez wychodzenia z domu 🙂

Więcej o lekcjach nagranych znajdziesz tutaj: https://powtorkazbiologii.pl/lekcja-nagrana/

Pozdrawiamy!
Ania i Kuba

 

Zobacz inne artykuły z tego numeru

 

 

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję