Grzyby – Insta Powtórka

Odkąd pamiętam grzyby  były organizmami niezbyt lubianymi przez maturzystów. Chciałabym je odczarować i w tym krótkim wpisie pokazać Ci, że da się je zrozumieć.

 

Czym są grzyby?

 

Zacznijmy od początku, czyli od tego czym one właściwie są. Nie są to rośliny, bo są heterotrofami żyjącymi w wilgotnych miejscach. Ich ciało nie składa się z tkanek, lecz plechy, a materiał zapasowy odkładają pod postacią glikogenu – tak jak zwierzęta. Jak sami widzimy ni to rośliny, ni to zwierzęta, więc są to po prostu grzyby 🍄😉

 

Rozmnażanie grzybów

 

Zagadnieniem będącym postrachem uczniów są ich cykle życiowe, gdzie należy się skupić na przemianach jądrowych. Ogólnie rozmnażanie płciowe grzybów dzielimy na 3 fazy jądrowe:

 

1. HAPLOFAZA (n)

trwa od mejozy do plazmogamii, czyli momentu, gdy dwie gamety, gametangia lub strzępki różnoimienne łączą się ze sobą, w wyniku czego haploidalne jądra z obu grzybów układają się w pary jąder sprzężonych.

 

2.  DIKARIOFAZA (n+n)

trwa od plazmogamii do kariogamii, czyli chwili, gdy pary jąder sprzężonych zlewają się w pojedyncze diploidalne jądra.

 

3. DIPLOFAZA (2n) 

trwa od kariogamii do mejozy, w wyniku której ploidalność jąder zmniejsza się z 2n do 1n.

 

Podsumowanie

 

Jak sami widzimy cykle grzybów opierają się na jednym i tym samym schemacie: HAPLOFAZA 👉 DIKARIOFAZA 👉DIPLOFAZA i kiedy się go zapamięta, to wówczas analiza cykli różnych grup grzybów jest już bardziej logiczna. 

PS. W 2023 roku z wymagań egzaminacyjnych dla formuły 2023 zostało wykreślone wiele punktów odnośnie grzybów w tym też “cykle grzybów”🎉, jednak pamiętajcie, że dalej Was obowiązują podstawowe informacje odnośnie budowy i funkcjonowania grzybów (pojęcia wypisane wyżej mimo wszystko też warto znać, CKE lubi zaskakiwać )

Pozdrawiam,
Ania

 

Nazywam się Ania Gajos i od 6 lat współtworzę Powtórkę z biologii. Z wykształcenia jestem nauczycielem biologii i pomagam uczniom w przygotowaniach do matury z biologii. Z moich lekcji online skorzystały już tysiące osób i dziś możesz spotkać ich na uczelniach zarówno w Polsce jak i za granicą 😉 Jeśli więc chcesz nauczyć się biologii i dobrze przygotować do matury to zapraszam do skorzystania z moich lekcji.

 

 

Zobacz inne artykuły z tego numeru

 

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję