Weterynaria – Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

 

Cześć ! Mam na imię Wiktoria. Jestem studentką Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie na kierunku Weterynaria. Od dziecka bardzo chciałam być lekarzem/studentką weterynarii i moje marzenie się spełniło! Opowiem Wam pokrótce jak wyglądają moje studia i jaki jest tok nauczania oraz jakie przedmioty mamy na naszej uczelni.

 

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

 

Źródło: https://up.lublin.pl

 

Uczelnia znajduje się na Akademickiej 12 . Tam odbywają się zajęcia przedkliniczne. Zajęcia te są zajęciami ,które przygotowują nas do rozpoczęcia na 4 roku kliniki, w którą wchodzą : choroby koni, bydła (ogólnie zwierząt gospodarskich) oraz choroby małych zwierząt (czyli przede wszystkim koty i psy).

 

Przedmioty na weterynarii

 

Przez pierwsze trzy lata mamy zajęcia takie jak ; Histologia, Chemia, Biologia, Biologia komórki, Anatomia zwierząt, Biochemia, Mikrobiologia ,Anatomia topograficzna, Fizjologia zwierząt , Patofizjologia, Farmakologia , Patomorfologia , Biofizyka oraz Parazytologia. Dodatkowo na pierwszym roku mamy zajęcia takie jak Ochrona własności intelektualnej, informatyka, język (do wyboru niemiecki, angielski z różnymi grupami zaawansowania) paszoznawstwo, łacina ,choroby owadów (pszczoły), etyka, diagnostyka, chirurgia czy technologie żywienia zwierząt. Przedmiotów w pierwszych 3 latach jest dużo. Grafik zajęć jest napięty ale jak to mówią : da się to wszystko poukładać. Na tych studiach trzeba przetłumaczyć sobie jedno, aby selekcjonować to co jest nam potrzebne bo inaczej daleko nie zajdziemy. Na 2 roku niektóre zajęcia przenoszą się na ul. Głęboką 30 do tak zwanych “klinik”. Jest to nowy budynek , w którym znajdują się zwierzęta takie jak : krowy, konie, kozy oraz psy. A zapomniałam ! Mamy też dziekanatowego kota :). Na Głębokiej jest również klinika weterynaryjna gdzie pracują wspaniali ludzie Lekarki i Lekarze Weterynarii . Jest to bardzo profesjonalna kadra. Współpracowałam z nimi nie raz i wiem ,że są najlepsi w swoim fachu.

 

No dobra to teraz o tak zwanych “kobyłach” weterynaryjnych:

Anatomia

 

Anatomia składa się z 3 modułów : kości, mięśnie i splanchnologia czyli nauka o narządach wewnętrznych. Anatomia jest prowadzona w prosektorium. Każde zajęcia poprzedzają wejściówki u prowadzących zajęcia. Zaliczenie z kości jest w okolicach stycznia na I roku. Zaliczenie jest ustne. Odpowiada się przed prowadzącym o danej kości, którą się wylosuje oraz trzeba powiedzieć do jakiego gatunku zwierzęcia należy. Zaliczenie z mięśni jest zaliczeniem opisowym. Należy znać przyczep początkowy i końcowy danego mięśnia oraz przez co jest unerwiony. Następnie splanchnologia czyli nauka nauk anatomicznych. Jej na egzaminie jest najwięcej. Dzieli się na poszczególne układy i tak też występują zaliczenia : układ krwionośny, oddechowy, rozrodczy, pokarmowy itp. U nas na uczelni właściwie na każdych zajęciach obowiązuje łacina. Jest to must have zdania zaliczeń nie tylko z anatomii bo łacina przewija się też na patofizjologii czy na diagnostyce. Egzamin jest wyświetlany na rzutniku , pytania są zamknięte oraz otwarte i czas na odpowiedź na dane pytanie jest różny.

 

Fizjologia

 

Fizjologia jest to przedmiot na 2 roku studiów , który uczy podstawowych procesów fizjologicznych w organizmie zwierząt. Każde ćwiczenia z fizjologii poprzedzają wejściówki ,z których dostaje się punkty. Punkty na końcu są sumowane i decydują o tym ,czy będziecie dopuszczeni do egzaminu. Jest to o tyle ciężki przedmiot ,że nie ma dokładnych wytycznych co do książek i pozyskiwania pytań na wejściówki przez prowadzącego. Trzeba więc uzbroić się w dozę cierpliwości i postarać się zdobywać materiały od wyższych roczników. Egzamin jest w formie testowej na rzutniku.

 

Mikrobiologia

 

Temat budzący grozę wśród studentów kierunku Weterynarii. Jest to przedmiot obszerny. Składa się z modułów takich jak : mikrobiologia ogólna, wirusologia, mykologia (czyli nauka o grzybach) oraz bakteriologia szczegółowa. Na każdych ćwiczeniach są również wejściówki. Wejściówek trzeba mieć zdanych na każdy moduł odpowiednią ilość aby być dopuszczonym do I terminu danego kolokwium. Mikrobiologia jest przedmiotem absorbującym dużo nauki i czasu ale da się ! Ja zdawałam wszystko w I terminach i jest to do zrobienia ! Egzamin jest w formie pisemnej i składa się z pytań dotyczących modułów podanych przeze mnie powyżej.

 

Patofizjologia

 

Jest to przedmiot o tyle ważny ,że tu już uczymy się w przeciwieństwie do Fizjologii zwierząt o patologiach występujących w organizmie zwierzęcym , a przecież będziemy kiedyś leczyć choroby a nie zdrowych pupili. Patofizjologia w moim odczuciu jest bardzo ciekawa i nie raz potrafi zaskoczyć (w dobrym tego słowa znaczeniu). Kolokwia są pisemne lub ustne. Egzamin jest w formie testowej a następnego dnia mamy formę ustną.

 

Farmakologia

 

Przedmiot tak samo ważny jak powyższa tak zwana patofizjo. Jest to przedmiot ważny gdyż mówi o lekach, budowie recepty, o działaniu leków w ustroju oraz o współdziałaniem danych substancji ze sobą. Jest to obszerny przedmiot ale moim zdaniem niezbędny do pracy klinicznej. Nie znasz “farmy” nie znasz leków nie wyleczysz zwierzaka. Kolokwia są w formie pisemnej lub testowej (w zależności kto układa) a egzamin jest w formie testowej zawsze.

 

Moje odczucia

 

No dobra, to teraz o moich odczuciach. Jest to ciężki kierunek i nie ma co owijać w bawełnę. Jest to w końcu medycyna i nie można o tym zapominać. Trzeba iść tam z pasją oraz z wielkim sercem do zwierząt. Jest też ciężki dla osób wysoko wrażliwych na dobro zwierząt. Na anatomii pracujemy często ze zwłokami psów czy kotów- zwłaszcza na module mięśniowym oraz splanchnologii jak i mamy do czynienia po 4 roku z rzeźnią (czyli z ubojem zwierząt i badaniem mięsa).

Nauka na studiach dla mnie była na początku ciężka bo było mi trudno z ogromem materiału, który jest niezbędny do opanowania, ale spokojnie. Po czasie przystosowania się do reguł panujących na uczelni mój mózg się wytrenował i po 4 latach nauki na UP przyswajam wiedzę znacznie szybciej i efektywniej aniżeli po 1 roku. 20 stron do nauczenia drobnym maczkiem na jutro? Żaden problem ! 😉 Pamiętaj ,że ocena 3 na studiach to jest ocena 5 w liceum. Jeżeli dostajesz ocenę dostateczną obiecuję Ci, że będziesz miał ochotę uścisnąć każdego na ulicy z radości. Więc pamiętaj ,że studia to nie liceum ! Ciężko na początku się przestawić na zmianę sposobu myślenia o ocenach ale wszystko z czasem.

Na UP mamy również wiele kółek – np. kółko z toksykologii, koło medycyny sądowej ale również mamy IVSA Lubin do którego można się śmiało zapisać. IVSA Lublin tworzy cykl wtorków klinicznych, na których można dowiedzieć się co nieco o klinice i pracy z pacjentem. Ja dołączyłam i nie żałuje !

 

A jaki jest Lublin?

 

Źródło: https://www.tasteaway.pl/

 

Lublin jest miastem studenckim. Mamy tutaj wiele uniwerków takich jak : KUL, UMCS, UMLUB, Politechnika Lubelska no i oczywiście UP ! Lublin jest uroczym małym miasteczkiem. Wszędzie dojdziesz na piechotę co było dla mnie wielkim szokiem gdyż przyjechałam z Warszawy. Społeczności się mieszają , mamy tutaj English Division – studentów z innych krajów oraz społeczności między uczelniami również się znają. Mamy wiele pubów, klubów jak np Dom Kultury oraz miejsc na randki 😛

Jeżeli bym miała określić jednym słowem weterynarię byłoby to “pełna niespodzianek”. Rzeczy jakich się dowiedziałam studiując spełniły mnie całkowicie. Wiem ,że to chce robić w życiu i to jest mój cel. Jeżeli zastanawiałeś się nad uczelnią to wybierz UP! Mamy tutaj również wiele innych kierunków studiów takich jak: Geodezja i kartografia, Gospodarka obiegu zamkniętego, Transport i logistyka, Inżynieria chemiczna i procesowa i wiele wiele innych. Więcej o nich przeczytasz na poniższej stronie:

Uniwersytet przyrodniczy – kierunki studiów

 

 

Pozdrawiam, Wiktoria!

 

Zobacz inne artykuły z tego numeru

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję